-
Det är en Sverigeboom på Finnlines rutt Sverige-Finland
Vid förra årsskiftet satte Finnlines in två nya fartyg på rutten mellan Sverige och Finland. Fartygen har lett till ett ökat intresse bland resenärerna och de svenska bokningarna inför sommaren har redan ökat med 55 procent jämfört med föregående år.
Både svenskar och finnar har hittat till Finnlines, men ombord märks vissa skillnader – framför allt i vad man handlar.
Svenska bokningar har ökat med 55 procent
Under de senaste 12 månaderna har passagerare från 137 olika nationaliteter rest med Finnlines på sträckan mellan Kapellskär och Nådendal via Åland. Trots det stora spannet av nationaliteter utgör svenskar och finnar hela 75 procent av passagerarna.
För juni, juli och augusti i år rapporterar rederiet en totalökning på 24 procent i bokningar jämfört med föregående år. Med svenska bokningar som ökat med hela 55 procent.
”Vi är glada att fler svenskar väljer oss. Förutom bokningssiffrorna som talar sitt tydliga språk, märks det även på att fisk och skaldjur går åt mer. Samt att vi säljer fler påsar med sött smågodis.” Säger Kristiina Uppala, chef för Finnlines kundservice.
Skillnaden mellan svenskar och finnar
I Finnlines butiker ombord syns skillnaderna tydligt: svenskarna plockar helst på sig sött smågodis, medan finnarna föredrar saltlakrits. Svenskar köper whiskey, medan finnarna oftare handlar cognac. Dessutom säljs det mer italienska viner till svenskar, medan finnarna föredrar de spanska.
Under systerfartygens första år i drift har restaurangen Fisherman’s Bistro sålt 32 000 hamburgermenyer och 17 000 Fish & Chips. Kärleken till kaffe delas både av svenskar och finnar – hela 105 000 koppar har serverats.
”Intresset för sommaren är stort och de mest populära semesterveckorna bokas just nu. Vi tror att det beror på att vi har något för alla – från avslappnande bastu och spa till smakfull à la carte, en spännande vinlista, smågodis och en hundlekplats. Nu ser vi fram emot att välkomna sommarens gäster ombord!” Säger Kristiina Uppala.
Här kan ni läsa mer om Finnlines på Turismnytt.
- Text: Finnlines
- Foto: Finnlines
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 32 2026
Mest under Boende, Evenemang, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Världens bästa Äggkaka koras på Skördefest i Smygehuk
Alla intresserade av skånsk matkultur samlas i september när VM i äggkaka går av stapeln på skördemarknaden i Smygehuk.
-
Elite Stora Hotellet Jönköping lanserar exklusiv middagsserie
I höst lanserar Elite Stora Hotellet Jönköping och restaurang Trottoir den gastronomiska satsningen 4 Hands Dinner Episodes.
-
Almedalsveckan 2026, del 2: Sverige har attraktionskraften – men kan besökarna ta sig hit?
Sammanställning av den 3e dagen av Almedalsveckan 2026 - Jakob Norrbys och Turismnytts perspektiv med hjälp av AI
-
Countryside Hotels – så använder svenska hotell AI
En ny undersökning av Countryside Hotels visar att många svenska hotell experimenterar med användning av AI i verksamheten.
-
Naturen är gratis – men upplevelsen behöver inte vara det
Marcus Eldh bloggar om älgar som kan ses gratis men att göra upplevelsen större måste få kosta. Paketerar man naturen blir den värd att betala för
-
Daftöland investerar 9 miljoner i ny attraktion 2027
Inför säsongen 2027 får nöjesparken Daftöland i Strömstad ett nytt tillskott. En slänggunga, som kommer att heta Tromb.
-
Det är inte för många turister. Det är för lite styrning
Johan Engström, generalsekreterare, Naturturismföretagen gör en personlig reflektion efter två veckor med husbil längs Hallands och Skånes kust och på Österlen
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 31 2026
Mest är det om Destination, Hållbarhet/Tillgänglighet, Marknadsföring samt Konstateranden/Rapporter
-
Världspremiär på Kalmar Slott 2027: Ny utställning av Kirsty Mitchell
Kirsty Mitchells utställning Wonderland kommer till Kalmar slott 2027. Dessutom har hennes nya projekt Quiescence världspremiär.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Det är inte för många turister. Det är för lite styrning
Johan Engström, generalsekreterare, Naturturismföretagen gör en personlig reflektion efter två veckor...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 31 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan var ovanligt nyhetsfattig men vi har fått ih...
-
Järvsö lanserar unikt Skogsbadsrum – en plats för återhämtning
Järvsö stärker sin position som en destination för återhämtning, naturupplevelser och välbefinnande när S...
-
Världspremiär på Kalmar Slott 2027: Ny utställning av Kirsty Mitchell
Den brittiska konstfotografen Kirsty Mitchell utställning Wonderland har berört människor globalt. Våren 2027 pre...
-
-
Gästbloggare
-