tisdag 28 juli 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 30 2026
    • SHL-klubbarna skapar miljardvärden – turismen pekas ut som en av de största vinnarna
    • Ny undersökning: Svenska föräldrar vill ge barn en sommar med mer närvaro
    • Sveriges Bussföretag: Turistbussar på el – hur svårt kan det vara?
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
    • Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
    • Kvikkjokk fjällstation söker ett restaurangteam – nu, den här sommaren!
    • Restaurangchef sökes till Hotell Savoy i Luleå
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
    • Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Svensk Camping släpper sin årsrapport för 2026 - Camping är motorn i svensk sommarturism.
    2026-06-12 00:58

    Svensk Camping årsrapport 2026 – intresset för camping ökar

    Camping är idag det största semesterboendet i tre av fyra län under sommaren. Samtidigt fortsätter branschen att växa och nådde under 2025 en ny rekordnotering med 17,3 miljoner gästnätter på svenska campingplatser.

    Nu släpper Svensk Camping sin årsrapport. Den samlar statistik, trendspaningar och framtidsutsikter.

    ”Många känner inte till hur viktig campingnäringen är för svensk turism och för många svenska destinationer. På flera håll i landet står campingplatserna för mer än hälften av alla turistövernattningar under sommaren. Med årsrapporten vill vi synliggöra en stabil och växande framtidsbransch. Men också lyfta de utmaningar och möjligheter som finns framåt.” Säger Martin Juhos, VD för Svensk Camping.

    Ledande semesterboender för europeiska turister

    Rapporten visar att campingbranschen fortsätter sin tillväxt. Under 2025 ökade antalet gästnätter med cirka 520 000 jämfört med året innan. Samtidigt fortsatte de internationella gästnätterna, inte minst från Tyskland och Nederländerna, att öka.

    Camping är Sveriges ledande semesterboende för europeiska turister under sommarsäsongen. Hela 44 procent av alla europeiska turistövernattningar under juni till augusti sker på en campingplats. I juli spenderades 47 procent av alla turistövernattningar i Sverige på en campingplats.

    ”Potentialen att växa ytterligare i Europa är stor. Framför allt ser vi möjligheter under perioder utanför juli. Det kan bidra till längre säsonger, fler arbetstillfällen och starkare destinationer runt om i landet.” Säger Martin Juhos.

    Behöver arbeta mer med internationell marknadsföring

    I rapporten betonas vikten av samarbete mellan campingföretag, destinationer och offentliga aktörer för att Sverige ska kunna stärka sin position som internationell campingdestination.

    Svensk Camping driver sedan tidigare flera satsningar för att stärka Sveriges internationella marknadsföring. Bland annat genom det nya Interreg-projektet Nordic Camping Experience tillsammans med Norge.

    ”Ska Sverige fortsätta växa som campingdestination behöver vi arbeta mer långsiktigt och gemensamt med internationell marknadsföring. Konkurrensen om Europas resenärer hårdnar samtidigt som intresset för natur, frihet och hållbara semesterformer fortsätter att öka.” Säger Martin Juhos.

    Svalare klimat blir allt hetare

    Att fler väljer bort extrema sommartemperaturer i södra Europa till förmån för svalare klimat förstärker utvecklingen. Tillgången till yta blir en allt viktigare faktor. I takt med att trängseln ökar på många resmål lockar Sveriges öppna och vackra landskap. Valfriheten är stor här.

    Flexibiliteten märks tydligt bland husbilsresenärer, både svenska och internationella. De bokar senare, stannar kortare på samma plats, rör sig mellan fler destinationer och gör spontana minisemestrar ”på uppstuds”.

    Parallellt förändras också själva campingformen. Intresset för taktält växer snabbt – en trend som fått fäste i Europa och nu även i Sverige.

    Branschen skapar ofta hela resmål

    Årsrapporten beskriver också hur campingnäringen utvecklas genom ökad kvalitet, hållbarhet och nya resebeteenden.

    Campingplatsernas roll har märkbart utvecklats. Från att främst ha varit en plats att bo på, fungerar många anläggningar i dag som kompletta destinationer.

    ”Vår bransch skapar ofta hela resmål. Det är inte ovanligt att en destinations hela sommarturism lever tack vare sin campingplats – eller att en enkel ställplats blir startpunkten för något större.” Säger Martin Juhos.

    Skifte i hur man använder sin semester

    Dessutom syns ett tydligt skifte i hur människor använder sin lediga tid. Den klassiska stillasittande semestern får allt oftare ge plats åt så kallad ”soft adventure” – en aktiv men kravlös semester med inslag av exempelvis vandring, cykling och friluftsliv.

    Denna trend passar campingen mycket bra, då anläggningarna ofta erbjuder eller kan tipsa om enkla aktiviteter i naturen. Tusentals sysselsätter branschen, och turismen skapar god omsättning lokalt såväl som nationellt.

    Intresset fortsätter att öka i hela Europa

    Intresset för camping och mobilt resande fortsätter att öka i hela Europa. Campingplatserna inom EU hade över 413 miljoner gästnätter under 2025.

    ”Det finns generellt ett växande intresse för Sverige som campingdestination i Europa. Den största reseanledning är vår natur och miljön. Men vi blir samtidigt alltmer kända som ett resmål med hög kvalitet som är tryggt och säkert.” Säger Martin Juhos.

    Här kan ni läsa hela årsrapporten från Svensk Camping.

    Läs mer om Svensk Camping på Turismnytt här.

    • Text: Svensk Camping & Husvagns- och Husbilsbranschens Riksförbund
    • Foto: Svensk Camping
    Tweet
  • Trappen upp till Margaretas blomstergata - besöksnäring
    2026-07-27 02:18

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 30 2026

    Nyhetsfattig vecka men mest är det om Destination, Boende, Evenemang samt Konstateranden/beslut/rapporter

  • SHL-klubbarna bidrar till samhället på många sätt
    2026-07-26 21:18

    SHL-klubbarna skapar miljardvärden – turismen pekas ut som en av de största vinnarna

    Grant Thornton, har på uppdrag av SHL kartlagt vilket samhällsvärde ligan och elitklubbarna skapar och kommit fram till att det är så mycket som 3,8 miljarder

  • En lugn campingmorgon. Svenska föräldrar vill ge barn en sommar med mer närvaro enligt en undersökning.
    2026-07-26 15:14

    Ny undersökning: Svenska föräldrar vill ge barn en sommar med mer närvaro

    Mer än var tredje förälder vill att barnen minns sommarlovet för dess närvaro. Enligt en undersökning på uppdrag av First Camp.

  • Jan Wiborg, talare på Busstorget, med en elturistbuss. Turistbussar lyser än så länge med sin frånvaro gällande elektrifieringen. Vad beror det på?
    2026-07-26 14:37

    Sveriges Bussföretag: Turistbussar på el – hur svårt kan det vara?

    Elbussar introduceras i stor skala i den upphandlade kollektivtrafiken. Men turistbussar lyser med sin frånvaro. Vad beror det på?

  • Finnlines deltog under både Almedalsveckan och finska motsvarigheten SuomiAreena för att bidra till diskussionen om sjöfartens betydelse för Sveriges och Finlands försörjningsberedskap.
    2026-07-24 22:35

    Finnlines lyfter sjöfartens avgörande roll för Nordens försörjningsberedskap

    Finnlines deltog i Almedalsveckan och SuomiAreena för att diskutera sjöfartens betydelse för Sveriges och Finlands försörjningsberedskap.

  • En person som badar i Riddarfjärden, Stockholm. Visit Sweden skriver att värmeböljan i Europa väcker frågor om coolcation-turism till Sverige.
    2026-07-23 22:16

    Visit Sweden – värmeböljan i Europa kan stärka Sverige som destination

    Den extrema sommarvärmen i Europa kan ge ytterligare skjuts åt intresset för Sverige som resmål enligt Visit Sweden.

  • Haparandas stationshus är en historisk symbol för stadens roll som gränsnod. Nu får den ny aktualitet när persontågen från Finland återvänder till Norrbotten.
    2026-07-21 22:05

    Persontågen mellan Finland och Norrbotten börjar rulla i augusti

    Den 10 augusti börjar persontågen rulla mellan Uleåborg, Torneå och Haparanda. För Norrbotten är det mycket glädjande.

  • En löpare springer längs en bana vid O-ringen, omgiven av åskådare och träd. Evenemanget återvänder till Göteborg den 19-25 juli.
    2026-07-21 17:10

    O-Ringen intar Göteborg – elitsprint i city och folkfest i Slottsskogen

    Den 19–25 juli kommer O-Ringen till Göteborg. Under en vecka fylls staden av världens största orienteringsäventyr.

  • Boende Skånes Djurpark - besöksnäring
    2026-07-20 03:06

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026

    Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/beslut/rapporter

  • Vid Lule älv, där årstiderna sätter rytmen, har Arctic Bath arbetat med att förfina och utveckla sin SPA-upplevelse.
    2026-07-19 15:50

    Arctic Bath har utvecklat SPA-menyn – platsen och närvaro i fokus

    Arctic Bath har utvecklat sin SPA-upplevelse. En meny där behandlingarna i större grad speglar gästernas behov av återhämtning.

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Augustifesten i Norrköping 13-15 augusti
      2026-08-13
      • Norrköping
      • visit.norrkoping.se/se-och-gora/evenemangskalender/evenemang-augusti-2026/augustifesten
    • Placebranders Day
      2026-09-03
      • Härnösand
      • placebrander.se/placebranders-day-2026/
    • BarCamp – Nätverket Hållbar Besöksnäring – 7-8 september
      2026-09-07
      • Karlstad
      • www.natverkethallbarbesoksnaring.se/barcamp/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-07-21 17:10

      O-Ringen intar Göteborg – elitsprint i city och folkfest i Slottsskogen

      Den 19–25 juli kommer O-Ringen till Göteborg. Under en vecka fylls staden av världens största or...

    • 2026-07-20 03:06

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende samt K...

    • 2026-07-19 15:14

      Åre Hostel – Cecilia Lind och Isabel Hamilton bakom satsningen

      Den 1 september tar Cecilia Lind och Isabel Hamilton över verksamheten i fastigheten vid Åre torg som tidigare ha...

    • 2026-07-19 15:50

      Arctic Bath har utvecklat SPA-menyn – platsen och närvaro i fokus

      Vid Lule älv, där årstiderna sätter rytmen, har Arctic Bath arbetat med att förfina och utveckla...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      I maj 2022 föreläste jag om hållbarhetskommunikation i Falun på Swedish Workshop för Visit Swedens räkning. Ett av mina starkaste exempel...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet