lördag 14 mars 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Vy Tåg lanserar klippkort i retrostil – femte resan gratis
    • Dundret tar plats på världsscenen – världscupfinalen i skicross
    • Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – februari 2026
    • Marie Linde ny VD på Turistrådet Västsverige
  • Platsannonser:
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
    • +Katrineholm söker en innovativ marknadsförare
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
    • Stockholm söker en projektledare kompetensförsörjning och internationell talangattraktion
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 -25
    • Projektledare möte och kongresser sökes till Helsingborg Arena
    • Stark efterfrågan – SkiStar rekryterar tusentals nya medarbetare
    • Gröna Lund, Kolmården och Furuvik rekryterar medarbetare till Halloween
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • samarbeta
    2021-03-26 15:36

    Debatt: Stötta besöksnäringen och samarbeta med våra nordiska grannar

    Besöksnäringen prövas just nu som kanske aldrig förr. Stora delar av näringen går på knäna och har under lång tid levt under ett ansträngt läge. Vi ser ut att ha ytterligare ett antal tuffa månader framför oss.

    Det är en tid som kan bli avgörande för många. Besöksnäringen behöver mer stöd och den svenska regeringen behöver bli bättre på att samarbeta med våra grannländer. Inte minst när det kommer till regler om gränsövergångarna.

    Den fria rörligheten i Norden är som bortblåst

    Jag har under många år arbetat med att hjälpa svenska destinationer att marknadsföra sig I Danmark. Jag förstår alla de aktörer inom besöksnäringen, ofta småföretagare utan stora resurser, som har det tufft och ser mörkt på framtiden.

    Vaccineringen ser ut att ta längre tid än vi först hade hoppats på och den fria rörligheten i Norden och Europa är som bortblåst med fortsatt hårda och komplicerade reserestriktioner.

    2018 var 200 800 personer sysselsatta inom hotell och restaurang, en central del av besöksnäringen. Under förra året minskade antalet sysselsatta inom hotell och restaurang till 118 500 personer. Man har sett många konkurser inom just hotell- och restaurangbranschen.

    Hela 42,5 procent av de sysselsatta inom hotell och restaurang är utlandsfödda och 27,7 procent är under 25 år. Jag tror ännu inte att vi kan se och förstå alla de negativa konsekvenser det kommer få för vårt land att denna del av arbetsmarknaden har fått en så hård smäll.

    Det finns ett stort intresse för att besöka Sverige

    Det finns anledning att utvärdera och i efterhand kritisera att besöksnäringen inte fått mer, bättre och snabbare stöd under den pågående krisen. Men nu måste fokus vara på att stötta besöksnäringen att ta sig igenom krisen. Samt vara redo när resandet förhoppningsvis snart kommer igång igen.

    Det är viktigt för att rädda existerade jobb och underlätta för att nya jobb återigen kan växa fram inom besöksnäringen. Det finns nämligen ett stort intresse för att besöka Sverige och uppleva det som Sverige som turistdestination har att erbjuda.

    För att det ska ske behöver den svenska regeringen agera för att stötta besöksnäringen.

    Flera viktiga närmarknader med stor potential

    För det första behövs en ökad förståelse för hur resetendenserna ser ut i den nuvarande situationen. Redan innan pandemin fanns det en tendens till att besökare från närmarknaderna ökade, tack vare ett större fokus på hållbarhet och önskan om färre flygresor. Nu är det pandemin som gör att människor kommer vilja resa i sitt närområde.

    Sverige har flera viktiga närmarknader med mycket stor potential. Hela 36 procent av danskarna planerar att resa utomlands under det kommande året. Minst var fjärde turist I Tyskland, Norge, Danmark, Nederländerna och Storbritannien har mer lust att resa nu än de hade vid samma tid förra året, enligt en färsk undersökning från Visit Denmark.

    Det tyska forskningsinstitutet FUR uttrycker optimism omkring reseåret 2021. Deras ReiseAnalyse 2021 visar att det finns en stark längtan efter semesterresor hos tyska resenärer. Andelen tyskar som inte vill resa är oförändrad jämfört med tiden innan pandemin. Tyskarna anser att resor är den näst viktigaste konsumtionsvaran efter mat.

    Den svenska besöksnäringen har alla möjligheter att med rätt fokus fånga upp ressugna danskar och tyskar som vill resa säkert och tryggt. Framöver kommer våra grannar efterfråga trygga resmål, naturupplevelser utan trängsel och besöksmål som inte kräver allt för många restimmar. Eftersom bilen är den transportform som de flesta föredrar efter pandemin.

    Var är koordineringen mellan de nordiska grannarna?

    För det andra måste den svenska regeringen samarbeta med våra grannländer för gemensamma regler omkring gränsövergångarna. Under pandemin har det visats prov på stora brister i samverkan om våra gemensamma gränser. Det har naturligtvis varit förödande för våra gränsregioner men också för besöksnäringen.

    Det måste vara slut med ensidiga och plötsliga stängningar av gränserna mellan Sverige och våra grannländer som gör att människor och företag hamnar i kläm. Som exempel kan nämnas den Svenska stängningen av gränsen mot Danmark i vintras. Då Sverige utan föregående koordinering med Danmark stängde av den mest trafikerade vägen mellan det danska fastlandet och ön Bornholm.

    Den svenska regeringen glömde bort alla de danskar som regelbundet pendlar via Öresundsbron och Ystad till semesterbostad, hem eller arbete på Bornholm. Nu öppnas gränsen igen den sista mars, men var är koordineringen och samarbetet mellan de nordiska grannarna?

    En avgörande bransch för ekonomin i många länder

    För det tredje behöver Sverige samarbeta inom EU för gemensamma regler vad gäller vaccinintyg och resande, så att den fria rörligheten kan återupprättas. Bristen på koordinerade insatser och införandet av komplicerade reserestriktioner med olika regler för olika länder har gjort det onödigt komplicerat att resa mellan olika länder.

    Turismen är en avgörande bransch för ekonomin i många europeiska länder. I Sverige är besöksnäringen en basnäring som fortsatt ska sysselsätta många, en bransch som är vägen in på arbetsmarknaden för många människor. Regeringarna i Europa är skyldiga besöksnäringen att samarbeta för att så snart det är möjligt med gemensamma regler öppna upp för resande och turism.

    När Sverige och Europa ska starta om kan besöksnäringens aktörer spela en viktig roll och med rätt stöd kan de det. Det kommer rädda jobb och göra så att nya jobb återigen växer fram. Med rätt insatser kan besöksnäringen trots allt gå en mycket positiv framtid till mötes.

    Anna Kron Boysen

    Debatt: Stötta besöksnäringen och samarbeta med våra nordiska grannar

    Anna är senior rådgivare hos kommunikationsbyrån Ehrenberg Sørensen Kommunikation och har sedan mer än 10 år tillbaka arbetat med kommunikation och PR för den Svenska besöksnäringen, bland annat på VisitSweden i Danmark.

    Detta är ett debattinlägg och åsikterna som framförs är författarnas egna. Eventuella kommentarer, repliker eller svarsinlägg som inkommer till Turismnytt kan komma att publiceras. Turismnytt förbehåller sig dock rätten att neka publicering utan motivering.
    • Text: Anna Kron Boysen
    • Foto: Inès d'Anselme/Unsplash
    Tweet
  • Vy Tåg klippkort
    2026-03-14 10:55

    Vy Tåg lanserar klippkort i retrostil – femte resan gratis

    Gäller för resenärer på helgavgångarna mellan Stockholm och Oslo via Karlstad

  • När världscupfinalen i skicross avgörs på Dundret 27–29 mars är det ett bevis på att Gällivare är tillbaka i det alpina finrummet.
    2026-03-13 14:44

    Dundret tar plats på världsscenen – världscupfinalen i skicross

    När världscupfinalen i skicross avgörs på Dundret 27–29 mars är det ett bevis på att Gällivare är tillbaka i det alpina finrummet.

  • 2026 har inletts mycket starkt inom samtliga centrala hotellnyckeltal i Göteborg.
    2026-03-13 13:48

    Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – februari 2026

    Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. Februari visade på en stabil och bred tillväxt för hotellmarknaden.

  • Marie Linde ny VD på Turistrådet Västsverige
    2026-03-13 11:25

    Marie Linde ny VD på Turistrådet Västsverige

    Marie är i dag vice VD i bolaget och efterträder Fredrik Lindén, som går i pension efter 12 år

  • Daftö Resort i Strömstad har nyligen utsetts till en av de absolut högst klassade campingplatserna i Europa 2026 av tyska ADAC.
    2026-03-11 20:42

    Daftö Resort utsedd till en av Europas högst klassade campingplatser 2026

    Daftö Resort har utsetts till en av de högst klassade campingarna i Europa 2026 av ADAC. Enda i Sverige som tilldelats titeln.

  • Konstutställning på Pater Noster - besöksnäring
    2026-03-09 05:28

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 10 -26

    Mest under Destination, Boende och Evenemang

  • Den 11–12 april 2026 samlas intresserade på Tylebäck för det nya evenemanget Halmstad Outdoor Weekend.
    2026-03-08 20:36

    Stort intresse för kommande Halmstad Outdoor Weekend

    Den 11–12 april är det premiär för Halmstad Outdoor Weekend. Intresset för helgen är stort – över 15 utställare är bekräftade.

  • Strandvillan Lysekil har anslutit till Svenska Turistföreningen
    2026-03-08 17:57

    Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden

    Det är alltifrån skärgårdsöar, fyrplatser och herrgårdar till fjällnära stugor och små personliga hotell

  • Karin Riddar har precis tillträtt tjänsten som strateg för möten på Destination Östersund. Här ses hon tillsammans med VD Mikael Jonsson.
    2026-03-08 16:00

    Östersund satsar på att locka fler möten och kongresser

    Östersund är redan en stark evenemangsstad. Nu tas nästa steg – en satsning för att stärka destinationen som mötes- och kongresstad.

  • Under flera år har Sörmlands 100 lockat löpare från hela världen. Naturturism i form av terränglöpning är populärt i Nyköping.
    2026-03-08 15:18

    Naturturism i form av terränglöpning tar plats i Nyköping

    Nyköping positionerar sig allt tydligare som frilufts-och naturdestination. Området utvecklas till ett nav för terränglöpning.

  • Veckans profil

    Mikael Melin Invite

    Mikael Melin

    Chief growth officer på Invite Guest Technology med ansvar för den nordiska marknaden

    Vi frågar Mikael om varför Invite har introducerats på den svenska marknaden och vad det norska företaget kan hjälpa svenska hotell med.

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Så mycket att fira! Uppdaterad högtidskalender för 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Anmäl dig till Swedish Workshop Kiruna 2026

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Dryckesfestival på Spritmuseum – En hyllning till svensk dryckeskultur – från äpple till druva, från must till sprit
      2026-03-14
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-festival-vin-cider-destillat/?date=2026-03-14
    • Västmanlands Turismdag 2026
      2026-03-16
      • Fagersta
      • regionvastmanland.bmc.nu
    • Besökskraftsdagen 2026 (Region Stockholm) – Fullbokat
      2026-03-17
      • Stockholm
      • sv-se.eu.invajo.com/event/regionstockholm/besokskraftsdagen2026///invite
    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Den måltidsintresserade globala resenären
      2026-03-17
      • Digitalt
      • sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningdenmaltidsintresseradeglobalaresenaren173
    • Ö- och Skärgårdsriksdag
      2026-03-18
      • Stockholm
      • skargardarna.se/2026/01/23/o-och-skargardsriksdag-2026/
    • Svenska Destinationsdagarna 2026 19-20 mars 2026
      2026-03-19
      • Norrköping
      • norrkoping/inbjudan-destinationsdagarna-2026
    • Spritmuseum Talks: berusning som kulturarv
      2026-03-24
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-talks-berusning-som-kulturarv/?date=2026-03-24
    • Turistrådet Utbildning: Hur restauranger kan utvecklas inom måltidsturism för att möta den internationella marknaden
      2026-03-24
      • Digitalt
      • app.bwz.se/vastsverige/b/v?event=212&ucrc=32BDDE7C17
    • Busstorget 16-17 april
      2026-04-16
      • Halmstad (Tylösand)
      • nmevents.se/busstorget/
    • Swedish Workshop i Kiruna 21-22 april
      2026-04-21
      • Kiruna
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-workshop-2026/
    • Spritmuseum Talks: njutning & lidande
      2026-04-22
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-talks-njutning-lidande/?date=2026-04-22
    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-03-08 17:57

      Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden

      Skärgårdsöar, fyrplatser, herrgårdar, fjällnära stugor och små personliga hotell. Under året har 24 nya b...

    • 2026-03-07 15:47

      Från lokal samsyn till global världsklass – lärdomar från Stockholm Archipelago

      Hur går en destination från att vara relativt okänd internationellt till att bli utsedd av National Geographi...

    • 2026-03-08 10:38

      Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring

      För många är tång något man kliver över på väg till badet. För andra kan den bli en ny grund för mat, t...

    • 2026-03-05 21:35

      Affärsutveckling som stärker platsen och företagen

      Vilken kunskap saknas för att möta efterfrågan på natur- och kulturupplevelser och samtidigt gynna platse...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      När jag föreläser för regioner och destinationer kommer samma fråga ofta upp: Hur skapar vi levande vandringsleder – och vilken r...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Bianca Brandon-Cox siar om framtiden… Observera: Detta är ett önskat framtida scenario baserat på min profession inom ...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet