-
Comfort Hotel checkar in på Green Rehab – hotellets hållbarhetsarbete
För att vara snällare mot planeten och gästernas plånböcker fokuserar Comfort Hotel på att göra saker enkelt och hållbart. Inför kampanjen Green Rehab har Comfort checkat in sig själv och vidtagit åtgärder för att bli en mer hållbar hotellkedja.
“Comfort är återigen i framkant av koncernen genom att återlansera Green Rehab. Kedjan har flera gånger inspirerat resten av koncernen att höja sig flera snäpp inom hållbarhet. De är särskilt skickliga på att göra temat relevant för gästerna, och engagera sig på ett underbart sätt. De tar verkligen sitt ansvar utanför hotelltrappan också och inspirerar även gästerna att ändra sitt beteende när de kommer hem efter hotellvistelsen.” Säger Harald Bjugstad-Holm, Director of Sustainability for Nordic Choice Hotels.
Skalat ner på engångsplasten och dragit ner på matsvinnet
Ett bra läge och en god natts sömn är för många det viktigaste med en hotellvistelse. Samtidigt har nog de flesta bott i hotellrum fyllda med engångsartiklar såsom mini-schampo och tops packade i plastförpackningar.
Comfort Hotel har med kampanjen Green Rehab, skalat ner på engångsplasten. De har tagit bort alla engångsprodukter på rummen, rensat ut alla plastbestick och koppar och ersatt med mer hållbart material som trä och papper.
Utöver utrensningen av engångsplasten så har Comfort även dragit ner på vattenanvändningen genom att städa rummen var fjärde dag istället för varje dag. Städprodukterna är till mestadels grönmarkerade men målet är att alla städprodukter ska vara grönmarkerade inom en snar framtid.
För att dra ner på matsvinnet så är frukosten enkel och erbjuder endast det man behöver. Maten är även eco-vänlig med många ekologiska alternativ, likaså är kaffet ekologisk samt Fair Trade.
Comfort har som mål att ha en “recycling rate” på 99%
I februari 2022 startade även Nordic Choice Hotels upp ett samarbete med företaget Rscued som räddar frukt och grönt från att slängas. Rscued har tillsammans med Orkla räddat 36 ton rödbetor som annars skulle slängas och gjort en rödbetshummus som kommer serveras på alla Nordic Choice Hotels frukostbufféer, däribland Comfort Hotels.
Men Comfort stannar inte där och har som mål att ha en “recycling rate” på 99% och bli av helt och hållet med det lilla matsvinnet dem har i nuläget. Utöver detta uppmanar Comfort sina gäster att också tänka hållbart med bland annat sorteringsstationer i hotellen. Samt skyltar som visar att kranvattnet är drickbart.
Försöker alltid hitta nya sätt att förbättra sig själva på
I juni 2021 öppnades även dörrarna för Comfort Hotel Solna i Stockholm som är Skandinaviens första nollenergihotell. Comfort menar att kedjan har gjort framsteg rent hållbarhetsmässigt men att de samtidigt tänker på framtiden. De försöker alltid hitta nya sätt att förbättra sig själva på.
Kampanjen Green Rehab kommer att kommuniceras i sociala kanaler och på hotellen från och med den 21:a februari under hashtagen #comfortgreenrehab.
- Text: Comfort Hotels
- Foto: Comfort Hotels
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 11 2026
Mest under Destination, Evenemang, Museer/Utställningar samt Utmärkelser/Initiativ
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i februari
I februari ökade antalet belagda hotellrum med drygt 3 procent jämfört med motsvarande månad 2025 enligt Visita.
-
Destinationsdagen Jönköping 2026 – människor, mod och framtidstro i fokus
Hur skapar man en attraktiv plats där människor vill bo, arbeta, investera i och besöka? Frågor som diskuterades under dagen.
-
SRF – förödande när flyglinjer hotas av nedläggning
Flera flyglinjer (och därmed flygplatser) hotas av nedläggning enligt ett förslag från Trafikverket. SRF är kritiska till beslutet.
-
Februari blev rekordmånad för Wasaline – Iskryssningar populära
Flera grupper från Europa har valt att resa med Wasaline för att uppleva vinterlandskapet i Kvarkenregionen
-
Vy Tåg lanserar klippkort i retrostil – femte resan gratis
Gäller för resenärer på helgavgångarna mellan Stockholm och Oslo via Karlstad
-
Dundret tar plats på världsscenen – världscupfinalen i skicross
När världscupfinalen i skicross avgörs på Dundret 27–29 mars är det ett bevis på att Gällivare är tillbaka i det alpina finrummet.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – februari 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. Februari visade på en stabil och bred tillväxt för hotellmarknaden.
-
Marie Linde ny VD på Turistrådet Västsverige
Marie är i dag vice VD i bolaget och efterträder Fredrik Lindén, som går i pension efter 12 år
-
Daftö Resort utsedd till en av Europas högst klassade campingplatser 2026
Daftö Resort har utsetts till en av de högst klassade campingarna i Europa 2026 av ADAC. Enda i Sverige som tilldelats titeln.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden
Skärgårdsöar, fyrplatser, herrgårdar, fjällnära stugor och små personliga hotell. Under året har 24 nya b...
-
Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring
För många är tång något man kliver över på väg till badet. För andra kan den bli en ny grund för mat, t...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 10 -26
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende och Ev...
-
Stort intresse för kommande Halmstad Outdoor Weekend
Den 11–12 april 2026 samlas Sverige på Tylebäck för en helt ny satsning på friluftsliv och aktiviteter –
-
-
Gästbloggare
-