lördag 14 mars 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Vy Tåg lanserar klippkort i retrostil – femte resan gratis
    • Dundret tar plats på världsscenen – världscupfinalen i skicross
    • Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – februari 2026
    • Marie Linde ny VD på Turistrådet Västsverige
  • Platsannonser:
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
    • +Katrineholm söker en innovativ marknadsförare
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
    • Stockholm söker en projektledare kompetensförsörjning och internationell talangattraktion
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 -25
    • Projektledare möte och kongresser sökes till Helsingborg Arena
    • Stark efterfrågan – SkiStar rekryterar tusentals nya medarbetare
    • Gröna Lund, Kolmården och Furuvik rekryterar medarbetare till Halloween
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Kalmar Slott - Egyptiska mumier
    2025-02-16 18:54

    Egyptiska mumier och evigt liv – Ny utställning på Kalmar Slott i vår

    Förberedelserna pågår för fullt inför nästa stora utställning på Kalmar Slott. Den 18 april öppnar ”Egyptiska mumier – en resa till odödlighet” som innehåller föremål från den egyptiska samlingen vid Florens arkeologiska museum. Vissa av föremålen är 4 000 år gamla och det är första gången de visas i Sverige.

    Mumifiering är ett ämne som fascinerar och som har inspirerat till många böcker och filmer, ofta med inslag av mystik och skräck. I verkligheten speglar mumifieringen de forntida egyptiernas djupa övertygelse om att döden inte var slutet, utan början på en resa till evigt liv. För att säkerställa att resan kunde genomföras krävdes noggranna förberedelser och komplexa begravningsritualer. I ritualerna ingick mumifiering och symboliska handlingar. De var utformade för att vägleda själen genom dödsriket och vidare till evigt liv.

    – Utställningen handlar om tankar som många av oss har: ”vad händer i livet efter detta” och ”vad är meningen med livet”. I dagens samhälle pratas det om att ladda upp sitt medvetande eller att frysa in sin kropp för att få evigt liv. Mumifieringen visar oss hur dessa tankar hanterades i det forntida Egypten, säger Meg Nömgård, slottschef på Kalmar Slott.

    Flera tusen år gamla föremål

    I utställningen får besökarna veta mer om mumifiering och de balsameringsmetoder som användes i det forntida Egypten. Vi får också se exempel på begravningsföremål och personliga tillhörigheter som lades med i graven för att kunna användas i livet efter detta. I utställningen visas även sarkofager, byster och begravningsmasker samt en mumifierad kvinna, ett mumifierat barn och en mumifierad hund. Föremålen som visas kommer från den egyptiska samlingen vid Florens arkeologiska museum och lånas ut till Kalmar Slott via den italienska utställningsproducenten Contemporanea Progretti. Vissa av föremålen är 4 000 år gamla.

    – Det är en spektakulär utställning med en samling av föremål som aldrig har visats i Sverige innan, och eftersom det handlar om en allmänmänsklig fråga kommer föremålen oss nära trots att de är flera tusen år gamla. Det är en ära att få förtroendet att få visa den här utställningen – och det känns väldigt roligt att få bjuda våra besökare på det oväntade. Kanske kommer de att gå ut från utställningen med nya frågor och tankar om livet och döden, säger Meg Nömgård.

    I samband med utställningen har Kalmar Slott inlett ett samarbete med Medelhavsmuseet, som är en del av Världskulturmuseerna. Bland annat bidrar Sofia Häggman, egyptolog på Medelhavsmuseet och författare till boken “Mumier – Fakta, forskning, fiktion” med expertkunskap under utställningsperioden. Hon kommer även att hålla en publik föreläsning i ämnet under våren.

    Säsongsutställningen ”Egyptiska mumier – en resa till odödlighet” kommer att visas på Kalmar Slott under perioden 18 april till 2 november.

    Fakta om utställningen

    Traditionen att mumifiera sina döda sträckte sig över mer än 3 000 år under delar av Egyptens brons- och järnålder. Första spåren av mumifiering finns från fördynastisk tid, det vill säga innan ca 3 000 år före vår tideräkning. Tekniken förfinas och varieras över tid men når sitt slut då Egypten blir en romersk provins i och med Kleopatra VII:s död, år 30 före vår tideräkning.

    Föremålen som visas kommer från den egyptiska samlingen vid Florens arkeologiska museum och lånas ut till Kalmar Slott via den italienska utställningsproducenten Contemporanea Progretti.

    Läs mer om Kalmar Slott på Turismnytt

    • Text: Kalmar Slott
    • Foto: ©Museo Archeologico Nazionale, Florence
    Tweet
  • Vy Tåg klippkort
    2026-03-14 10:55

    Vy Tåg lanserar klippkort i retrostil – femte resan gratis

    Gäller för resenärer på helgavgångarna mellan Stockholm och Oslo via Karlstad

  • När världscupfinalen i skicross avgörs på Dundret 27–29 mars är det ett bevis på att Gällivare är tillbaka i det alpina finrummet.
    2026-03-13 14:44

    Dundret tar plats på världsscenen – världscupfinalen i skicross

    När världscupfinalen i skicross avgörs på Dundret 27–29 mars är det ett bevis på att Gällivare är tillbaka i det alpina finrummet.

  • 2026 har inletts mycket starkt inom samtliga centrala hotellnyckeltal i Göteborg.
    2026-03-13 13:48

    Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – februari 2026

    Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. Februari visade på en stabil och bred tillväxt för hotellmarknaden.

  • Marie Linde ny VD på Turistrådet Västsverige
    2026-03-13 11:25

    Marie Linde ny VD på Turistrådet Västsverige

    Marie är i dag vice VD i bolaget och efterträder Fredrik Lindén, som går i pension efter 12 år

  • Daftö Resort i Strömstad har nyligen utsetts till en av de absolut högst klassade campingplatserna i Europa 2026 av tyska ADAC.
    2026-03-11 20:42

    Daftö Resort utsedd till en av Europas högst klassade campingplatser 2026

    Daftö Resort har utsetts till en av de högst klassade campingarna i Europa 2026 av ADAC. Enda i Sverige som tilldelats titeln.

  • Konstutställning på Pater Noster - besöksnäring
    2026-03-09 05:28

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 10 -26

    Mest under Destination, Boende och Evenemang

  • Den 11–12 april 2026 samlas intresserade på Tylebäck för det nya evenemanget Halmstad Outdoor Weekend.
    2026-03-08 20:36

    Stort intresse för kommande Halmstad Outdoor Weekend

    Den 11–12 april är det premiär för Halmstad Outdoor Weekend. Intresset för helgen är stort – över 15 utställare är bekräftade.

  • Strandvillan Lysekil har anslutit till Svenska Turistföreningen
    2026-03-08 17:57

    Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden

    Det är alltifrån skärgårdsöar, fyrplatser och herrgårdar till fjällnära stugor och små personliga hotell

  • Karin Riddar har precis tillträtt tjänsten som strateg för möten på Destination Östersund. Här ses hon tillsammans med VD Mikael Jonsson.
    2026-03-08 16:00

    Östersund satsar på att locka fler möten och kongresser

    Östersund är redan en stark evenemangsstad. Nu tas nästa steg – en satsning för att stärka destinationen som mötes- och kongresstad.

  • Under flera år har Sörmlands 100 lockat löpare från hela världen. Naturturism i form av terränglöpning är populärt i Nyköping.
    2026-03-08 15:18

    Naturturism i form av terränglöpning tar plats i Nyköping

    Nyköping positionerar sig allt tydligare som frilufts-och naturdestination. Området utvecklas till ett nav för terränglöpning.

  • Veckans profil

    Mikael Melin Invite

    Mikael Melin

    Chief growth officer på Invite Guest Technology med ansvar för den nordiska marknaden

    Vi frågar Mikael om varför Invite har introducerats på den svenska marknaden och vad det norska företaget kan hjälpa svenska hotell med.

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Så mycket att fira! Uppdaterad högtidskalender för 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Anmäl dig till Swedish Workshop Kiruna 2026

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Dryckesfestival på Spritmuseum – En hyllning till svensk dryckeskultur – från äpple till druva, från must till sprit
      2026-03-14
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-festival-vin-cider-destillat/?date=2026-03-14
    • Västmanlands Turismdag 2026
      2026-03-16
      • Fagersta
      • regionvastmanland.bmc.nu
    • Besökskraftsdagen 2026 (Region Stockholm) – Fullbokat
      2026-03-17
      • Stockholm
      • sv-se.eu.invajo.com/event/regionstockholm/besokskraftsdagen2026///invite
    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Den måltidsintresserade globala resenären
      2026-03-17
      • Digitalt
      • sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningdenmaltidsintresseradeglobalaresenaren173
    • Ö- och Skärgårdsriksdag
      2026-03-18
      • Stockholm
      • skargardarna.se/2026/01/23/o-och-skargardsriksdag-2026/
    • Svenska Destinationsdagarna 2026 19-20 mars 2026
      2026-03-19
      • Norrköping
      • norrkoping/inbjudan-destinationsdagarna-2026
    • Spritmuseum Talks: berusning som kulturarv
      2026-03-24
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-talks-berusning-som-kulturarv/?date=2026-03-24
    • Turistrådet Utbildning: Hur restauranger kan utvecklas inom måltidsturism för att möta den internationella marknaden
      2026-03-24
      • Digitalt
      • app.bwz.se/vastsverige/b/v?event=212&ucrc=32BDDE7C17
    • Busstorget 16-17 april
      2026-04-16
      • Halmstad (Tylösand)
      • nmevents.se/busstorget/
    • Swedish Workshop i Kiruna 21-22 april
      2026-04-21
      • Kiruna
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-workshop-2026/
    • Spritmuseum Talks: njutning & lidande
      2026-04-22
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-talks-njutning-lidande/?date=2026-04-22
    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-03-08 17:57

      Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden

      Skärgårdsöar, fyrplatser, herrgårdar, fjällnära stugor och små personliga hotell. Under året har 24 nya b...

    • 2026-03-07 15:47

      Från lokal samsyn till global världsklass – lärdomar från Stockholm Archipelago

      Hur går en destination från att vara relativt okänd internationellt till att bli utsedd av National Geographi...

    • 2026-03-08 10:38

      Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring

      För många är tång något man kliver över på väg till badet. För andra kan den bli en ny grund för mat, t...

    • 2026-03-05 21:35

      Affärsutveckling som stärker platsen och företagen

      Vilken kunskap saknas för att möta efterfrågan på natur- och kulturupplevelser och samtidigt gynna platse...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      När jag föreläser för regioner och destinationer kommer samma fråga ofta upp: Hur skapar vi levande vandringsleder – och vilken r...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Bianca Brandon-Cox siar om framtiden… Observera: Detta är ett önskat framtida scenario baserat på min profession inom ...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet