-
Hon byter från destinationsbolag till handel
Det blir allt vanligare att man byter både titel och bransch under sitt arbetsliv. Det senaste exemplet hittar vi i Örebro där Anna valt att sluta på ett destinationsbolag för att istället arbeta inom handel.
Anna Iderot Bjelke har en lång erfarenhet inom besöksnäringen. Hon har arbetat som VD för Destination Fjällen, VD/turistchef i Nynäshamn och nu senast som marknadschef på Örebros destinations- och marknadsbolag Örebrokompaniet.
Men nu väljer Anna att byta jobb. Hon skall börja arbeta som kommunikations- och inredningschef på IKEA Örebro. Om sitt branschbyte säger Anna så här:
”- IKEA är också ett slags besöksmål och det känns spännande att ta det tänket vidare in i varuhuset, så även om detaljhandel är en ny bransch för mig tror jag att det finns många paralleller jag kan ta med mig från mina tidigare uppdrag”.
Att hon byter jobb har med hennes egen personliga utveckling att göra och hon tycker att det känns spännande att få komma in i en världsomfattande koncern som IKEA.
Men innan Anna börjar arbeta inom handel skall hon under hösten arbeta med projekten Musikhjälpen, Spökstaden och den nationella rekryteringskampanjen Byt Liv.
Anna börjar sitt nya arbete i slutet av december 2016.
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Ulla-Carin Ekblom
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
Mest om Destination, Evenemang och Konstateranden/rapporter
-
ETC Solpark får Stora Turismpriset Västra Sörmland 2026
Nyligen delades Stora Turismpriset Västra Sörmland 2026 ut. Årets vinnare blev unika ETC Solpark i Katrineholm.
-
Krönika: Evenemang är destinationsutvecklingens kinderägg
Evenemang är varumärkesstärkande och hjälper samhället på flera nivåer. Pehr Palm från Visit Trelleborg har skrivit en krönika.
-
Kalmar Stadsfest är ett certifierat Hållbart Evenemang
Kalmar Stadsfest 2026 genomfördes den 6–8 augusti. Nu har det uppnått certifieringen Hållbart Evenemang enligt Greentime.
-
Visit Sweden – nästan varannan svensk vill ha återhämtning efter semestern
En internationell undersökning från Visit Sweden visar att många kommer tillbaka från semestern utan att känna sig återhämtade.
-
Moder finalister i Skift IDEA Awards 2026 – för andra året i rad
Hotell- och resortsystemet Moder är finalist i en av turismbranschens mest ansedda innovationstävlingar i kategorin Operational Streamlining,
-
K-märkt tar över driften av anrika Nynäs Havsbad
Efter 14 restauranger är det dags för K-märkt att ta nästa steg i besöksnäringen. Bolaget tar över Nynäs Havsbad i Nynäshamn.
-
SkiStar – rekordintresse för aktiva sommarsemestrar i fjällen
SkiStar ser att intresset för aktiva sommarsemestrar i fjällen fortsätter att växa. Flera event har lockat rekordmånga deltagare.
-
Höga Kusten får ny tillförordnad VD från oktober 2026
Styrelsen för Höga Kusten Destinationsutveckling har utsett Maria Lundkvist till tillförordnad VD från och med oktober 2026.
-
Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
Magnus Åbergsgymnasiet i Trollhättan söker en yrkeslärare till Hotell- och turismprogrammet
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
K-märkt tar över driften av anrika Nynäs Havsbad
Efter 12 år och 14 restauranger är det dags för K-märkt att ta nästa steg in i en helt ny del av...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Fortfarande glest mellan pressmeddelandena. Mest är det und...
-
Destinationen där gemensamt och uthålligt arbete faktiskt gör skillnad
Vad driver dig i rollen som vd för Destination Halmstad? Det som driver mig mest är att få männi...
-
Träningsläger genererade 1000 gästnätter till Trelleborg
Nytt rekord för gästnätter i Trelleborg Al Fluin driver rese- och arrangörsverksamhet inom idrot...
-
-
Gästbloggare
-