onsdag 13 maj 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 19 2026
    • SkiStar lanserar sommarpaket med upplevelser och boende i Sälen och Åre
    • Gothenburg Docks – ny evenemangssatning vid kajen
    • Busstorget 2026: En bransch i snabb omställning mellan eldrift, kompetensjakt och politisk osäkerhet
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
    • Stockholm söker en projektledare kompetensförsörjning och internationell talangattraktion
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • bygget av Nobel Center
    2018-05-23 13:47

    Domstolen stoppar bygget av Nobel Center

    Häromdagen kom beskedet att Mark- och miljödomstolen upphäver Länsstyrelsens beslut om att anta detaljplanen för Nobel Center på Blasieholmen i Stockholm. Bygget av Nobel Center är därför stoppat.

    Bygget av Nobel Center stoppas men kampen fortsätter

    Bland medarbetarna på Nobel Center råder en stor besvikelse. Nu jobbar man för att få en bättre förståelse bakom beslutet och se hur man kan ro iland projektet. I ett uttalande säger de att alla stadsbyggnadsprojekt stöter på problem längs vägen men oftast får de klartecken till slut.

    Målgrupperna är barn, turister och forskare

    Under våren presenterade man hur Nobel Center kommer att se ut inuti byggnaden. Syftet är att skapa en för besökaren innehållsrik vandring genom huset. En del utställningar kommer att vara avgiftsfria och publika så att alla får tillgång till dem.

    Målgruppen för Nobel Center är både stockholmare, svenska och utländska turister. Hit ska forskare och skolbarn välkomnas för att lära sig mer och inspireras.

    ”- Nobelpriset är en fantastisk bas att skapa innehåll och bygga upplevelser kring. Besökarna ska känna sig välkomna och kunna röra sig från utställningarna längs ner och hela vägen upp till restaurangen och de öppna loungeytorna på översta våningsplanet. Kanske kommer man att lära sig mer om gravitationsvågor men hamnar också på ett seminarium om Malalas kamp för flickors rätt till utbildning eller avslutar ett skolbesök kring Alfred Nobel med att gå ut på husets terrass”, säger Anna Sjöström Douagi, programchef för Nobel Center.

    Fakta om besöksmålet Nobel Center

    Domstolen stoppar bygget av Nobel Center

    Utställningsyta, Nobel Center i Stockholm
    Foto: Nobel Center

    • Minst 600.000 besökare per år.
    • 12 skolklasser om dagen ska kunna besöka Nobel Center. Det kommer att finnas dedikerade klassrum/experimentsalar samt matsäcksrum.
    • 3.000 kvadratmeter utställningsyta.
    • 800 platser i auditoriet.
    • 240 matgäster i restaurangen på översta våningen.
    • 180 cafébesökare i bistron på entréplanet. På sommaren tillkommer cirka 100 platser utomhus.
    • 115 toaletter.
    • 150 meter rulltrappa.
    • 4 hissar.
    • 1 bibliotek och 1 museibutik.
    • Byggnaden är 31,5 meter hög, knappt 65 meter lång och 38 meter bred.

    Bygget överklagas

    Nu kommer Stockholm stad att lämna in en överklagan till mark- och miljööverdomstolen.

     

    Klicka här så kan du läsa om fler turismprojekt som pågår i Sverige.

     

    Källa: Nobel Center

     

     

     

    • Text: Maria Lindqvist
    • Foto: Nobel Center
    Tweet
  • 4 svar till “Domstolen stoppar bygget av Nobel Center”

    1. Bo Lagerqvist skriver:
      2018-05-23 kl. 15:30

      Mycket bra och stark dom. Turistföreningen har avstyrkt rivning av kulturarvet och största turistbuss/båtföretaget är helt emot placeringen: https://www.youtube.com/watch?v=rFyOtbFkRZY

    2. Torbjörn Svensson skriver:
      2018-05-27 kl. 16:33

      Helt korrekt beslut som vi verkligen får hoppas står sej och att även högre instanser visar samma klokhet som Mark- och miljödomstolen. Det är osmakligt av Nobel Centers programchef att åberopa Matalas kamp för flickors rätt för att vinan poäng för detta korkat felplacerade bygge. Märk väl att tom Stockholms och ett av Sveriges största operatörer i besöksnäringen kraftigt är emot denna placering, liksom även Turistföreingen. Nobel Centers ensidiga kommentar om ”kampen som fortsätter” är patetiskt och borde inte återges in extenso så här. Nobelbygge ja, – men klyftigare placerat !

    3. Hakon Malmborg skriver:
      2018-05-27 kl. 20:35

      Jag tycker inte om tonen i detta utskick. Turismnytt tar ensidigt ställning för Nobelmonstret i föreslaget läge. Faktum är att Stockholm som turiststad är starkt beroende av sina sjö- och hamnmiljöer. Nobelmonstret raserar Stockholms sjöfront i detta avsnitt, med sin osannolika volym. Ett evigt kippande efter luft blir för all framtid resultatet. Gå ner och titta!!!
      Turismnytt framställer ärendet som gällande byggnadens innehåll. Det är fake, alternativa fakta, inget annat. Det saken gäller är uteslutande placeringen av huset. Även om ni har tagit klar ställning måste ni hålla er till fakta, annars gör ni er själva stor skada. Det är alldeles sant att forskning skapar möten men det är för höge farao inte detta saken gäller!

      • Maria Lindqvist skriver:
        2018-05-27 kl. 20:41

        Vi på Turismnytt.se vill inspirera och bidra till att svensk besöksnäring växer på ett bra sätt. Vi tar inte ställning till om platsen för Nobel Center är rätt eller inte men det är roligt om Stockholm får ett nytt Nobel Center. Vi kontrollerar fakta men är en liten redaktion och får därför ibland förlita oss på de faktasvar vi får…

  • Sune på Skara Sommarland - besöksnäring
    2026-05-11 02:29

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 19 2026

    Mest under Destination, Boende och Evenemang samt Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering

  • SkiStar Sälen är inte bara känt för skidåkning – under sommaren förvandlas det till ett vandringsparadis.
    2026-05-10 22:30

    SkiStar lanserar sommarpaket med upplevelser och boende i Sälen och Åre

    Inför sommaren lanserar SkiStar i Sälen och Åre nya smidiga sommarpaket. Där boende och aktiviteter bokas tillsammans.

  • Gothenburg Docks är ett perfekt tillfälle att uppleva staden vid vattnet.
    2026-05-10 21:11

    Gothenburg Docks – ny evenemangssatning vid kajen

    Den 29–31 maj samlas flera evenemang längs vattnet mellan Lindholmen och Eriksberg under ett namn: Gothenburg Docks.

  • Anna Grönlund modererade Busstorget 2026
    2026-05-10 17:52

    Busstorget 2026: En bransch i snabb omställning mellan eldrift, kompetensjakt och politisk osäkerhet

    Turistbuss- och beställningstrafikens stora mötesplats Busstorget 2026 gav en tydlig bild av en bransch mitt i ett avgörande skede

  • Vinnare i Arctic Sweden Tourism Award 2025 - Anna-Lena Kaati, Tomas Mörtberg, Malin Brännström samt Johan och Eva Stenevad med personal.
    2026-05-09 21:01

    Vinnare i Arctic Sweden Tourism Award 2025

    Arctic Sweden Tourism Award lyfter några av de starkast lysande stjärnorna inom besöksnäringen i norra Sverige.

  • Det blev en stark avslutning på kvartalet för Halmstads besöksnäring.
    2026-05-09 20:31

    Stark avslutning på kvartalet för Halmstads besöksnäring

    Halmstads besöksnäring avslutar det första kvartalet av 2026 starkt efter en avvaktande inledning på året för destinationen.

  • Flera prisades under Visitadagen. Bland annat Flens turistinformation som vann ”Bästa värdskap inom turistinformation 2025”.
    2026-05-08 21:27

    Visitadagen uppmärksammar gott värdskap, eldsjälar och livsverk

    Den 4 maj samlades Sverige för Visitadagen i Stockholm. Ett årligt event som bland annat prisar personer inom besöksnäringen.

  • Evenemang såsom SM-veckan, utställningar som Tutankhamon – The Immersive Exhibition och hotellsatsningar som Arkösund har bidragit till att 2025 blev ett rekordår för Norrköping.
    2026-05-07 18:26

    2025 ett rekordår för Norrköping – 714 037 gästnätter

    2025 blev ett rekordår för turismen till Norrköping. Den fina sommaren och många höjdpunkter under året bidrog starkt.

  • Förra veckan genomförde Höga Kusten en riktad internationell satsning. Dels en visningsresa med researrangörer samt deltagande på Swedish Workshop i Kiruna.
    2026-05-07 17:08

    Internationella intresset för Höga Kusten växer

    Nyligen genomförde Höga Kusten en riktad internationell satsning, med visningsresa och deltagande på Swedish Workshop i Kiruna.

  • Norrtåg släpper sin semesterbiljett för sommaren 2026 – upptäck en yta av halva Sverige för under tusenlappen.
    2026-05-06 19:48

    Norrtåg – upptäck halva Sverige för under tusenlappen i sommar

    Nu släpps Norrtåg semesterbiljett för sommaren. 14 dagars obegränsat tågresande i norra Sverige, utan att behöva boka i förväg.

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Förstå resenärens digitala beteende
      2026-05-20
      • Digitalt
      • https://sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningforstaresenarensdigitalabeteende205
    • Besöksnäringsforum Eskilstuna
      2026-05-21
      • Sundbyholms Travbana
      • visiteskilstuna.se/kontakta-oss/om-destination-eskilstuna
    • Forum för naturturism 2026 – från värdskap till global räckvidd
      2026-05-22
      • Stockholm (Djurgården)
      • www.naturturismforetagen.se/natur-och-ekoturism/forum-for-naturturism/
    • Outdoor Festival Stockholm 23-24 maj
      2026-05-23
      • Stockholm (Djurgården)
      • www.outdoorfestival.se/
    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-05-07 17:08

      Internationella intresset för Höga Kusten växer

      Förra veckan genomförde Höga Kusten Destinationsutveckling en riktad internationell satsning med...

    • 2026-05-04 02:19

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 18 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang sam...

    • 2026-05-06 19:48

      Norrtåg – upptäck halva Sverige för under tusenlappen i sommar

      Nu släpps Norrtåg semesterbiljett för sommaren 2026. För 999 kronor får resenärer 14 dagars obeg...

    • 2026-05-07 18:26

      2025 ett rekordår för Norrköping – 714 037 gästnätter

      2025 blev ett rekordår för turismen till Norrköping. Gästnätterna ökade med + 2,7% jämfört med f...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Biancas spaning inom AI Människa, maskin och meningen med det vi gör AI kan idag skriva, analysera och ge svar på nästan al...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet