-
David Hofmann blir ny VD för Destination Eskilstuna
David Hofmann har utsetts till ny VD för Destination Eskilstuna AB. Han har varit tillförordnad VD för DEAB sedan oktober 2022. Han har också varit VD för det kommunala bolaget Eskilstuna Logistik och Etablering (ELE) sedan 2016.
Bolaget har rönt stora framgångar och prisats för sitt arbete som innefattat ett stort antal etableringar i Eskilstuna Logistikpark och Svista industriområde. Etableringar som sammanlagt förväntas generera över 4 000 nya arbetstillfällen i Eskilstuna.
Starka resultat på lång sikt
”Genom sin drivkraft, sin förmåga att etablera nätverk och att tillsammans med medarbetare spänna bågen och nå högt ställda mål har David visat att han kan uppnå starka resultat på lång sikt. Jag är övertygad om att Davids erfarenheter från ELE kommer att vara till nytta när han tillsammans med medarbetarna i DEAB bygger vidare och utvecklar bolaget till nästa nivå.” Säger Bertil Andersson, styrelseordförande för Destination Eskilstuna AB.
David Hofmann har varit tillförordnad VD för DEAB senaste sex månaderna. Under den korta tiden har han hunnit utveckla goda relationer med såväl medarbetare som styrelse.
Rätt egenskaper och erfarenheter för att leda bolaget
”David har rätt egenskaper och erfarenheter för att leda bolaget. Han har dessutom goda erfarenheter och kunskap om styrelsearbete och hur kommunkoncernen i Eskilstuna leds. Han har på kort tid vunnit styrelsens och medarbetarnas förtroende, och vi ser också att det finns flera goda verksamhetssynergier mellan ELE och DEAB.” Säger Tommy Malm, VD för Eskilstuna Kommunföretag.
David Hofmann tillträder rollen som VD för Destination Eskilstuna från och med 8 maj. David kommer även fortsättningsvis att arbeta som VD för Eskilstuna Logistik och Etablering.
”Jag vill tacka för detta förtroende och jag är fantastiskt motiverad och laddad för att tillsammans med det härligt engagerade teamet fortsätta att utveckla det mycket välskötta bolaget.” Säger David Hofmann, tillträdande VD.
Läs mer om Destination Eskilstuna på Turismnytt här
- Text: Destination Eskilstuna
- Foto: Per Groth
-
Tillväxtverket – vinterturismen till Sverige fortsätter öka visar statistik
Under vintern 2025–2026 registrerades det 22,1 miljoner gästnätter i Sverige enligt Tillväxtverket. Det visar att vinterturismen ökar.
-
Agility-SM 2026 kommer till Jönköping för första gången
Jönköping är värdstad för ett av Sveriges största hundsportevenemang när Agility-SM avgörs den 25–28 juni.
-
Svensk Handel och Visita välkomnar upphävandet av miljözon 3 i Stockholm
Länsstyrelsen har upphävt beslutet om att införa miljözon 3 i Stockholms innerstad. Det välkomnas av besöksnäringen.
-
SkiStar – 1000-metersliften återvänder till Åre i vinter
SkiStar har beviljats bygglov för att återuppbygga den klassiska 1000-metersliften i Åre inför kommande vintersäsong.
-
Invite Guest Technology blir strategisk teknologileverantör för Strawberry Livings nya satsning
Ett av Nordens största boendeprojekt för anställda inom byggindustrin tar i bruk Invites norskutvecklade gästportallösning
-
Turism i Sverige utanför sommarhögsäsongen växer snabbast
Sedan 2015 har antalet gästnätter ökat snabbare utanför sommarhögsäsongen än under den enligt Visit Sweden.
-
Världscupen i orientering sätter Skara och Lidköping på den internationella kartan
Den 28–31 maj riktas idrottens ögon mot Sverige när världscupen i orientering avgörs i Skara och Lidköping.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 21 2026
Mest under Destination, Konstateranden/Rapporter samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Debattartikel – Ett resegarantisystem som driver företagen ur landet
I denna debattartikel undrar flera branschföreträdare varför resegarantisystemet som regeringen har skapat utformats så att det urholkar sig självt
-
SkiStar – fler bokar fjällsemester i sommar till Sälen och Åre
SkiStar ser en tydlig uppgång i efterfrågan på fjällsemester. Med en särskilt stark utveckling i Sälen och Åre.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sveriges femstjärniga campingplatser 2026 utsedda
Det växande intresset för campingsemester i Sverige fortsätter, både bland svenska och internationella gäster. Sa...
-
Svenska Regionala Flygplatser: Ett flyg för alla, eller bara för vissa?
I en artikelserie kommer Svenska Regionala Flygplatser berätta om krisen för inrikesflyget och hur de regionala f...
-
Kiruna hyllas som ”the best Swedish Workshop ever”
Swedish Workshop 2026 genomfördes i Kiruna den 21-22 april. Det samlade cirka 200 deltagare från...
-
Ljungleden – ny regional cykelled mellan Göteborg och Falköping
Den 20 maj invigdes Ljungleden. Det är en ny regional cykelled som binder samman Göteborg och Falköping. Med sina...
-
-
Gästbloggare
-