-
Restaurang- och upplevelseföretaget Rasta förvärvar Ringarums Värdshus
Ringarums Värdhus har länge varit ett nav för bussresenärer och omsatte 2019 totalt ca 45 miljoner kronor. Nu har Värdshuset bytt ägare till Rasta Group. De tog över 1 juli.
”Det är klart att det är annorlunda att förvärva något i dessa tider men vi tror stenhårt på det vi håller på med och att branschen har en ljus framtid efter Covid-19. Med det sagt är Ringarum en fin anläggning med mycket outnyttjad potential som vi sneglat på länge, och stoppet blir ett fint tillskott till våra serviceanläggningar.” Säger Mikael Tervaniemi från Rastas ägarfamilj.
En positiv utveckling
Vid E22 söder om Söderköping ligger Ringarums Värdhus, ett familjeföretag med en historia av att ha givit service och arbetstillfällen på orten. Nu har 30-talets mjölkbilar ersatts och dagens värdshus erbjuder frukost, catering, konferens och givetvis dagens lunch. OK/Q8-butik, bensinstation och busstop finns också i närheten.
Nu har Värdshuset bytt ägare till Rasta Group som är ett restaurang- och upplevelseföretag. Anläggningen blir deras 27:e i ordningen. Idag finns Rasta längs de flesta landsvägarna runt om i landet.
”Vi har haft några skakiga månader med tanke på rådande omständigheter, men vi ser en tydlig positiv utveckling nu när reserestriktionerna har lättats och fler folk befinner sig längs vägarna.” Säger Mikael Tervaniemi.
- Text: Rasta Group
- Foto: Rasta Group
-
Avenyn stängs av när Göteborgskalaset växer
Folkfesten Göteborgskalaset växer. Festivalen, som äger rum den 27–30 augusti 2026, tar nu mer plats i stadskärnan.
-
BWH Hotels Skandinavien – Anna Spjuth blir ny VD
För att stärka sin position rekryterar BWH Hotels Skandinavien Anna Spjuth som ny VD. Hon ska driva nästa fas av tillväxt.
-
Sveriges femstjärniga campingplatser 2026 utsedda
Allt fler campingplatser väljer att kvalitetssäkra sin verksamhet genom Svensk Camping nationella klassificering.
-
Visit Sweden – tävlingsdeltagarna som vinner de fem svenska öarna
Visit Sweden lanserade i februari en tävling som ger vinnarna tillgång till fem små öar i Sverige. Nu har vinnarna korats.
-
Stockholms skärgård som inspelningsplats nominerad till Global Production Award
Stockholms skärgård genom Vi på Saltkråkan blev nominerad till ”Best Location - Natural” på Global Production Award.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
Mest under Destination, Evenemang samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
VR Snabbtåg har Sveriges nöjdaste resenärer 2026
VR Snabbtåg har nöjdast resenärer av alla svenska persontransportföretag i årets mätning från Svenskt Kvalitetsindex.
-
De tävlar om Placebrander of the Year 2026
Efter rekordmånga nomineringar står det klart vilka 6 som tävlar om utmärkelsen Placebrander of the Year 2026.
-
Färna Herrgård & Spa – Del 3 i serien ”Goda hållbara exempel”
Färna Herrgård - Del 3 i Biancas serie där hon lyfter aktörer inom svensk besöksnäring som visar vägen inom hållbarhet
-
Finnlines öppnar ny kryssningsterminal på Åland
Finnlines har tillsammans med Långnäs hamn invigt en kryssningsterminal på Åland. Det möjliggör att ta emot fler resenärer.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Färna Herrgård & Spa – Del 3 i serien ”Goda hållbara exempel”
Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring so...
-
Linköping – snart öppnar nya Fenomenmagasinet
Lördag den 30 maj öppnar Fenomenmagasinet igen. Nu i en ny specialbyggd fastighet vid Valla gård...
-
De tävlar om Placebrander of the Year 2026
Efter rekordmånga nomineringar står det klart vilka som tävlar om utmärkelsen Placebrander of the Year 2026. Pris...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang sam...
-
-
Gästbloggare
-