-
Cecilia Malmström går in i rollen som Stakeholder Relationship Manager
Cecilia Malmström ansluter till Swedish Lapland Visitors Board i den nya rollen som Stakeholder Relationship Manager. Cecilia kommer närmast från en tjänst som kommunikationschef på Kompetensföretagen i Stockholm och har flyttat tillbaka till hembyn Sjulsmark efter 25 år i huvudstaden.
”Vi är jätteglada att välkomna Cecilia till teamet. Med Cecilias hjälp kommer vi att ytterligare kunna stärka kunskapen om besöksnäringen brett hos samhällets aktörer. Med hjälp av sin breda bakgrund och mångåriga erfarenhet kommer hon att vara en nyckelspelare i vårt samverkansarbete, säger Annika Fredriksson”. VD Swedish Lapland Visitors Board.
I rollen som Stakeholder Relationship Manager kommer Cecilia att främst arbeta med besöksnäringens och turismens intressenter. Arbetet bygger på att hämta in, sprida och dela insikter och kunskaper om besöksnäringens bidrag till samhällsutvecklingen hos berörda möjliggörare och förutsättningsskapare. Hon kommer att arbeta med relationsbyggande, kommunikationsinsatser och initiera samt vidareutveckla partnerskap för Swedish Lapland Visitors Board.
Vill nu gå åt ett nytt håll
Cecilia har jobbat med kommunikation i många år, både som kommunikatör, pressekreterare och nu senast som kommunikationschef. Hon är ursprungligen från Sjulsmark, som ligger mellan Piteå och Luleå, och har efter många år söderöver flyttat tillbaka till sin hemby.
”Jag har arbetat inom arbetsmarknadsområdet i 15 år och vill nu gå åt ett nytt håll. Jag känner att jag hamnat mitt i prick, efter att ha givit Stockholm ett kvarts sekel av mitt liv kan jag nu ge tillbaka till platsen jag kommer ifrån”. Säger Cecilia Malmström, och fortsätter:
”Det känns oerhört stimulerande att ge mig in på ett så pass viktigt område som det här är. Jag är ödmjuk inför de människor jag kommer att möta och den kunskap de sitter på.”
Cecilias arbete kommer att vara en viktig del i att följa Norrbottens besöksnäringsstrategi, där samverkan spelar en stor roll i många delar.
”Vår långsiktiga vision är att bli Arktis mest ansvarsfulla resmål, för att nå dit behöver vi ha så många som möjligt med oss på tåget, därför är samarbete mellan olika parter en förutsättning. Där kommer Cecilia att spela en viktig roll”. Säger Annika Fredriksson.
Cecilia finns på plats på Swedish Lapland Visitors Boards kontor i Luleå sedan 26 mars.
Läs mer om Swedish Lapland Visitors Board på Turismnytt här.
- Text: Swedish Lapland Tourism Board
- Foto: Swedish Lapland Tourism Board
-
Nordfjord Hotell visar vägen: smart energistyrning och digital gästresa ger mer tid till gästen
Med hjälp av Invite har hotellet effektiviserat sina rutiner, minskat energiförbrukningen och frigjort värdefull tid som nu kan läggas på värdskap och upplevelser
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 4 2026
Mest under Destination, Konstateranden/Beslut/Rapporter och Stöd/Insatser/Initiativ/Utmärkelser
-
Polska vinterresenärer upptäcker Skellefteå
Genom Ryanairs linje mellan Gdansk och Skellefteå har polacker fått möjlighet att upptäcka Skellefteå och allt som erbjuds där
-
Visita: Fortsatt ökning på hotellmarknaden i december
Antalet belagda hotellrum ökade med knappt 8 procent jämfört med motsvarande månad 2024
-
Utländska besökare och turism – Sveriges fjärde största tjänsteexport: +39% sedan år 2019
Utländska besökare spenderade 93,3 miljarder i Sverige på nio månader
-
Sälen efter snöfallet – starka förutsättningar inför sportlovet och ända fram till påsk
Djup snö i Sälen ger goda förutsättningar för fin skidåkning nu och resten av säsongen
-
Trender inom turism – Går det förutsäga framtidens resande?
Robert Pettersson om framtidens resande och alla dessa trendrapporter som kommer runt årsskiften
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – december 2025
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild baserad på data. December visade en positiv utveckling med hög beläggning.
-
Destination Sigtuna rekryterar Kristina Pernevill som ny marknads- och kommunikationschef
Hon tillför en gedigen erfarenhet av strategiskt och operativt kommunikationsarbete från bland annat Stockholm Business Region och Svenska institutet
-
Visit Sweden vill locka turister med klassisk, svensk tristess
Lyfter det som en bra utgångspunkt för återhämtning, ny kreativitet och balans i livet
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Göteborg utsedd till Sveriges främsta idrottskommun och evenemangskommun
Göteborgs Stad har utsetts till både Sveriges främsta idrottskommun och Sveriges främsta evenemangskommu...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 3 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Möten/Event, ...
-
Thérèse Lorenius utses till ny Business Director för VR Snabbtåg
Thérèse Lorenius har utsetts till Business Director för VR:s fjärrtågsverksamhet i Sverige. Thérèse tillt...
-
Visit Sweden vill locka turister med klassisk, svensk tristess
Visit Sweden fortsätter att marknadsföra Sverige som turistland med humor. Nu vill Visit Sweden locka hit...
-
-
Gästbloggare
-