söndag 6 juli 2025
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Nöjda besökare och goda effekter av Ishockey-VM i Stockholm
    • Fem nya reseguider gör det enklare att hitta sitt Järvsö
    • The Crane Hotel – ett nytt hotellkoncept i Hudiksvall
    • Yrkeshögskolan satsar på gårdsförsäljning – ny kurs får grönt ljus
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 21 -25
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17 -25
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17-25
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 -25
    • Camping Västkust rekryterar 1000 personer till sommaren
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 7 2025
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 6 2025
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 3 2025
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2025
    • Göteborg & Co söker Kommunikationsstrateg med pressansvar
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • ekoturismentreprenör
    2017-11-17 09:00

    Ekoturismentreprenören som satsar stort

    Lennart Pittja, en erfaren ekoturismentrenör, skapar ett nytt sätt att bo genom att skapa en ny verksamhet. Verksamheten heter Sápmi Nature Camp – Arctic Indigenous life in Laponia” och ligger i Nábrreluokta, vid Stuor Julevädno/Stora Lule älv.

    ”- Jag har bestämt mig för att flytta till hjärtat av världsarvsområdet som är något alldeles extra i Sápmi och destinationen Swedish Lapland”, säger Lennart. Han flyttar därmed sin ekoturistiska verksamhet från Gällivare hem till sin familjs sameby Unna Tjerusjs renbetesmarker vid Luleåälvens strand i världsarvet Laponia.

    ”- Nábrreluokta känns mer och mer rätt för varje dag som jag nu arbetar med att få upp min mobila camp. Dessa marker är mitt hem och är ett med mig, mina förfäder och mina barn och barnbarn”, säger Lennart.

    En ideal plats att driva ekoturism på

    Sápmi Nature Camp har blivit utsedd till en av världens 21 platser där man skall bo om man vill turista på ett miljövänlig sätt.

    ”-Nábrreluokta vid Stora Lulevattnet och Sjávnja (Sjaunja) naturreservat är en idealisk plats för ansvarsfulla internationella eller nationella gäster att uppleva samisk kultur och leva den arktiska livsstilen för några dagar”, säger Lennart.

    Ett miljövänligt boende

    I fem hotellrumsinredda traditionella samiska lavvus (mobila tältkåtor) bor man på Sápmi Nature Camp. Boendeformen kallas för ”glamping” – glamorous camping. I Nábrreluokta kommer Pittja erbjuda fem lavvus med plats för 10 gäster med tillgång till en befintlig timrad stuga som blir servicehus.

    En erfaren ekoturismentreprenör

    Lennart Pittja har länge arbetat inom besöksnäringen. Han har tidigare drivit naturturismföretaget Vägvisaren och blev år 2004 utsedd till Sveriges Bästa Ekoturismarrangör.

    Han är också en erfaren föreläsare – nyligen pratade han om framgångsfaktorerna till turismutveckling i urfolksområden inför 800 personer från 50 länder vid den globala årliga sammankomsten för naturturismnäringen som ATTA – Adventure Travel Tourism Association arrangerar.

    Ny medlem i företagarförening

    Lennart har också nyligen blivit medlem i Destination Jokkmokks företagarförening:

    ”- Som ny medlem i Destination Jokkmokks företagarförening blir jag en del av ett nytt nätverk som jag vet kommer tillföra viktiga värden för mitt företag liksom jag hoppas kunna skapa värden för mina nya samarbetspartners i och kring besöksnäringen, världsarvet Laponia samt lokalbefolkningen”, säger Lennart.

    Han fortsätter:

    ”- I Jokkmokk finns även ett starkt kluster av samiska entreprenörer som kommer stärka min plattform. Min önskan är att själv kunna bidra till att stärka de olika samiska näringarna som i mångt och mycket är starkt sammanflätade i varandra”.

    Vad är ekoturism?

    Lennart tycker att det ofta saknas kunskap om vad ekoturism är och hur den säkerställer extra värden till det lokala samhället. Han menar att många tror att ekoturism enbart är enbart kopplat till miljövänlighet.

    ”- Inom Destination Jokkmokks företagarförening har gjort ett gemensamt ställningstagande och sagt att man vill ha besökare som tar ansvar för naturen och den lokala kulturen, handlar lokalt – sover hos anläggningsägare, köper utrustning, äter mat som säljs eller tillagas i Jokkmokk samt anlitar lokala guider. Det är kärnan i ekoturism”.

    Boendeformen visas upp för press och arrangörer

    Sápmi Nature Camp har blivit en nyhet på de visningsresor som Swedish Lapland Visitors Board, VisitSweden och de lokala destinationerna i Gällivare och Jokkmokk genomför för internationell press och researrangörer.

    Ekoturismentreprenören som satsar stort

    Foto: Lennart Pittja

    ”- Jag har fått förmånen att ta emot flera viktiga potentiella affärspartners och journalister som bland annat kombinerar besök hos mig och kollegorna på ICEHOTEL och Treehotel”.

    Sammanfattningen ”Arctic indigenous life in Laponia” beskriver enligt Pittja kärnan i hans verksamhet och vad som är hans erbjudande:

    ”- Min målgrupp, den världsvana globala resenären efterfrågar det genuina, småskaliga, personliga och den äkta samiska upplevelsen som Sápmi Nature Camp kan erbjuda. En styrka är att det är ”hemma hos” mig. Det är ingen fejkad resort.Det är vardagens Sápmi i alla dess former. Vad vi gör och vad vi äter”.

    Verksamhet ställer krav på hållbarhet

    Att driva ekoturism ställer krav på både människor, natur och kultur, mat och upplevelser. Detta har man tagit till sig i regionen.

    ”- Här finns en potential att skapa lokal, hållbar utveckling genom att tillsammans i besöksnäringen varsamt skapa nya reseanledningar hos företag som gäster kan besöka.

    Men hot mot miljön finns

    Lennart uppmanar alla att ha kontroll så att inte populära resmål förstörs av okontrollerad massturism:

    ”- Det vilar ett stort ansvar på besöksnäringen att inte såga av den gren vi sitter på – fler gäster får inte innebära ett ökat hot mot renen, naturen, och renskötseln. Det ansvaret tar de samiska turistföretagen eftersom de har en djup kunskap om hur man kan utveckla utan att förstöra”.

    ”- Det går att få fler gäster utan att förstöra – det är min starka övertygelse och det har varit min övertygelse i många år. Det handlar om att öka kvaliteten och ta betalt istället för att fokusera på låga priser och en ohälsosam volym”.

    Samarbete inom strategisk och hållbar affärsutveckling

    Det är viktigt att skapa samarbeten som kan skapa både ekonomiska och rådgivande funktioner när man utvecklar en verksamhet. Om man skall bedriva verksamhet inom ekoturismen är det viktigt att kvalitetsmärka företaget – då kan verksamheten utvecklas på allas villkor. En ansvarsfull, professionell och hållbar turism skapas.

    ”- Upplevelserna blir bättre, naturen mår bättre och människorna både i företaget och den lokala omgivningen mår bättre. Det är lönsamt för företaget att jobba hållbart. Märkningen gör det dessutom lättare och tryggare för företagen att samarbeta med varandra”, säger Lennart som även är vice ordförande i Ekoturismföreningen.

    Så kan man tjäna på naturbaserad turism

    Lennart  tycker att det är mycket viktigt att visa att naturbaserad turism är lönsam:

    ”- Det är inte bara genom att hugga ner träden, dämma älvarna eller gräva upp malmen som naturen har ett värde. Naturbaserad turism är samhällsekonomiskt lönsam och gynnar många”.

    Fakta Ekoturism

    Om Ekoturism kan man läsa på Wikipedia:

    Ekoturism bygger precis som vanlig turism på människors vilja att resa till och vistas på platser som ligger utanför deras hemort, med betoning på människors intresse för miljön och vilja att göra så lite skada på denna som möjligt. Ekoturism är därför ekologisk och ekonomisk turism i kombination. Detta innebär att turismformen medvetet skapar efterfrågan för aktiviteter som uppfyller begreppets definition. Aktiviteterna är oftast relaterade till naturen och eftersträvar en positiv effekt för lokalbefolkningens levnadsvillkor.

     

    Källa: Jokkmokks kommun

    • Text: Maria Lindqvist
    • Foto: Swedish Lapland Visitors Board
    Tweet
  • Stockholm får ett mycket positivt omdöme som värdstad för Ishockey-VM.
    2025-07-05 01:50

    Nöjda besökare och goda effekter av Ishockey-VM i Stockholm

    Stockholm får högt betyg som värdstad för Ishockey-VM. En ny rapport visar att den turismekonomiska effekten var 729,9 miljoner kronor.

  • Kollage för reseguider Hitta ditt Järvsö.
    2025-07-05 01:44

    Fem nya reseguider gör det enklare att hitta sitt Järvsö

    Nu har det blivit enklare att hitta rätt i Järvsö. Med fem nya reseguider vill destinationen göra det roligare att planera sin vistelse.

  • The Crane Hotel kommer att ligga intill Aktivitetsfabriken i Hudiksvall.
    2025-07-05 01:39

    The Crane Hotel – ett nytt hotellkoncept i Hudiksvall

    Där den första hydrauliska kranen uppfanns i Hudiksvall växer The Crane Hotel fram. Ett hotell med fokus på gemenskap och återhämtning.

  • Hållbar affärsutveckling inom gårdsförsäljning har nu fått ett positivt beslut från Myndigheten för yrkeshögskolan. Bakom utbildningen står YH Akademin.
    2025-07-05 01:33

    Yrkeshögskolan satsar på gårdsförsäljning – ny kurs får grönt ljus

    Hållbar affärsutveckling inom gårdsförsäljning från YH Akademin har nu fått ett positivt beslut från Myndigheten för yrkeshögskolan.

  • Var idén om ett OS i Göteborg det som startade utvecklingen mot den evenemangsstad vi ser idag?
    2025-07-05 01:13

    Krönika: OS i Göteborg – Starten för framgångssagan om evenemangsstaden

    Stefan Gadd, fram till nyligen presschef på Göteborg & Co, berättar minnen från destinationens resa till det den är idag

  • Storsjöyran är ett av de evenemang man har testat att mäta
    2025-07-02 23:45

    Turismforskare prisas för metod att mäta det icke mätbara

    De har kommit ett steg längre i jakten på att förstå samhällsvärdet av evenemang genom att mäta mjuka värden i kronor och ören

  • 2025-07-01 23:54

    Topp 5 populäraste plattformarna för drömboende i Åre

    Var bokar vi helst våra Åre-äventyr? Här listar vi de fem mest populära bokningsplattformarna just nu

  • Motala Besöksnäring
    2025-06-30 06:11

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 26 -25

    Mest om Destination, Boende, Evenemang, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Konstateranden/Rapporter

  • Almedalsveckan 2025
    2025-06-30 04:51

    Turismnytts sammanfattning av Almedalsveckan 2025 – del 1

    Istället för att skriva ihop något analytiskt om Almedalsveckan 2025 samlar Turismnytt anteckningarna från de olika seminarierna

  • Under Almedalsveckan samlade SkiStar och Kairos Future branschen i ett rundabordssamtal kring framtidens resande.
    2025-06-29 21:59

    SkiStar och Kairos Future samlar branschen kring framtidens resande

    Under Almedalsveckan samlade SkiStar och Kairos Future branschen i ett rundabordssamtal kring framtidens resande.

  • Veckans profil

    Anu Ala-Outinen, COO på Moder

    Anu Ala-Outinen

    Operativ chef på Moder

    Hon tog steget från att vara toppjurist till att bli operativ startup-chef och nominerad för titeln Nordic Women in Tech 2025

  • Nyheter från Tillväxtverket

    • Tillväxtverket

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet, 26 juni

    • Film att använda: Så bidrar globala gäster till din affär

    • Vill du locka fler svenska gäster i sommar? 5 konkreta tips!

    • Digitala föreläsningar om den globala resenären

  • Händelser i branschen

    • Järvsö Sustainable Tourism Summit 27-29 augusti
      2025-08-27
      • Järvsö
      • jarvsosummit.com/
    • Svensk mountainbikekonferens – Platsutveckling med cykling som medel 1-2 september
      2025-09-01
      • Järvsö
      • cykelframjandet.se/svensk-mountainbike-konferens/
    • Kulturarvsdagen, 12–14 september
      2025-09-12
      • Hela Sverige
      • kulturarvsdagen-2025-kulturarv-och-bebyggelse-en-hyllning-till-vart-byggda-arv-56602
    • Besöksnäringsforum – Region Västerbotten Turism 1-2 oktober
      2025-10-01
      • Lycksele
    • BarCamp – Nätverket Hållbar Besöksnäring 6-7 oktober (save the date)
      2025-10-06
      • Skaraborg
    • Turismdag – JHT (save the date)
      2025-10-16
      • Jämtland
    • Stockholm Beer & Whisky Festival, 24-25 oktober
      2025-10-24
      • Stockholm (Nacka Strand)
      • stockholmbeer.se/om-massan/
    • Visit Smålandsdagen – Save the date
      2025-11-06
      • Växjö
    • Besöksnäringen på agendan (SKR) – Save the date
      2025-12-03
      • Stockholm
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2025-06-30 04:51

      Turismnytts sammanfattning av Almedalsveckan 2025 – del 1

      Vi gör det enkelt. Istället för att skriva ihop något analytiskt om Almedalsveckan som aldrig blir klart eller bl...

    • 2025-06-30 06:11

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 26 -25

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Boende, Evenemang, H...

    • 2025-06-27 00:09

      Varför BirchStreet Systems inte bara är för jättarna

      I dagens hotellbransch är effektivitet inte längre ett mål – det är en konkurrensfördel. Oavsett om du driver en ...

    • 2025-06-28 23:48

      Jämtland Härjedalen – värdet av infrastrukturen i naturen

      Vandringen i Jämtland Härjedalen är den största reseanledningen inom besöksnäringen och sannolikt den viktigaste ...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har funderat mycket på vad det är som gör att vissa paket blir succé och andra blir liggande på en undangömd del av hemsidan....

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Så stärker du din synlighet i digitala kanaler som småskalig dryckesproducent – med gårdsförsäljningen som språngbräda ...

    • Andrea Hartmann Jovell bloggar om svensk besöksnäring

      Andrea Hartmann Jovell

      Bloggar om utmaningar och framgångsfaktorer för svensk besöksnäring

      Besöksnäringen lyfts ofta fram som tillväxtmotor. Många är de kommuner och regioner som stångas med att formulera tillväxtstrategier för jus...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, trender och hållbara måltidskoncept

      Trenderna 2025 visar på en stark efterfrågan på autenticitet, hållbarhet och innovation. Genom att satsa på hyperlokala smaker, förstklassig...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2025 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet