-
Cecilia Malmström går in i rollen som Stakeholder Relationship Manager
Cecilia Malmström ansluter till Swedish Lapland Visitors Board i den nya rollen som Stakeholder Relationship Manager. Cecilia kommer närmast från en tjänst som kommunikationschef på Kompetensföretagen i Stockholm och har flyttat tillbaka till hembyn Sjulsmark efter 25 år i huvudstaden.
”Vi är jätteglada att välkomna Cecilia till teamet. Med Cecilias hjälp kommer vi att ytterligare kunna stärka kunskapen om besöksnäringen brett hos samhällets aktörer. Med hjälp av sin breda bakgrund och mångåriga erfarenhet kommer hon att vara en nyckelspelare i vårt samverkansarbete, säger Annika Fredriksson”. VD Swedish Lapland Visitors Board.
I rollen som Stakeholder Relationship Manager kommer Cecilia att främst arbeta med besöksnäringens och turismens intressenter. Arbetet bygger på att hämta in, sprida och dela insikter och kunskaper om besöksnäringens bidrag till samhällsutvecklingen hos berörda möjliggörare och förutsättningsskapare. Hon kommer att arbeta med relationsbyggande, kommunikationsinsatser och initiera samt vidareutveckla partnerskap för Swedish Lapland Visitors Board.
Vill nu gå åt ett nytt håll
Cecilia har jobbat med kommunikation i många år, både som kommunikatör, pressekreterare och nu senast som kommunikationschef. Hon är ursprungligen från Sjulsmark, som ligger mellan Piteå och Luleå, och har efter många år söderöver flyttat tillbaka till sin hemby.
”Jag har arbetat inom arbetsmarknadsområdet i 15 år och vill nu gå åt ett nytt håll. Jag känner att jag hamnat mitt i prick, efter att ha givit Stockholm ett kvarts sekel av mitt liv kan jag nu ge tillbaka till platsen jag kommer ifrån”. Säger Cecilia Malmström, och fortsätter:
”Det känns oerhört stimulerande att ge mig in på ett så pass viktigt område som det här är. Jag är ödmjuk inför de människor jag kommer att möta och den kunskap de sitter på.”
Cecilias arbete kommer att vara en viktig del i att följa Norrbottens besöksnäringsstrategi, där samverkan spelar en stor roll i många delar.
”Vår långsiktiga vision är att bli Arktis mest ansvarsfulla resmål, för att nå dit behöver vi ha så många som möjligt med oss på tåget, därför är samarbete mellan olika parter en förutsättning. Där kommer Cecilia att spela en viktig roll”. Säger Annika Fredriksson.
Cecilia finns på plats på Swedish Lapland Visitors Boards kontor i Luleå sedan 26 mars.
Läs mer om Swedish Lapland Visitors Board på Turismnytt här.
- Text: Swedish Lapland Tourism Board
- Foto: Swedish Lapland Tourism Board
-
Västerbottensföretag till resemässa i Nederländerna 8-11 januari
Rekordmånga företag från Västerbotten deltar på Vakantiebeurs i Utrecht
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – november 2025
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen baserad på preliminär data från Benchmarking Alliance.
-
Transportföretagen: Inrikesflyget fortsatt långt under normala nivåer
Swedavias årsstatistik för 2025 visar på ökningar i flygtrafiken jämfört med 2024, men låt sig inte luras, faran är långtifrån över
-
Ett litet hörn av Sverige – ny utställning om samtida frimärken på Postmuseum
Vad säger ett frimärke om Sverige? Ganska mycket, visar det sig
-
Swedavias trafikstatistik för december och 2025: Stark efterfrågan
Flygets återhämtning fortsatte på Swedavias flygplatser under december. Året 2025 präglades av efterfrågan på utrikes- och inrikesresor.
-
Nu bildas Statens museer för maritim-, transport- och försvarshistoria – till lands, till sjöss och i luften
Statens maritima och transporthistoriska museer och Statens försvarshistoriska museer har slagits ihop
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 01 2026
Mest under Nöjesparker/Skidanläggningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Nytt destinationshotell öppnar i Trelleborg och ansluter till WorldHotels Crafted
Med fokus på avkoppling, samvaro och en kompromisslös kvalitet i hantverk och service, öppnar Willow i juni
-
Visita: 6 av 10 vill ha samma matmoms på restaurang och i butik
Allt enligt en undersökning som Visita genomfört med anledning av införandet av olika momssatser på mat i vår
-
Rekordår för Göteborg med över 6 miljoner gästnätter och starkast utveckling i landet
Flera olika faktorer driver utvecklingen
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Rekordår för Göteborg med över 6 miljoner gästnätter och starkast utveckling i landet
När 2025 summeras står det klart att Göteborg återigen slår gästnattsrekord och spränger sexmiljonersval...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 01 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Nöjesparker/Skidanläggning...
-
Dundret Gällivare arrangerar världscupfinalen i skicross 2026
Sveriges mest stadsnära fjäll, Dundret i Gällivare har utsetts till arrangör av världscupfinalen i skicro...
-
Visita: 6 av 10 vill ha samma matmoms på restaurang och i butik
6 av 10 svenskar vill ha samma moms på mat, oavsett om den köps i butik eller serveras på restaurang. Det...
-
-
Gästbloggare
-