-
Egyptiska mumier och evigt liv – Ny utställning på Kalmar Slott i vår
Förberedelserna pågår för fullt inför nästa stora utställning på Kalmar Slott. Den 18 april öppnar ”Egyptiska mumier – en resa till odödlighet” som innehåller föremål från den egyptiska samlingen vid Florens arkeologiska museum. Vissa av föremålen är 4 000 år gamla och det är första gången de visas i Sverige.
Mumifiering är ett ämne som fascinerar och som har inspirerat till många böcker och filmer, ofta med inslag av mystik och skräck. I verkligheten speglar mumifieringen de forntida egyptiernas djupa övertygelse om att döden inte var slutet, utan början på en resa till evigt liv. För att säkerställa att resan kunde genomföras krävdes noggranna förberedelser och komplexa begravningsritualer. I ritualerna ingick mumifiering och symboliska handlingar. De var utformade för att vägleda själen genom dödsriket och vidare till evigt liv.
– Utställningen handlar om tankar som många av oss har: ”vad händer i livet efter detta” och ”vad är meningen med livet”. I dagens samhälle pratas det om att ladda upp sitt medvetande eller att frysa in sin kropp för att få evigt liv. Mumifieringen visar oss hur dessa tankar hanterades i det forntida Egypten, säger Meg Nömgård, slottschef på Kalmar Slott.
Flera tusen år gamla föremål
I utställningen får besökarna veta mer om mumifiering och de balsameringsmetoder som användes i det forntida Egypten. Vi får också se exempel på begravningsföremål och personliga tillhörigheter som lades med i graven för att kunna användas i livet efter detta. I utställningen visas även sarkofager, byster och begravningsmasker samt en mumifierad kvinna, ett mumifierat barn och en mumifierad hund. Föremålen som visas kommer från den egyptiska samlingen vid Florens arkeologiska museum och lånas ut till Kalmar Slott via den italienska utställningsproducenten Contemporanea Progretti. Vissa av föremålen är 4 000 år gamla.
– Det är en spektakulär utställning med en samling av föremål som aldrig har visats i Sverige innan, och eftersom det handlar om en allmänmänsklig fråga kommer föremålen oss nära trots att de är flera tusen år gamla. Det är en ära att få förtroendet att få visa den här utställningen – och det känns väldigt roligt att få bjuda våra besökare på det oväntade. Kanske kommer de att gå ut från utställningen med nya frågor och tankar om livet och döden, säger Meg Nömgård.
I samband med utställningen har Kalmar Slott inlett ett samarbete med Medelhavsmuseet, som är en del av Världskulturmuseerna. Bland annat bidrar Sofia Häggman, egyptolog på Medelhavsmuseet och författare till boken “Mumier – Fakta, forskning, fiktion” med expertkunskap under utställningsperioden. Hon kommer även att hålla en publik föreläsning i ämnet under våren.
Säsongsutställningen ”Egyptiska mumier – en resa till odödlighet” kommer att visas på Kalmar Slott under perioden 18 april till 2 november.
Fakta om utställningen
Traditionen att mumifiera sina döda sträckte sig över mer än 3 000 år under delar av Egyptens brons- och järnålder. Första spåren av mumifiering finns från fördynastisk tid, det vill säga innan ca 3 000 år före vår tideräkning. Tekniken förfinas och varieras över tid men når sitt slut då Egypten blir en romersk provins i och med Kleopatra VII:s död, år 30 före vår tideräkning.
Föremålen som visas kommer från den egyptiska samlingen vid Florens arkeologiska museum och lånas ut till Kalmar Slott via den italienska utställningsproducenten Contemporanea Progretti.
Läs mer om Kalmar Slott på Turismnytt
- Text: Kalmar Slott
- Foto: ©Museo Archeologico Nazionale, Florence
-
Barn blir marinarkeologer på Vrak – Museum of Wrecks
För tredje sommaren i rad bjuder Vrak – Museum of Wrecks in nyfikna barn att prova på livet som en marinarkeolog.
-
Visit Värmland lanserar dejtingsatsning för att motverka ensamhet
Ensamhet är ett växande samhällsproblem i Sverige. Visit Värmland vill bryta trenden med ett nytt initiativ - ett unikt dejtingevent.
-
Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?
Visit Swedens återkommande målgruppsanalyser och trendspaningar pekar på ett tydligt skifte. Allt fler resenärer vill koppla av, få ny energi, uppleva aktiviteter i naturen
-
Svensk Camping årsrapport 2026 – intresset för camping ökar
Intresset för camping fortsätter att öka – bland svenska och internationella gäster. Svensk Camping släpper sin årsrapport.
-
Ny internationell satsning ska göra det enklare att sälja Sverige
På Stockholm Outdoor Festival 2027 lanseras Outdoor Summit, en ny internationell B2B-dag där researrangörer från flera av Sveriges viktigaste exportmarknader bjuds in för att möta branschen
-
Ny statistik visar turismens betydelse för ekonomin i län och kommuner
Nya turismräkenskaper på län- och kommunnivå från Tillväxtverket visar att turismens ekonomiska betydelse skiljer sig över landet.
-
Cykelturismen i Sverige växer – drivs av internationella naturtrender
Utvecklingen av cykelturismen drivs av internationella besökare. Sverige står sig starkt som en cykeldestination enligt Visit Sweden.
-
Stockholm bubblar inför sommaren – tillväxt och högtryck i besöksnäringen
Stockholm går in i sommaren med starka signaler från besöksnäringen. Gästnätter ökar och bokningsläget är starkt.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 2026
Mest under Flyg, Museer och utställningar, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Konstateranden/Beslut/Rapporter.
-
Dags att boka in sig på årets BarCamp – 7-8 september i Karlstad
Besöksnäringens ledarforum för alla som vill driva på utvecklingen mot en snabbare omställning och möta likasinnade
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
r360 växer och gasar: Stärker organisationen och går in i strategiskt partnerskap
Det råder högtryck hos r360 Resort Systems AB. Som en marknadsledande leverantör av affärs- och bokningss...
-
Internationell press förälskade sig i Östergötlands skärgård
Under fyra intensiva majdagar fick Östergötlands skärgård finbesök. Sju utvalda journalister från Danmark, Tyskla...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Flyg, Museer och utställni...
-
Dags att boka in sig på årets BarCamp – 7-8 september i Karlstad
Välkommen till BarCamp 2026 – besöksnäringens ledarforum som riktar sig till dig som är verksam i b...
-
-
Gästbloggare
-