-
David Lind rekryteras som Travel Trade Manager på Swedish Lapland
Med lång och gedigen erfarenhet av arbete med internationellt reseled och med ett stort regionalt nätverk inom besöksnäringen i ryggen ska David Lind nu stärka affärsintresset för resmålet Swedish Lapland. Han tar sig också an uppgiften att främja etablering och vidareutveckling av affärssamarbeten mellan de exportsatsande besöksnäringsföretagen och det internationella affärsnätverket av researrangörer och agenter.
”Vi är mycket glada att David nu blir en del av de regionala resurserna som verkar för fler besökare till hela resmålet Swedish Lapland. Han kommer träda in i en viktig och utvecklande roll i en internationellt marknadsorienterad verksamhet.” Säger Annika Fredriksson, VD på Swedish Lapland Visitors Board.
David kompletterar det befintliga teamet
Petter Norén, Head of Marketing and Business Development på Swedish Lapland Visitors Board, välkomnar sin nya kollega. Han välkomnas till en verksamhet som präglas av engagemang och många intressanta samarbeten.
”David har precis rätt erfarenhet, kvalifikationer och personliga egenskaper. Han kompletterar vårt team som varje dag arbetar med att stärka vårt internationella resmåls position hos såväl våra potentiella besökare som internationellt affärsled.” Säger Petter. ”Han kommer göra ett fantastiskt jobb för vår näring och internationella affärspartners kopplat till bättre möjligheter att hitta, boka och resa till och inom hela resmålet Swedish Lapland.”
Ser fram emot att utvecklas vidare i en ny roll
David tillträder sin nya tjänst den 1 april.
”Det känns otroligt spännande och som ett naturligt steg efter att tidigare ha arbetat i besöksnäringsföretag och lokalt med affärs- och produktutveckling. Jag ser fram emot att utvecklas vidare i en ny roll, i en större organisation med ansvar för hela det regionala utbudet och resmålets internationella affärsnätverk.” Säger David Lind, ny Travel Trade Manager på Swedish Lapland Visitors Board.
- Text: Swedish Lapland Visitors Board
- Foto: Håkan Stenlund
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 37 2026
Mest är det denna vecka under Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/Rapporter
-
Spritmuseum och Backstage Hotel stärker Djurgården som mötesdestination
Inleder ett nytt B2B-samarbete med målet att göra Djurgården mer attraktivt för möten, företagsevent och grupper
-
Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen
Grönländaren Lodge är en fristad för gäster som vill utforska Funäsfjällen året runt. Nu söker anläggningen en Platschef.
-
Antalet gästnätter på svenska campingplatser fortsätter att öka
Campingboendet fortsätter stärka sin position. Under juni och juli ökade antalet gästnätter på campingplatser med 3,9 % jämfört med 2025.
-
Nya Svenska Musikmuseet berättar historien om det svenska musikundret
Sommaren 2027 öppnar Svenska Musikmuseet i Västervik, ett nytt nationellt museum som ska berätta historien om Sveriges roll som en av världens största musikexportörer
-
Stockholm har haft sin bästa sommar någonsin – världen söker sig till Stockholm
Stockholm har haft sin bästa sommar någonsin. Besöksnäringen växer med nästan 10 procent, de internationella besöken med 17 procent och runt 100 000 kom till staden i samband med Bad Bunny-konserterna
-
Rekordsommar för Hertz Sverige – augusti bästa månaden någonsin
Hertz Sverige summerar sin bästa sommar någonsin. Perioden juni–augusti blev den starkaste i bolagets historia.
-
Sveriges turismexport växer fyra gånger snabbare än svensk varuexport
Medan svensk varuexport ökade med 3 % under första halvåret 2026, växte Sveriges turismexport med 11 % enligt Visit Sweden.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 36 2026
Mest om Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/rapporter
-
Sigtuna växer snabbare än riket gästnätterna ökade med 7,9 % i juli
Sigtuna kommun fortsätter att stärka sin position som besöksdestination. I juli 2026 ökade antalet gästnätter med 7,9 procent (i riket 5,4%)
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Visita – en rekordsommar för svenska hotell
De svenska hotellens logiintäkter ökade med 12 procent i augusti, jämfört med samma månad förra året. Den starka ...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 36 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Boende, Eveneman...
-
De vann Placebrander of the Year 2026
Stockholm Archipelago Trail vann Placebrander of the Year 2026 för sitt arbete med att knyta samman Stockholms sk...
-
Skräddarsydd busstjänst löser utmaning för cykelturister i Värmland
I takt med att allt fler gäster fick upp ögonen för den nationella cykelleden Unionsleden kom önskemålen ...
-
-
Gästbloggare
-