-
ESS Group – en pressrelease som blev ett brev om 116 000 kg plast
En riktig pressrelease börjar med datum och ett bolagsnamn i fetstil. Den har oftast ett citat från en VD som låter som att det skrivits av en positiv jurist. Den skickas till journalister som sällan läser den. Det här är inte det. Det här blir istället ett brev från ESS Group till dig som nu väljer att läsa. Det handlar om något vi bestämt oss för att göra. Något som vi vill försöka få dig att göra med oss.
Ett samtal från Mikaela gav oss viktiga insikter
Allt började med ett samtal. Samtalet kom från Mikaela som tillsammans med sin tvillingbror Lukas startat ett UF-företag som heter Clean Sea.
Mikaela berättade snabbt att man är ett litet men redan lönsamt bolag som ägnar all sin vakna tid åt att plocka upp plast utmed den svenska västkusten. Hon sa att de hittills samlat in 116 000 kg plast ur haven, har 13 anställda och en egen båt som varje dag besöker vikar och stränder. Mikaela fortsatte och sa att om 25 år kommer haven ha mer plast än fisk i sig. Att det på västkusten spolas upp 5 badkar plast varje timme, vilket blir 700 ton varje år.
Hon förklarade att det också att görs allt färre insatser från Naturvårdsverket och andra statliga organisationer för att hålla haven rena. ”Förra året omsatte vi 4 miljoner och i år ser det ut som att vi når 6 miljoner. Vi vill anställa fler unga människor som kommer ägna tidiga morgnar och sena kvällar åt att göra haven lite bättre. Ni har ju massa fina hotell utmed kusten och ni borde också ta mer ansvar tycker vi. Vill ni hjälpa oss?” avslutade hon.
Filantropi är ett område vi bolag kan bli bättre på
Ibland springer man på verkliga hjältar, ni vet sådana som inte bara snackar om vad de ska göra utan i stället bara gör utan egen vinning. Lukas och Mikaela är sådana människor.
Vi på ESS Group har som så många andra stora bolag skänkt pengar till goda saker och vi har gjort det lite högt och lågt utan någon strategi eller riktig uppföljning. Helt klart ett förbättringsområde för oss, som du hör. Någon som känner igen sig?
ESS Group kommer med största sannolikhet fortsätta med den lite oklara strategin. Men det där samtalet gjorde att vi bestämde oss för att försöka få dig som kommit så här långt i den här långa texten, att också hjälpa Mikaela, Lukas och Clean Sea. För visst kommer du ihåg att det var väldigt mycket enklare back in the days att hitta blåmusslor till krabbfisket och att det var världens simplaste grej att fiska upp en torsk.
Så vad vill vi säga med den här ”pressreleasen”?
Jo, vi på ESS Group har under de senaste åren startat och gått in som delägare i branschnära bolag likt Mandales, KinLab, Spik Studios, Markethype, Belle Maison m.fl. Nu tänkte vi göra något annat, lite viktigare. Lukas och Mikaela har nu tackat ja till att låta oss få bli små minoritetsägare i Clean Sea.
Vi gör det för att de två är lika hungriga som vi var 2007 när vi startade Ystad Saltsjöbad. För att de gör något konkret varje dag och för att vi har ett nätverk och gästdatabas som kan göra gott. Här ingår ju också du som journalist tänker vi.
Vårt delägarskap innebär att vi hjälper Lukas och Mikaela med marknadsföring, marknadsbudget och bolagsbyggande. Vi kommer tjata på de vi känner, ringa till VD:ar och chefer som gillar oss och skicka såna här pressreleaser till journalister som är nyfikna. Tills det att också ni vill vara med och bidra till naturvård. Och så kommer vi hjälpa Mikaela och Lukas på det sättet de önskar kring bolagsbyggande och affärsutveckling.
Clean Sea gör konkreta saker varje dag. Om vi kan få fler företag att adoptera en vik eller sälja armband, i stället för strumpor, lotter eller onyttiga kakor i sina idrottslag, ja, då vinner vi allihop.
Så, vad kan du som läser detta göra konkret nu?
◆ Ditt företag kan adoptera en hel vik utmed kusten. Det finns 100 vikar som behöver din hjälp och 82 företag har redan anslutit sig. Kostnaden är bara 20 000 kr per vik. Vi har signat upp oss för 8 st och Lukas och Mikaela är fast beslutna att nå målet om 100 st innan midsommar.
◆ Du kan köpa ett snyggt armband från Clean Sea och bli månadsgivare. Ett armband = 1 kilo plast borttaget från havet. Priset startar på knappt 200 kr och alla armband är producerade med ansvar.
◆ Ditt företag och dina medarbetare kan göra en egen clean-up tillsammans. Där Lukas och Mikaela leder och inspirerar ert arbete. En annorlunda, rolig och viktig teambildande aktivitet. Om du konfererar och lägger ditt möte på någon av våra destinationer kan du enkelt boka en så kallad clean-up med Clean Sea för ditt team. Maila [email protected] så hjälper vi dig.
Läs mer om ESS Group på Turismnytt här.
- Text: ESS Group
- Foto: Clean Sea
-
Visita – sval utveckling på hotellmarknaden i maj
Maj var en ljummen hotellmånad för Sverige enligt statistik från Visita. Omvärldsläget skapar större osäkerhet i prognoser.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
Mest om Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
Vidbynäs Gård & Konferens söker nu sin framtida VD. Tjänsten erbjuder en chans att leda en unik anläggning in i framtiden.
-
Finnlines – ny maskot ska göra resan över Östersjön roligare
I sommar får Finnlines passagerare sällskap av den nya maskoten Stella. Hon är en del av rederiets satsning på barnfamiljer.
-
Augustifest 2026 tar plats – premiär för showen Strömsken
Strömsken, RIX FM Festival, Greczula och 90's Explosion är några nyheter inför Augustifest i Norrköping den 13–15 augusti.
-
Barn blir marinarkeologer på Vrak – Museum of Wrecks
För tredje sommaren i rad bjuder Vrak – Museum of Wrecks in nyfikna barn att prova på livet som en marinarkeolog.
-
Visit Värmland lanserar dejtingsatsning för att motverka ensamhet
Ensamhet är ett växande samhällsproblem i Sverige. Visit Värmland vill bryta trenden med ett nytt initiativ - ett unikt dejtingevent.
-
Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?
Visit Swedens återkommande målgruppsanalyser och trendspaningar pekar på ett tydligt skifte. Allt fler resenärer vill koppla av, få ny energi, uppleva aktiviteter i naturen
-
Svensk Camping årsrapport 2026 – intresset för camping ökar
Intresset för camping fortsätter att öka – bland svenska och internationella gäster. Svensk Camping släpper sin årsrapport.
-
Ny internationell satsning ska göra det enklare att sälja Sverige
På Stockholm Outdoor Festival 2027 lanseras Outdoor Summit, en ny internationell B2B-dag där researrangörer från flera av Sveriges viktigaste exportmarknader bjuds in för att möta branschen
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Flyg, Museer och utställni...
-
Ny internationell satsning ska göra det enklare att sälja Sverige
När Stockholm Outdoor Festival arrangeras 2027 lanseras för första gången Outdoor Summit – en ny internationell B...
-
Ny statistik visar turismens betydelse för ekonomin i län och kommuner
Nya turismräkenskaper på läns- och kommunnivå från Tillväxtverket visar att turismens ekonomiska...
-
Stockholm bubblar inför sommaren – tillväxt och högtryck i besöksnäringen
Stockholm går in i sommaren med starka signaler från besöksnäringen. Gästnätterna ökar, bokningsläget inför somma...
-
-
Gästbloggare
-