-
Göteborg fortsatt högt placerad bland hållbara städer i världen
Göteborg hamnade på prispallen och tog andra platsen efter Helsingfors i årets GDS-Index. Med utmärkelsen visar destination en fortsatt stark position som en stad i den hållbara utvecklingens framkant. Resultatet tillkännagavs den 16 oktober i Brügge, i samband med City DNA:s årliga konferens för europeiska destinationer.
”Vi är stolta över vårt arbete med att utveckla Göteborg som hållbar destination och att fortsatt vara i toppskiktet av hållbara destinationer i världen. Våra varma gratulationer till Helsingfors till första platsen. Efter sju år i topp vet vi vad som krävs och vi är glada för alla som inspirerar och utmanar.” Säger Peter Grönberg, VD för Göteborg & Co.
Handlar om att skapa en framtid där alla gynnas
GDS-Index är ett utvecklingsverktyg och en rankning som startade 2016 av organisationen Global Destination Sustainability Movement. GDS-Index är en jämförande rankning som startade 2016 av samma organisation. Rankningen innehåller circa 80 kriterier. Det är hållbarhet ur alla dimensioner som mäts; ekologisk, social och ekonomisk.
”För oss går hållbarhet utöver att minska vår miljöpåverkan – det handlar om att skapa en framtid där alla gynnas: invånare, besökare, företag och naturen. GDS-indexet är ett kraftfullt sätt att tillsammans driva utvecklingen av hållbara destinationer i hela världen. Det är inspirerande att se att fler och fler deltar i den långsiktiga omställningen. Vi ser fram emot att fortsätta samverka framåt.” Säger Katarina Thorstensson, hållbarhetsstrateg på Göteborg & Co.
Här kan ni läsa mer om Göteborg på Turismnytt.
- Text: Göteborg & Co
- Foto: Göteborg& Co
-
Visita uppmanar kommunerna: Låt krogarna servera alkohol senare under fotbolls-VM
Visita uppmanar alla kommuner i Sverige att öppna upp för utökade serveringstider under sommarens fotbolls-VM.
-
Tillväxtverket – turister konsumerade mer 2025
Turismens effekter på Sveriges ekonomi ökade 2025 i jämförelse med året innan enligt Tillväxtverket. Svensk Turism kommenterar.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
Mest under Evenemang, Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i mars
I mars 2026 ökade antalet belagda hotellrum jämfört med 2025. Samtidigt sjönk RevPAR enligt statistik från Visita.
-
Spritmuseum: Dubbla utmärkelser i Stockholmarnas favoritmuseum
1:a pris i kategorin Årets klättrare och 3:e pris i Bästa restaurang/café
-
Gratis friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken
SkiStar välkomnar grundskolor till kostnadsfria friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken för att främja rörelseglädje.
-
STF – halverad budget för friluftsliv under mandatperioden
Anslagen för friluftsliv/naturturism har halverats under de fyra senaste åren. Det visar Svenska Turistföreningen och Friluftsfrämjandets granskning.
-
Bianca bloggar – AI-verktyg i besöksnäringen – rond 3
Bianca tipsar om hur AI kan användas på ett smart och effektiviserande sätt av besöksnäringsföretagare
-
Över 200 000 resenärer på två år för Finnlines linje mellan Polen och Sverige
Färjerutten från Finnlines mellan Świnoujście och Malmö fortsätter att öka i popularitet. Milstolpen firas med extra avgångar under april.
-
Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
Svensk Camping i Göteborg söker en affärsdriven digital produktägare som vill forma framtidens digitala tjänster inom camping.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Bianca bloggar – AI-verktyg i besöksnäringen – rond 3
Biancas spaning inom AI Människa, maskin och meningen med det vi gör AI kan idag skriva, analyse...
-
Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
Svensk Camping är en medlemsägd bransch- och marknadsföringsorganisation som samlar drygt 300 ca...
-
SM i utomhusmatlagning i Halmstad – juryn och lagen presenteras
Den 11–12 april 2026 är det dags för Halmstad Outdoor Weekend på Tylebäck Hotell & Konferens...
-
Över 200 000 resenärer på två år för Finnlines linje mellan Polen och Sverige
Färjerutten mellan Świnoujście och Malmö fortsätter att öka i popularitet. Sedan trafikstarten har över 200 000 p...
-
-
Gästbloggare
-