-
Akut brist på personal inom besöksnäringen, men det finns hjälp att få
Efter drygt två års nedstängning för stora delar av Besöksnäringen så är återstarten problematisk för bland annat restauranger, konferensverksamheter och hotell. En enkät bland över 50 företag visar på en stor brist på kockar, köksmästare, servispersonal och även administrativ personal som exempelvis konferensplanerare.
Enkäten har genomförts av Growisit och visar att många verksamheter börjar bli fullbokade igen men har svårt att möta efterfrågan då man har stor brist på personal.
– Gästerna börjar återkomma snabbt till besöksnäringen, men företagen har svårt att växla upp. Många medarbetare har valt att lämna branschen och ny personal kommer inte in tillräckligt snabbt, säger Niclas Ingwall, VD för Growisit
Undersökningen visar på en närmast omöjlig situation för företagen där befintlig personal och ledning försöker hantera den aktuella situationen. Många efterlyser mer åtgärder från regeringen och Arbetsförmedlingen för nya utbildningar och bättre matchning.
– Bristen på personal är så allvarlig att den hotar tillväxten för hela besöksnäringen, fortsätter Niclas Ingwall. Det krävs extraordinära åtgärder för att detta ska lösas.
Growisit bidrar genom att aktivt söka upp kandidater från andra branscher, samt söka upp dem som lämnat branschen under pandemin. Vi bidrar till att minska tiden mellan en vakans tills dess en ny medarbetare är på plats.
Detta är en sponsrad artikel i samarbete med Growisit
- Text: Growisit
- Foto: Growisit
-
Från lokal samsyn till global världsklass – lärdomar från Stockholm Archipelago
En kombination av djup analys, modiga prioriteringar och uthålligt samarbete över tid
-
EU-regler och digital hållbarhet: Så kan svensk turism vinna på tydligare spelregler
Svensk turism säljs, bokas och upplevs i dag till stor del digitalt
-
Affärsutveckling som stärker platsen och företagen
Genom projektet Växtkraft ska luckorna i kunskap mötas för att öka efterfrågan på natur- och kulturupplevelser och samtidigt gynna platsen
-
Villa Äng – nästa nivå av arktisk lyx i Arctic Sweden
Familjen bakom Treehotel i Harads presenterar Villa Äng – en privat och exklusiv villa mitt i hjärtat av det arktiska Sverige
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 09-26
Mest under Destination, Boende, Evenemang samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Så ser kinesiska turister på Sverige – och hur vi kan bli mer attraktiva
Kinesiska turister ser Sverige på ett annat sätt än vi kanske tror. En unik studie från turismforskningscentret ETOUR visar att stadsliv, kultur och design lockar mest, inte naturen och vildmarken
-
Vindskydd av designvinnare ska stärka friluftslivet i Nyköping
Till sommaren byggs ”Utsikt”, en plats för vila och naturupplevelser
-
Sverige och Norge i gemensam EU-satsning på Norden som campingdestination
Genom ett nytt treårigt samarbete inom Interreg ska campingnäringen i gränslandet mellan Sverige och Norge stärka sin marknadsposition
-
Alkohol är aldrig bara en dryck – vårens program för Spritmuseum Talks
Samtalen handlar om svensk alkoholkultur kopplat till normer, makt och moral.
-
Stort intresse för Greentimes Inspirationsdag om hållbara evenemang
Turismnytt var nyfikna på hur stort intresset är för Greentime Inspirationsdag den 9 mars. Så Simon Strandvik gav oss en rapport.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Branschpuls i fjällmiljö: r360 Resort Systems samlar branschen på Stöten
När sportlovsveckorna nu är i full gång på de svenska fjälldestinationerna ställs logistik och gästupplev...
-
Mikael på Invite svarar på frågor om den digitala gästresan
Vad gör dig till rätt person i din position? Min styrka är att jag förstår besöksnäringen från ...
-
Stort intresse för Greentimes Inspirationsdag om hållbara evenemang
Vi på Turismnytt var lite nyfikna på hur stort intresset är för Greentime Inspirationsdag den 9 mars. Så vi skick...
-
Vrak är nominerat till Årets museum 2026
Vrak – Museum of Wrecks i Stockholm, Arbetets museum i Norrköping och Röhsska museet i Göteborg ...
-
-
Gästbloggare
-