-
Lär känna Astrid Lindgren – ny reseupplevelse i Småland
Cykla i Filmlandskapet Småland har tillsammans med Astrid Lindgrens Näs i Vimmerby och Filmbyn Småland i Mariannelund skapat erbjudandet Lär känna Astrid Lindgren. En unik möjlighet att komma nära författarinnan, hennes barndomsmiljöer samt platserna och smakerna hon återvänder till i sina sagor. Erbjudandet har nu presenterats för internationella researrangörer.
“Erbjudandet är skräddarsytt för grupper som vill lära känna Astrid Lindgren och hennes liv, böcker och filmer lite bättre. Tillsammans kan vi leverera en helhet med många minnesvärda upplevelser.” Säger Sofia Johnsson, verksamhetschef på Astrid Lindgrens Näs.
Här hittar ni mer information om erbjudandet.
Får lära sig mer om författarinnan och sagornas filmskapande
Den nya upplevelsen sträcker sig över flera dagar och inleds på Astrid Lindgrens Näs i Vimmerby. Här får gruppen uppleva utställningen “Astrid Lindgren och sagans kraft” som invigdes 2023. De får också möjlighet att komma in i Astrid Lindgrens eget barndomshem där allting en gång började.
På filmmuseet Filmbyn Småland i Mariannelund kliver gruppen rakt in i Astrid Lindgrens filmer med unika filmkulisser och originalrekvisita. De får lära sig mer om filmskapandet genom att ta del av berättelser bakom kameran.
“Det här samarbetet är mitt i prick i efterfrågan vi ser på den tyska marknaden. Nämligen soft adventure i kombination med kulturupplevelser.” Kommenterar Hanna Glans, internationell projektledare på Smålands Turism.
Unik cykeltur bland filminspelningsplatserna och Ronjavandring i skogen
För grupper som vill kombinera kulturupplevelsen med småländska naturen och mathantverk erbjuds det en cykeltur av Cykla i Filmlandskapet Småland. Upplev de klassiska filminspelningsplatserna i Mariannelund, Katthult och Bullerbyn via slingriga småländska vägar. Gruppen kan också få en Ronjavandring i Norra Kvills nationalpark – en riktig rövarskog.
“Upplevelsen passar för nyfikna, medvetna och livsnjutande resenärer som vill kombinera kunskap och nostalgi med natur-, kultur och smakupplevelser. Gemensamt vill vi skapa fler reseanledningar under en längre säsong och bidra till att grupper på besök i Småland får unika personliga upplevelser.” Säger Carina Eldåker, delägare, Cykla i Filmlandskapet Småland. Hon tillägger dessutom att erbjudandet finns tillgängligt året runt.
Här kan ni läsa mer om Cykla i Filmlandskapet Småland på Turismnytt.
- Text: Cykla i filmlandskapet Småland
- Foto: Johan Lindqvist
-
Visita uppmanar kommunerna: Låt krogarna servera alkohol senare under fotbolls-VM
Visita uppmanar alla kommuner i Sverige att öppna upp för utökade serveringstider under sommarens fotbolls-VM.
-
Tillväxtverket – turister konsumerade mer 2025
Turismens effekter på Sveriges ekonomi ökade 2025 i jämförelse med året innan enligt Tillväxtverket. Svensk Turism kommenterar.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
Mest under Evenemang, Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i mars
I mars 2026 ökade antalet belagda hotellrum jämfört med 2025. Samtidigt sjönk RevPAR enligt statistik från Visita.
-
Spritmuseum: Dubbla utmärkelser i Stockholmarnas favoritmuseum
1:a pris i kategorin Årets klättrare och 3:e pris i Bästa restaurang/café
-
Gratis friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken
SkiStar välkomnar grundskolor till kostnadsfria friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken för att främja rörelseglädje.
-
STF – halverad budget för friluftsliv under mandatperioden
Anslagen för friluftsliv/naturturism har halverats under de fyra senaste åren. Det visar Svenska Turistföreningen och Friluftsfrämjandets granskning.
-
Bianca bloggar – AI-verktyg i besöksnäringen – rond 3
Bianca tipsar om hur AI kan användas på ett smart och effektiviserande sätt av besöksnäringsföretagare
-
Över 200 000 resenärer på två år för Finnlines linje mellan Polen och Sverige
Färjerutten från Finnlines mellan Świnoujście och Malmö fortsätter att öka i popularitet. Milstolpen firas med extra avgångar under april.
-
Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
Svensk Camping i Göteborg söker en affärsdriven digital produktägare som vill forma framtidens digitala tjänster inom camping.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Bianca bloggar – AI-verktyg i besöksnäringen – rond 3
Biancas spaning inom AI Människa, maskin och meningen med det vi gör AI kan idag skriva, analyse...
-
Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
Svensk Camping är en medlemsägd bransch- och marknadsföringsorganisation som samlar drygt 300 ca...
-
SM i utomhusmatlagning i Halmstad – juryn och lagen presenteras
Den 11–12 april 2026 är det dags för Halmstad Outdoor Weekend på Tylebäck Hotell & Konferens...
-
Över 200 000 resenärer på två år för Finnlines linje mellan Polen och Sverige
Färjerutten mellan Świnoujście och Malmö fortsätter att öka i popularitet. Sedan trafikstarten har över 200 000 p...
-
-
Gästbloggare
-