-
Dalarna ansluter sig till GSTC och ska bli en mer hållbar destination
Hur kan besöksnäringen bidra till att fler vill leva, verka och bo i Dalarna? Hur skapar vi en attraktiv region för de kompetenser som efterfrågas och hur säkrar vi en hållbar besöksnäring? Vad kan politiker, forskning, näring, kommuner och regioner samt enskilda bidra med?
Det handlar om hållbar platsutveckling och en omfattande satsning görs just nu av Visit Dalarna. Destinationsbolaget har även anslutit sig till GSTC för att skapa en mer hållbar region.
För att lyckas behöver många hjälpas åt
Det ska vara lätt att göra rätt. Det är ett av huvudbudskapen i ”Färdplan för Dalarna som en hållbar destination 2023-2030” som presenterades under besöksnäringens branschdag Up to Date på Klockargården i Tällberg.
”Visit Dalarna har ett kommunikativt ansvar att underlätta för och vägleda besökare att göra hållbara val.” Säger Chatarina Eriksson, VD för Visit Dalarna.
Färdplanen har framarbetats av destinationsbolaget och innefattar besöksnäringsföretag, kommuner och regional infrastruktur. För att lyckas behöver många hjälpas åt. Både inom privat och offentlig sektor. För att ge företag och föreningar bättre förutsättningar inom främst infrastruktur, energiförsörjning, kompetensförsörjning och hållbara transporter.
Destinationsbolaget har anslutit sig till GSTC
Efter att sedan 2019 ha arbetat med GSTC-metodik för att få en nulägesanalys av Dalarna som destination, har nu destinationsbolaget även anslutit sig som medlemmar. GSTC (Global Sustainability Tourism Council) ansvarar bland annat för ett globalt ramverk när det gäller hållbar turism.
Medlemskapet innebär ett kunskapsutbyte i ett globalt nätverk av aktörer inom turism. Som till exempel destinationer, regioner och besöksnäring.
”Medlemskapet i GSTC är ett viktigt steg i vårt hållbarhetsarbete. Vi har ett stort ansvar som regionalt destinationsbolag att sprida kunskap och har förutsättningar att verkligen göra skillnad. Det ska vara lätt att göra rätt för våra besökare. Besöksnäringen är en av våra basnäringar och vi behöver göra det vi kan för fler hållbara affärer, gärna året runt, socialt, miljömässigt och även ekonomiskt.” Säger Chatarina Eriksson. ”Genom vårt medlemskap så stärker vi vår samverkan med GSTC och ser fram emot att fortsätta vårt arbete mot en hållbar destination år 2030 och en besöksnäring i framkant.”
Läs mer om Dalarna på Turismnytt här.
- Text: Visit Dalarna
- Foto: Visit Dalarna
-
Kalmar Stadsfest är ett certifierat Hållbart Evenemang
Kalmar Stadsfest 2026 genomfördes den 6–8 augusti. Nu har det uppnått certifieringen Hållbart Evenemang enligt Greentime.
-
Visit Sweden – nästan varannan svensk vill ha återhämtning efter semestern
En internationell undersökning från Visit Sweden visar att många kommer tillbaka från semestern utan att känna sig återhämtade.
-
Moder finalister i Skift IDEA Awards 2026 – för andra året i rad
Hotell- och resortsystemet Moder är finalist i en av turismbranschens mest ansedda innovationstävlingar i kategorin Operational Streamlining,
-
K-märkt tar över driften av anrika Nynäs Havsbad
Efter 14 restauranger är det dags för K-märkt att ta nästa steg i besöksnäringen. Bolaget tar över Nynäs Havsbad i Nynäshamn.
-
SkiStar – rekordintresse för aktiva sommarsemestrar i fjällen
SkiStar ser att intresset för aktiva sommarsemestrar i fjällen fortsätter att växa. Flera event har lockat rekordmånga deltagare.
-
Höga Kusten får ny tillförordnad VD från oktober 2026
Styrelsen för Höga Kusten Destinationsutveckling har utsett Maria Lundkvist till tillförordnad VD från och med oktober 2026.
-
Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
Magnus Åbergsgymnasiet i Trollhättan söker en yrkeslärare till Hotell- och turismprogrammet
-
Gastronomiskt ledarskap – för dig som vill ta nästa steg i köket
Utbildningen för dig som redan arbetar i restaurangbranschen och vill utvecklas utan att behöva lämna jobbet
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 2026
Denna nyhetsfattiga vecka är det mest om Boende, Flyg och Evenemang
-
Visita – Svensk hotellmarknad går mot rekordsommar
I juli 2026 ökade logiintäkterna med cirka 12 procent. Samtidigt ökade antalet belagda hotellrum med 4 procent jämfört med 2025
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Från nyckelkuvert till självbetjäning: så kopplade Branäs ihop bokning och nyckelhantering
När de traditionella receptionsfunktionerna togs bort blev ankomsten smidigare för gästen. Bakom kulisser...
-
K-märkt tar över driften av anrika Nynäs Havsbad
Efter 12 år och 14 restauranger är det dags för K-märkt att ta nästa steg in i en helt ny del av...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Fortfarande glest mellan pressmeddelandena. Mest är det und...
-
Träningsläger genererade 1000 gästnätter till Trelleborg
Nytt rekord för gästnätter i Trelleborg Al Fluin driver rese- och arrangörsverksamhet inom idrot...
-
-
Gästbloggare
-