-
Hur får vi fler att stanna i Sverige på julen?
Svenskar reser som aldrig förr och fler och fler väljer att åka under högtider som till exempel jul. Tänk om vi kunde få de att tillbringa sin semester i Sverige istället – och spendera sina pengar här istället!
För varje jul ökar antalet svenskar som väljer en jul utomlands. Varför? Reseanledningen förr om åren var att det ville åka för att sola och bada och njuta av värmen men idag finns det fler reseanledningar. Många vill komma bort från stressen med att behöva laga julmat. Många reser med flera generationer samlade. Helst bokar man ett år i förväg.
I Sverige stänger många hotellanläggningar under julhelgerna, om man kunde förmå dem att hålla öppet och få gästerna att komma och fira jul där så skulle mycket vara vunnet – både för statens kassa och för verksamheten i fråga. Men det gäller att få folk att stanna kvar i Sverige…
Enligt resebyrån Ticket så vill 13% av svenskarna fira utomlands i år och 40% fler åker utomlands än för tio år sedan.
Mest populärt är att åka till Gran Canaria, följt av thailändska resmål. Men trenden är att det är mer variation i valen av julresmål än för tio år sedan.
”- Förutom att åka till klassiska julresmål som Kanarieöarna eller Thailand väljer många även att åka på resor västerut, till exempelvis Karibien eller Florida eller på kryssning. Dubai är årets stora julraket och julresorna hit har fördubblats i år jämfört med i fjol”, säger Karin Starkman Ahlstedt på Ticket.
Men det finns hopp – fler och fler väljer att fira jul i de svenska fjällen eller på kurorter (främst par utan barn).
Många svenskar som väljer att fira julafton hemma tar sedan och reser över nyåret istället. Den trenden har ökat de senaste åren.
Så här ser resetrenderna ut i jul
- Fler struntar i jultraditioner
Här har det skett en attitydförändring och fler än tidigare väljer att strunta i jultraditionerna och fly julstressen för en mysig utlandsresa. Det har blivit status att kunna åka iväg under julen. - Generationsresor har blivit vanligare
Många reser iväg hela släkten istället för att fira hemma. - Inte bara Thailand och Kanarieöarna
För tio år sedan var det mycket fokus på att resa till Thailand över jul och nyår. Även Kanarieöarna har länge varit populärt. Nu väljer fler också andra resmål. Kryssningar, resor västerut exempelvis till Karibien och USA men också Dubai. - Tuffare skolregler ger fler jullovsresor
Att skolorna blivit hårdare med att släppa iväg elever på solresor utanför loven har påverkat resmönstren. Förut gjorde fler barnfamiljer resor utanför loven, men nu är det mer fokus på de lov man kan åka på. - Tidigare bokningar
Resenärerna är mer planerande nu än för tio år sedan. De bokar sina julresor tidigare för att få precis den resan de vill ha, samtidigt som chartern den senaste femårsperioden börjat att släppa julresor till försäljning tidigare.
Källa: Tickets Novus-undersökning, Ticket
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Maria Gertell
- Fler struntar i jultraditioner
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
Mest om Destination, Evenemang och Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering
-
Nu är värdstäderna för deltävlingarna i Melodifestivalen klara – Norrköping, Göteborg och Karlstad är några av dem
Nu är det klart vilka orter som står värd för Melodifestivalen 2027. Det blir Karlstad, Göteborg, Malmö, Halmstad, Norrköping och final i Stockholm
-
Affärsutveckling i Skaraborg – fler företag redo för internationella marknaden
Ett gediget arbete med affärsutveckling i Skaraborg har gett resultat. Fler företag än förr är redo att välkomna internationella gäster.
-
Säljansvarig ambassadör för Rönneberga: En ny roll, därför söker vi dig som redan kan det här
En Säljansvarig för hotellet Rönneberga sökes. Det är en ny tjänst, så en etablerad och ansvarig utesäljare behövs.
-
PM & Vänner – Del 6 i serien “Goda hållbara exempel”
Bianca bloggar om PM & Vänner som i många år varit ett av de goda exempel hon återkommit till när hon föreläst om hållbarhet i besöksnäringen
-
Östersund signerar globalt klimatåtagande för evenemangs- och besöksnäringen
Genom att ansluta sig till Glasgow Declaration on Climate Action in Tourism tar Östersund steg i arbetet för en mer hållbar destination.
-
Kultur och lokala upplevelser ska locka fler internationella besökare till Västsverige
Den 6–10 september genomförde Turistrådet Västsverige en visningsresa för internationella researrangörer på temat kultur.
-
Coolcation-trenden gav fler internationella resenärer till Viking Line
Under sommaren reste 10 % fler internationella gäster med Viking Line jämfört med 2025. Det speglar efterfrågan på svalare resor.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – augusti 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. En händelserik augusti drev efterfrågan och tillväxt.
-
Där skärgården möter framtiden – nya perspektiv på tillväxten inom nordisk turism
Under årets Captains Cruise med Nordic Tourism Collective diskuterades viktiga frågor för nordisk turism med skärgården som inramning
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 37 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Boende, Eveneman...
-
Nya Svenska Musikmuseet berättar historien om det svenska musikundret
Sveriges globala musikframgångar har i decennier präglat musikscenen världen över och sommaren 2027 får b...
-
Stockholm har haft sin bästa sommar någonsin – världen söker sig till Stockholm
Stockholm har haft sin bästa sommar någonsin. Besöksnäringen växer med nästan 10 procent, de internatione...
-
Spritmuseum och Backstage Hotel stärker Djurgården som mötesdestination
Spritmuseum och Backstage Hotel Stockholm inleder ett nytt B2B-samarbete med målet att göra Djurgården mer attrak...
-
-
Gästbloggare
-