-
Ny Vd, Hotel Nordic Light
Nordic Light Hotel i Stockholm har fått ny Vd och hotelldirektör.
Han heter David Bergling och har arbetat som hotellkonsult i sitt eget bolag Summerbird AB. David har arbetat med att etablera hotellen Ett Hem och Sandhamn Seglarhotell.
Stort intresse för tjänsten som Vd
Intresset för tjänsten som Vd och Hotelldirektör för Nordic Light Hotel har varit stort. Man letade efter någon som var mycket engagerad i hotellutvecklingsfrågor och som vill leda arbetet med att utveckla området kring Vasagatan i Stockholm.
”- Jag kan bara konstatera att Nordic Light Hotel har en fantastisk dragningskraft. Vi har formligen översköljts av ansökningar till tjänsten. Det är bra och har gjort att vi hittat en chef som både kommer att bidra till en spännande utveckling av hotellet och ett tillflöde av nya idéer om hur hotell kan drivas. Det här blir bra för området hotellet ligger i och det blir oerhört bra för våra gäster. Hotellet genomgår nu en stor förändring och med David vid rodret kommer vi skapa någonting unikt som tar begreppet designhotell till en ny nivå”, säger Trond Bastiansen, Chief Operating Officer för hotellets ägare Nordic Hotels & Resorts.
Vill återta en position på hotellmarknaden
David Burgling ser framemot sitt uppdrag:
”- Nordic Light som hotell gör mig nyfiken. Jag vet att planerna för både hotellet och området är stora så det pirrar i magen över att jag fått förtroendet att vara med i detta arbete. Hotellets potential är enorm och är det någonting jag lärt mig från tidigare projekt så är det att för att lyckas så gäller det att lyssna på gästen och ta personalen med på resan. Denna gång är resan att återta Nordic Lights position på marknaden. Jag är oerhört glad över att vara tillbaka i driften eftersom jag känner en stark passion för servicebranschen och mötet med gästen”, säger Nordic Lights nytillträdde VD och hotelldirektör David Bergling.
David Bergling har tillträtt sin nya position.
Källa: Nordic Hotels & Resorts
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Nordic Light Hotel
-
EU-regler och digital hållbarhet: Så kan svensk turism vinna på tydligare spelregler
Svensk turism säljs, bokas och upplevs i dag till stor del digitalt
-
Affärsutveckling som stärker platsen och företagen
Genom projektet Växtkraft ska luckorna i kunskap mötas för att öka efterfrågan på natur- och kulturupplevelser och samtidigt gynna platsen
-
Villa Äng – nästa nivå av arktisk lyx i Arctic Sweden
Familjen bakom Treehotel i Harads presenterar Villa Äng – en privat och exklusiv villa mitt i hjärtat av det arktiska Sverige
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 09-26
Mest under Destination, Boende, Evenemang samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Så ser kinesiska turister på Sverige – och hur vi kan bli mer attraktiva
Kinesiska turister ser Sverige på ett annat sätt än vi kanske tror. En unik studie från turismforskningscentret ETOUR visar att stadsliv, kultur och design lockar mest, inte naturen och vildmarken
-
Vindskydd av designvinnare ska stärka friluftslivet i Nyköping
Till sommaren byggs ”Utsikt”, en plats för vila och naturupplevelser
-
Sverige och Norge i gemensam EU-satsning på Norden som campingdestination
Genom ett nytt treårigt samarbete inom Interreg ska campingnäringen i gränslandet mellan Sverige och Norge stärka sin marknadsposition
-
Alkohol är aldrig bara en dryck – vårens program för Spritmuseum Talks
Samtalen handlar om svensk alkoholkultur kopplat till normer, makt och moral.
-
Stort intresse för Greentimes Inspirationsdag om hållbara evenemang
Turismnytt var nyfikna på hur stort intresset är för Greentime Inspirationsdag den 9 mars. Så Simon Strandvik gav oss en rapport.
-
Vrak är nominerat till Årets museum 2026
Vrak – Museum of Wrecks i Stockholm är en av de tre nominerade till utmärkelsen Årets museum 2026.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Branschpuls i fjällmiljö: r360 Resort Systems samlar branschen på Stöten
När sportlovsveckorna nu är i full gång på de svenska fjälldestinationerna ställs logistik och gästupplev...
-
Mikael på Invite svarar på frågor om den digitala gästresan
Vad gör dig till rätt person i din position? Min styrka är att jag förstår besöksnäringen från ...
-
Vrak är nominerat till Årets museum 2026
Vrak – Museum of Wrecks i Stockholm, Arbetets museum i Norrköping och Röhsska museet i Göteborg ...
-
Stort intresse för Greentimes Inspirationsdag om hållbara evenemang
Vi på Turismnytt var lite nyfikna på hur stort intresset är för Greentime Inspirationsdag den 9 mars. Så vi skick...
-
-
Gästbloggare
-
