-
Dalarna ansluter sig till GSTC och ska bli en mer hållbar destination
Hur kan besöksnäringen bidra till att fler vill leva, verka och bo i Dalarna? Hur skapar vi en attraktiv region för de kompetenser som efterfrågas och hur säkrar vi en hållbar besöksnäring? Vad kan politiker, forskning, näring, kommuner och regioner samt enskilda bidra med?
Det handlar om hållbar platsutveckling och en omfattande satsning görs just nu av Visit Dalarna. Destinationsbolaget har även anslutit sig till GSTC för att skapa en mer hållbar region.
För att lyckas behöver många hjälpas åt
Det ska vara lätt att göra rätt. Det är ett av huvudbudskapen i ”Färdplan för Dalarna som en hållbar destination 2023-2030” som presenterades under besöksnäringens branschdag Up to Date på Klockargården i Tällberg.
”Visit Dalarna har ett kommunikativt ansvar att underlätta för och vägleda besökare att göra hållbara val.” Säger Chatarina Eriksson, VD för Visit Dalarna.
Färdplanen har framarbetats av destinationsbolaget och innefattar besöksnäringsföretag, kommuner och regional infrastruktur. För att lyckas behöver många hjälpas åt. Både inom privat och offentlig sektor. För att ge företag och föreningar bättre förutsättningar inom främst infrastruktur, energiförsörjning, kompetensförsörjning och hållbara transporter.
Destinationsbolaget har anslutit sig till GSTC
Efter att sedan 2019 ha arbetat med GSTC-metodik för att få en nulägesanalys av Dalarna som destination, har nu destinationsbolaget även anslutit sig som medlemmar. GSTC (Global Sustainability Tourism Council) ansvarar bland annat för ett globalt ramverk när det gäller hållbar turism.
Medlemskapet innebär ett kunskapsutbyte i ett globalt nätverk av aktörer inom turism. Som till exempel destinationer, regioner och besöksnäring.
”Medlemskapet i GSTC är ett viktigt steg i vårt hållbarhetsarbete. Vi har ett stort ansvar som regionalt destinationsbolag att sprida kunskap och har förutsättningar att verkligen göra skillnad. Det ska vara lätt att göra rätt för våra besökare. Besöksnäringen är en av våra basnäringar och vi behöver göra det vi kan för fler hållbara affärer, gärna året runt, socialt, miljömässigt och även ekonomiskt.” Säger Chatarina Eriksson. ”Genom vårt medlemskap så stärker vi vår samverkan med GSTC och ser fram emot att fortsätta vårt arbete mot en hållbar destination år 2030 och en besöksnäring i framkant.”
Läs mer om Dalarna på Turismnytt här.
- Text: Visit Dalarna
- Foto: Visit Dalarna
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Brommaflyg stärker närvaron på Swedavias flygplatser – lanserar ny direktlinje mellan Visby och Malmö
Brommaflyg fortsätter att satsa på svensk inrikestrafik. Från 25 mars 2027 blir det flyg Visby Airport - Malmö Airport två gånger i veckan
-
Marcus Ståhl: ChatGPT har fått annonser – fem lärdomar för besöksnäringen
Nu kan man annonsera direkt i ChatGPT och För besöksnäringen är det här extra intressant. Fjällbyrån har testat den för flera av sina kunder
-
Efter premiären: Big Swap Meet återvänder till Lidköping 2027
Efter ett framgångsrikt premiärår står det klart att Big Swap Meet återvänder till Lidköping den 8-10 juli 2027.
-
Gröna Lund vinter – premiär för Barnens Jul i november
I år lanserar Gröna Lund en helt ny vintersäsong. Under 19 dagar öppnar tivolits Lilla Område för "Barnens Jul".
-
”Den rosa bastun” i Skellefteå blev en internationell reseanledning
Fyra månader efter invigning har Bigert & Bergströms Crystal Sauna i Skellefteå väckt uppmärksamhet - både lokalt och globalt.
-
Besöksflöden driver regional detaljhandelstillväxt – turismen bidrar
Större ökning av handeln i turismintensiva regioner visar på att turismen har stor potential att bidra till ökad handel
-
De är finalister till Värmlands Turismpris och Årets Uppstickare
Nu är det klart vilka besöksnäringsaktörer som är finalister till Värmlands Turismpris 2027 och Årets Uppstickare 2026.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – september 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. Sommaren slog rekord, men september visade svagare siffror.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 41 2026
Mest om Destination, Evenemang, Mat och Dryck samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 41 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Evenemang, Mat o...
-
Pressvisning för Halloween på Gröna Lund – Gnuttätaren, pirater och smarriga nyheter
Då var årets rysliga tid kommen. Den 9 oktober öppnade Gröna Lund sina utsmyckade portar för all...
-
Från strategi till handling – några lärdomar från Placebranders Day
Hur går man från platsstrategier och varumärkesplattformar till verklig utveckling? Det var en av huvudfr...
-
Sverige lyfts fram av Condé Nast Traveler, Lonely Planet och Time Out som en av världens bästa destinationer
Sverige får just nu uppmärksamhet från flera av världens ledande resemagasin. USA:s Condé Nast Traveler har place...
-
-
Gästbloggare
-