-
Camp Järvsö – erbjuder naturnära och aktiva upplevelser
Springtime etablerades 1982 med verksamhet inom träning och hälsa. Företaget ger ut tidningen Runner’s World och arrangerar träningsresor och resor till olika motionslopp inom Sverige och utomlands.
Nu investerar Springtime tillsammans med Carolina Klüft, Patrik Klüft, Cecilia Gustafsson och Peppe Lindholm i ett vackert beläget upplevelsecenter vid Kalvsjön, strax utanför Järvsö. Norrlandsfonden är en av finansiärerna.
Det lokala och hållbara är i fokus
Camp Järvsö kommer att erbjuda träning och hälsa med en naturnära och aktiv upplevelse där det lokala och hållbara är i fokus. Det kommer att finnas möjlighet till många olika träningsformer, äventyr och utflykter, boende i många olika former och sociala aktiviteter som exempelvis events.
Målgruppen är alla, såväl elitmotionärer som seniorer men även boende i närheten som kan komma hit och delta i olika träningsaktiviteter.
“Camp Järvsö är en fantastisk plats. När man kommer hit går pulsen ner och blodtrycket sjunker. Vi vill inte ändra karaktär på omgivningen, snarare framhäva den.” Säger Patrik Yderberg, VD på Springtime.
Investeringen sker i flera steg
De första gästerna kommer i juni och kommer att få ta del av ett brett utbud av aktiviteter och upplevelser.
Bland annat finns det en häftig hinderbana för barn, inne- och utomhusgym, gruppträning, teknikbana för cykel, löpar- och skidspår, yoga, löpning och vandring.
“Investeringen sker i flera steg men hittills har vi uppdaterat vårt utbud och renoverat alla hotellrum och lägenheter. Vi har dessutom renoverat och uppdaterat restaurangen och som våra gäster kommer att märka är maten en viktig del av vårt utbud.” Säger Patrik Yderberg.
Mälardalen-området en viktig målgrupp
Patrik Yderberg är förväntansfull inför premiären och håller just nu på med rekryteringar inom restaurang, servering och städ. Han ser fram emot en härlig sommar.
“Det finns ett stort fokus i samhället på träning och hälsa. Järvsö har under många år haft en växande trend av besökare och är numera en året runt-destination. Närheten till Mälardalen-området gör att människor därifrån är en viktig målgrupp. Jag tror att Springtime träffar helt rätt med sin satsning på Camp Järvsö.” Säger Johanna Ceder, Norrlandsfonden.
- Text: Norrlandsfonden
- Foto: Camp Järvsö
-
Svensk Handel och Visita välkomnar upphävandet av miljözon 3 i Stockholm
Länsstyrelsen har upphävt beslutet om att införa miljözon 3 i Stockholms innerstad. Det välkomnas av besöksnäringen.
-
SkiStar – 1000-metersliften återvänder till Åre i vinter
SkiStar har beviljats bygglov för att återuppbygga den klassiska 1000-metersliften i Åre inför kommande vintersäsong.
-
Invite Guest Technology blir strategisk teknologileverantör för Strawberry Livings nya satsning
Ett av Nordens största boendeprojekt för anställda inom byggindustrin tar i bruk Invites norskutvecklade gästportallösning
-
Turism i Sverige utanför sommarhögsäsongen växer snabbast
Sedan 2015 har antalet gästnätter ökat snabbare utanför sommarhögsäsongen än under den enligt Visit Sweden.
-
Världscupen i orientering sätter Skara och Lidköping på den internationella kartan
Den 28–31 maj riktas idrottens ögon mot Sverige när världscupen i orientering avgörs i Skara och Lidköping.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 21 2026
Mest under Destination, Konstateranden/Rapporter samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Debattartikel – Ett resegarantisystem som driver företagen ur landet
I denna debattartikel undrar flera branschföreträdare varför resegarantisystemet som regeringen har skapat utformats så att det urholkar sig självt
-
SkiStar – fler bokar fjällsemester i sommar till Sälen och Åre
SkiStar ser en tydlig uppgång i efterfrågan på fjällsemester. Med en särskilt stark utveckling i Sälen och Åre.
-
Ljungleden – ny regional cykelled mellan Göteborg och Falköping
Den 20 maj invigdes Ljungleden - en ny regional cykelled som binder samman Göteborg och Falköping.
-
Kiruna hyllas som ”the best Swedish Workshop ever”
Swedish Workshop 2026 samlade besöksnäringen i Kiruna under april. Det var ett av de mest uppskattade upplagorna hittills.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Visit Sweden – tävlingsdeltagarna som vinner de fem svenska öarna
Visit Sweden har nu publicerat vinnarna av de fem öar som bokstavligen mer än halva världen tävl...
-
Stockholms skärgård som inspelningsplats nominerad till Global Production Award i Cannes
Stockholms skärgård genom Vi på Saltkråkan blev i år nominerad till ”Best Location – Natural” på Global Pro...
-
Sveriges femstjärniga campingplatser 2026 utsedda
Det växande intresset för campingsemester i Sverige fortsätter, både bland svenska och internationella gäster. Sa...
-
Svenska Regionala Flygplatser: Ett flyg för alla, eller bara för vissa?
I en artikelserie kommer Svenska Regionala Flygplatser berätta om krisen för inrikesflyget och hur de regionala f...
-
-
Gästbloggare
-