-
Cecilia Malmström går in i rollen som Stakeholder Relationship Manager
Cecilia Malmström ansluter till Swedish Lapland Visitors Board i den nya rollen som Stakeholder Relationship Manager. Cecilia kommer närmast från en tjänst som kommunikationschef på Kompetensföretagen i Stockholm och har flyttat tillbaka till hembyn Sjulsmark efter 25 år i huvudstaden.
”Vi är jätteglada att välkomna Cecilia till teamet. Med Cecilias hjälp kommer vi att ytterligare kunna stärka kunskapen om besöksnäringen brett hos samhällets aktörer. Med hjälp av sin breda bakgrund och mångåriga erfarenhet kommer hon att vara en nyckelspelare i vårt samverkansarbete, säger Annika Fredriksson”. VD Swedish Lapland Visitors Board.
I rollen som Stakeholder Relationship Manager kommer Cecilia att främst arbeta med besöksnäringens och turismens intressenter. Arbetet bygger på att hämta in, sprida och dela insikter och kunskaper om besöksnäringens bidrag till samhällsutvecklingen hos berörda möjliggörare och förutsättningsskapare. Hon kommer att arbeta med relationsbyggande, kommunikationsinsatser och initiera samt vidareutveckla partnerskap för Swedish Lapland Visitors Board.
Vill nu gå åt ett nytt håll
Cecilia har jobbat med kommunikation i många år, både som kommunikatör, pressekreterare och nu senast som kommunikationschef. Hon är ursprungligen från Sjulsmark, som ligger mellan Piteå och Luleå, och har efter många år söderöver flyttat tillbaka till sin hemby.
”Jag har arbetat inom arbetsmarknadsområdet i 15 år och vill nu gå åt ett nytt håll. Jag känner att jag hamnat mitt i prick, efter att ha givit Stockholm ett kvarts sekel av mitt liv kan jag nu ge tillbaka till platsen jag kommer ifrån”. Säger Cecilia Malmström, och fortsätter:
”Det känns oerhört stimulerande att ge mig in på ett så pass viktigt område som det här är. Jag är ödmjuk inför de människor jag kommer att möta och den kunskap de sitter på.”
Cecilias arbete kommer att vara en viktig del i att följa Norrbottens besöksnäringsstrategi, där samverkan spelar en stor roll i många delar.
”Vår långsiktiga vision är att bli Arktis mest ansvarsfulla resmål, för att nå dit behöver vi ha så många som möjligt med oss på tåget, därför är samarbete mellan olika parter en förutsättning. Där kommer Cecilia att spela en viktig roll”. Säger Annika Fredriksson.
Cecilia finns på plats på Swedish Lapland Visitors Boards kontor i Luleå sedan 26 mars.
Läs mer om Swedish Lapland Visitors Board på Turismnytt här.
- Text: Swedish Lapland Tourism Board
- Foto: Swedish Lapland Tourism Board
-
Destination Sigtuna rekryterar Kristina Pernevill som ny marknads- och kommunikationschef
Hon tillför en gedigen erfarenhet av strategiskt och operativt kommunikationsarbete från bland annat Stockholm Business Region och Svenska institutet
-
Visit Sweden vill locka turister med klassisk, svensk tristess
Lyfter det som en bra utgångspunkt för återhämtning, ny kreativitet och balans i livet
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 3 2026
Mest under Destination, Möten/Event, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Göteborg utsedd till Sveriges främsta idrottskommun och evenemangskommun
Lyfter Göteborgs långsiktiga och strategiska arbete för att vara en levande idrotts- och evenemangsstad
-
Thérèse Lorenius utses till ny Business Director för VR Snabbtåg
Hon har en gedigen bakgrund i ledande befattningar på SAS bland annat
-
Skellefteå Kraft ska producera hållbart flygbränsle i Skellefteå
SkyKraft kommer bli en produktionsanläggning för hållbart flygbränsle. Ett samarbetsprojekt mellan Skellefteå Kraft och SkyNRG.
-
Ny rekordnivå – besökare spenderar 10,6 miljarder i Norrbottens kommuner
En ökning med 14 % jämfört med mätningens första år 2019
-
1 359 250 besökte Vasamuseet år 2025 och VRAK slog besöksrekord
Det blev publikrekord på Vasamuseet i oktober och december. Vrak – Museum of Wrecks slog besöksrekord året 2025.
-
Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft
För en växande internationell målgrupp är det upplevelser som kombinerar smak, plats och mänskliga möten som avgör valet av resmål
-
Nu öppnar Skistar Hammarbybacken för skidåkning
Även skidskolan drar igång.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
1 359 250 besökte Vasamuseet år 2025 och VRAK slog besöksrekord
Det blev publikrekord på Vasamuseet i oktober och december år 2025. När besökssiffrorna för året...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Flyg, Museer ...
-
Möt Jesper som är boknings- & säljansvarig på Spritmuseum
Hej Jesper, vad jobbar du med på Spritmuseum ? Hej, jag är sälj- och bokningsansvarig på Spritmuseum och ...
-
Mörkrets möjligheter – Tänk om mörkret är besöksnäringens mest outnyttjade naturtillgång
I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärd...
-
-
Gästbloggare
-