-
Dalarna ansluter sig till GSTC och ska bli en mer hållbar destination
Hur kan besöksnäringen bidra till att fler vill leva, verka och bo i Dalarna? Hur skapar vi en attraktiv region för de kompetenser som efterfrågas och hur säkrar vi en hållbar besöksnäring? Vad kan politiker, forskning, näring, kommuner och regioner samt enskilda bidra med?
Det handlar om hållbar platsutveckling och en omfattande satsning görs just nu av Visit Dalarna. Destinationsbolaget har även anslutit sig till GSTC för att skapa en mer hållbar region.
För att lyckas behöver många hjälpas åt
Det ska vara lätt att göra rätt. Det är ett av huvudbudskapen i ”Färdplan för Dalarna som en hållbar destination 2023-2030” som presenterades under besöksnäringens branschdag Up to Date på Klockargården i Tällberg.
”Visit Dalarna har ett kommunikativt ansvar att underlätta för och vägleda besökare att göra hållbara val.” Säger Chatarina Eriksson, VD för Visit Dalarna.
Färdplanen har framarbetats av destinationsbolaget och innefattar besöksnäringsföretag, kommuner och regional infrastruktur. För att lyckas behöver många hjälpas åt. Både inom privat och offentlig sektor. För att ge företag och föreningar bättre förutsättningar inom främst infrastruktur, energiförsörjning, kompetensförsörjning och hållbara transporter.
Destinationsbolaget har anslutit sig till GSTC
Efter att sedan 2019 ha arbetat med GSTC-metodik för att få en nulägesanalys av Dalarna som destination, har nu destinationsbolaget även anslutit sig som medlemmar. GSTC (Global Sustainability Tourism Council) ansvarar bland annat för ett globalt ramverk när det gäller hållbar turism.
Medlemskapet innebär ett kunskapsutbyte i ett globalt nätverk av aktörer inom turism. Som till exempel destinationer, regioner och besöksnäring.
”Medlemskapet i GSTC är ett viktigt steg i vårt hållbarhetsarbete. Vi har ett stort ansvar som regionalt destinationsbolag att sprida kunskap och har förutsättningar att verkligen göra skillnad. Det ska vara lätt att göra rätt för våra besökare. Besöksnäringen är en av våra basnäringar och vi behöver göra det vi kan för fler hållbara affärer, gärna året runt, socialt, miljömässigt och även ekonomiskt.” Säger Chatarina Eriksson. ”Genom vårt medlemskap så stärker vi vår samverkan med GSTC och ser fram emot att fortsätta vårt arbete mot en hållbar destination år 2030 och en besöksnäring i framkant.”
Läs mer om Dalarna på Turismnytt här.
- Text: Visit Dalarna
- Foto: Visit Dalarna
-
Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
Brinner du för att kommunicera en plats? Ta chansen att bli vikarierande kommunikatör hos Upplev Norrköping.
-
Ny trendspaning från Visit Sweden visar ett förändrat resebeteende
Den alltmer osäkra bilden av världen förändrar människors syn på resande. Det visar Visit Sweden trendspaning för 2026.
-
Ny strategi: Kryssningar som verktyg för att utveckla Kalmar
Kryssningar ger inte bara intäkter till regionens besöksnäring. De kan också vara ett verktyg för att utveckla platsen enligt Kalmar.
-
Ett misslyckat bröllop får revansch med drömbröllop i Katrineholm
Nu ger Katrineholm ett par vars stora dag inte blev riktigt som planerat chansen att göra om sitt bröllop.
-
Matmomsen sänks men komplexiteten ökar – en uppdatering
Så navigerar ni rätt från dag ett - Vi har tagit hjälp av vår samarbetspartner Grant Thornton för att ge er lite vägledning
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 13 2026
Mest under Destination, Möten/Event samt Utmärkelser och Initiativ
-
Till salu: Fjällhotell i attraktivt läge – Tärnaby
Nu finns möjlighet att förvärva ett charmigt och välkänt fjällhotell i hjärtat av Tärnaby, Tärnaby Fjällhotell, med närhet till skidbacke och storslagen fjällnatur
-
SkiStar – Påsken samlar familjeaktiviteter, tävlingar och afterski
På SkiStar destinationer i Sverige väntar ett brett påskprogram med vårskidåkning, familjeaktiviteter, tävlingar och livescener.
-
Här är de nominerade i Svenska Mötespriset 2026
De bästa av de bästa ska koras i Svenska Mötespriset. Syftet är att Svenska Möten vill lyfta mötesplatser och personer.
-
Vad gör egentligen en liten ort eller by attraktiv att bo och leva på?
Turismnytts bloggare Marcus Ståhl och Fjällbyrån har tagit fram en enkät för att ta reda på varför vissa platser utvecklas bättre än andra.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sveriges destinations-, evenemangs- och möteskompetens samlas i en gemensam förening
Vid årsmötet den 19 mars 2026 bildades Svenska Destinationsföreningen genom en sammanslagning av Svenska Destinat...
-
Vad gör egentligen en liten ort eller by attraktiv att bo och leva på?
Det är en fråga vi på Fjällbyrån ofta återkommer till i vårt arbete med platsutveckling och besöksnäring. Inte mi...
-
Östersund lanserar ny strategi för framtidens platsutveckling
Östersund lanserar nu en strategi för upplevelse- och platsutveckling. Strategin, Hjärta och puls Östersu...
-
Färgstark konst och skådespel på Kalmar Slott i sommar
Gycklare, riddare och prinsessor. Stora färgstarka skulpturer som sprider tankeväckande budskap om lycka. Skådesp...
-
-
Gästbloggare
-