torsdag 28 maj 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Svensk Handel och Visita välkomnar upphävandet av miljözon 3 i Stockholm
    • SkiStar – 1000-metersliften återvänder till Åre i vinter
    • Invite Guest Technology blir strategisk teknologileverantör för Strawberry Livings nya satsning
    • Turism i Sverige utanför sommarhögsäsongen växer snabbast
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • stadskärnor
    2021-11-16 18:57

    Göteborg del i unikt samarbete för levande stadskärnor

    Nu går över 40 städer ut med ett gemensamt upplysningsmanifest. Tillsammans vill man stärka kunskapen om hur varje konsument genom sina val kan påverka stadskärnans och samhällets utveckling. Levande stadskärnor skapar trygghet och arbetstillfällen.

    Initiativet kommer från en lokal verksamhet i Malmö, samtidigt har flera verksamheter i städer runt om i Sverige haft liknande funderingar. Idéerna togs om hand och fördes vidare i det nationella nätverket av cityorganisationer och snart tillsattes en arbetsgrupp.

    “Problemet är att kunden ofta inte är medveten om hur deras val faktiskt påverkar deras egen närmiljö på sikt, när de klickar hem en vara från ett annat land. Att det till exempel innebär färre arbetstillfällen och missade skatteintäkter, som bland annat går till vår välfärd. Jag önskade en informativ kampanj som skulle upplysa och skapa medvetenhet, utan att skriva någon på näsan.” Säger Marie Strinnholm på Popolino i Malmö.

    Våra val är viktigare än vi förstår

    Syftet med insatsen är att på ett engagerande sätt förtydliga vilket ansvar och vilken påverkan invånare och besökare har på våra stadskärnor.

    Budskapet är bredare än bara handelskonsumtion och fokuserar även på mat, tjänster och upplevelser. Det handlar om utbudet och platsen i sig som gör våra stadskärnor levande och välbesökta. Att varje individ bidrar bara genom sitt besök. Folk drar folk, och en välbesökt plats upplevs även som trygg.

    “Pandemin har i de större städerna visat på stadskärnans sårbarhet och satt det lokala i fokus. Det finns en större öppenhet bland människor att ta till sig effekterna kring val av konsumtion. När det hittills är drygt 40 städer som anslutit sig, så hoppas jag att kampanjen ska få bra genomslagskraft och få folk att tänka till och bidra till en hållbar och långsiktig förändring. Invånare och besökare behöver bli medvetna att de kan göra skillnad och också kan bidra till trivsel, trygghet och ett pulserande hjärta. Stadens kärna är ju allas vardagsrum att mötas och vistas i.” Säger Lena Dalerup, VD på Innerstaden Göteborg.

    Om initiativet

    Upplysningsinsatsen lanserades den 9 november och kommer att synas nationellt i olika digitala medier, samt fysiskt på plats i respektive stad. Utöver detta planeras spridning via olika samarbetspartners.

    Kommunikationen innehåller texter och filmer som förklarar vad lokal konsumtion innebär. Exempelvis inhemska skatteintäkter, arbetstillfällen, miljöaspekter och påverkan på det lokala utbudet. Saker som alla tar för givet, men som på olika sätt hänger ihop med konsumenters val. Företaget WSP har bidragit med relevant fakta.

    I all kommunikation hänvisas man till en landningssida www.ingenpulsutandin.se där mer information finns.

    ”Jag är stolt över idérikedomen, den starka samverkan och långsiktigheten som kommit fram från cityorganisationerna ännu en gång. På detta sätt är alla med och bidrar till bland annat hållbarhetsmålen inom Agenda 2030. Varje liten del betyder mycket på sikt och kan man växla upp och göra det tillsammans så blir det ännu större effekt. Denna kampanj kommer att vara aktuell under lång tid, för vår gemensamma framtid som invånare i Sveriges städer.” Säger Björn Bergman, VD på Svenska Stadskärnor.

    • Text: Göteborg & Co
    • Foto: Dick Gillberg/ Göteborg & Co
    Tweet
  • Anna Wallén, näringspolitisk chef på Visita. Martin Kits, chef för näringspolitik och opinionsbildning på Svensk Handel. De kommenterar glädjande på Länsstyrelsens beslut att upphäva Miljözon 3 i Stockholm.
    2026-05-27 21:36

    Svensk Handel och Visita välkomnar upphävandet av miljözon 3 i Stockholm

    Länsstyrelsen har upphävt beslutet om att införa miljözon 3 i Stockholms innerstad. Det välkomnas av besöksnäringen.

  • En efterlängtad comeback - 1000-metersliften återvänder till SkiStar Åre i vinter.
    2026-05-27 20:22

    SkiStar – 1000-metersliften återvänder till Åre i vinter

    SkiStar har beviljats bygglov för att återuppbygga den klassiska 1000-metersliften i Åre inför kommande vintersäsong.

  • Invite Guest Technology levererar teknisk infrastruktur till Strawberrys Lynraprojekt
    2026-05-27 09:50

    Invite Guest Technology blir strategisk teknologileverantör för Strawberry Livings nya satsning

    Ett av Nordens största boendeprojekt för anställda inom byggindustrin tar i bruk Invites norskutvecklade gästportallösning

  • Sedan år 2015 har antalet gästnätter ökat betydligt snabbare utanför sommarhögsäsongen än under den enligt en rapport från Visit Sweden.
    2026-05-26 21:20

    Turism i Sverige utanför sommarhögsäsongen växer snabbast

    Sedan 2015 har antalet gästnätter ökat snabbare utanför sommarhögsäsongen än under den enligt Visit Sweden.

  • Den 28–31 maj riktas idrotts ögon mot Sverige när världscupen i orientering avgörs i Skara och Lidköping.
    2026-05-25 21:05

    Världscupen i orientering sätter Skara och Lidköping på den internationella kartan

    Den 28–31 maj riktas idrottens ögon mot Sverige när världscupen i orientering avgörs i Skara och Lidköping.

  • Göta Kanal - barnfamiljer -besöksnäring
    2026-05-25 04:43

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 21 2026

    Mest under Destination, Konstateranden/Rapporter samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ

  • Bussresa - Resegarantisystemet
    2026-05-24 22:52

    Debattartikel – Ett resegarantisystem som driver företagen ur landet

    I denna debattartikel undrar flera branschföreträdare varför resegarantisystemet som regeringen har skapat utformats så att det urholkar sig självt

  • SkiStar ser ett rejält uppsving i bokningar inför sommaren till Åre och Sälen. Cykling och vandring lockar.
    2026-05-24 20:20

    SkiStar – fler bokar fjällsemester i sommar till Sälen och Åre

    SkiStar ser en tydlig uppgång i efterfrågan på fjällsemester. Med en särskilt stark utveckling i Sälen och Åre.

  • Ljungleden bjuder på naturnära cykling längs grusvägar och lummiga landskap i västsverige.
    2026-05-24 18:17

    Ljungleden – ny regional cykelled mellan Göteborg och Falköping

    Den 20 maj invigdes Ljungleden - en ny regional cykelled som binder samman Göteborg och Falköping.

  • Swedish Workshop genomfördes i Kiruna den 21-22 april 2026. Deltagarna fick uppleva destinationen på plats genom bland annat hundspann.
    2026-05-24 17:39

    Kiruna hyllas som ”the best Swedish Workshop ever”

    Swedish Workshop 2026 samlade besöksnäringen i Kiruna under april. Det var ett av de mest uppskattade upplagorna hittills.

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-05-20 15:28

      Visit Sweden – tävlingsdeltagarna som vinner de fem svenska öarna

      Visit Sweden har nu publicerat vinnarna av de fem öar som bokstavligen mer än halva världen tävl...

    • 2026-05-19 19:19

      Stockholms skärgård som inspelningsplats nominerad till Global Production Award i Cannes

      Stockholms skärgård genom Vi på Saltkråkan blev i år nominerad till ”Best Location – Natural” på Global Pro...

    • 2026-05-21 21:13

      Sveriges femstjärniga campingplatser 2026 utsedda

      Det växande intresset för campingsemester i Sverige fortsätter, både bland svenska och internationella gäster. Sa...

    • 2026-05-24 00:15

      Svenska Regionala Flygplatser: Ett flyg för alla, eller bara för vissa?

      I en artikelserie kommer Svenska Regionala Flygplatser berätta om krisen för inrikesflyget och hur de regionala f...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Biancas spaning inom AI Människa, maskin och meningen med det vi gör AI kan idag skriva, analysera och ge svar på nästan al...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet