-
Idrottsturism skapar arbetstillfällen på Gotland
I Slite på Gotland har femtio personer anställts i en satsning på ökad idrottsturism.
Satsningen består i att bland annat bygga nya arenor, för bland annat cykling och vattensporter, och att nyttja de arenor som finns. Anläggningarna skall locka konståkare, hockeyspelare och fotbollsspelare med flera.
I Slite finns förutom ishall och konstgräsplan, en funktionell gymnastikhall, skjutbanor, motorcross, ridhus, golfbana. Men havet och naturen ger orten möjligheter att utveckla nya aktiviteter.
Det nya bolaget Gotland Sports Academy skall sälja och marknadsföra Slite som en destination för sport, hälsa och aktiv fritid året runt.
VD Jonas Henning har analyserat förutsättningar och möjligheter för anläggningarna. Han har träffat många engagerade representanter inom förenings- och näringslivet. Men han välkomnar ännu fler att höra av sig om de är intresserade av samarbete.
Till sommaren 2016 kommer Sveriges roligaste sportcamp för ungdomar att gå av stapeln i Slite, GSA Summer Camp. Evenemanget kommer att locka 13-15 åringar att testa arton olika sporter i början av sommarlovet. Ett annat evenemang som snart ska lanseras är GSA Cup, ett gruppspel och slutspel där fyra lag killar och fyra lag tjejer möts under fem helger. Alla lagsporter är möjliga att utöva och handboll blir den första i vår.
Parallellt med att GSA projekterar Gotland Bike Park börjar de nu med paketering och försäljning av träningsläger samt att organisera uthyrning av kajaker, cyklar med mera. I Slite finns idag 500 kommersiella bäddar med en beläggningsgrad på cirka 20%. Inom fem år är planen att beläggningsgraden ska ligga på 30% dvs ytterligare 20 000 gästnätter.
”- Slite Strandby kommer att bli centrum för GSA, säger ägaren Pigge Werkelin. Men satsningen innebär att såväl besöksnäringen som alla idrottsutövare kommer att få glädje av aktiviteterna.
Källa: Slite Utveckling AB
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Johan Norrby
-
Ny kommunikatör hos Sveriges Bussföretag – Cathrin Merino
Sveriges Bussföretag har fått en ny kommunikatör. Cathrin Merino har rekryterats internt från Transportföretagen.
-
En bonusvinnare i Visit Swedens globala ö-tävling
Visit Sweden tävlade nyligen ut fem svenska öar globalt, via en marknadsföringskampanj. Nu har en bonusvinnare, utsetts.
-
SkiStar lanserar Sveriges bästa snögaranti
Fler garanterat öppna nedfarter och snögaranti ska göra det tryggare för SkiStars gäster att boka skidsemester.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 22 2026
Mest under Destination, Evenemang, Konstateranden/Rapporter samt Stöd/Utmärkelser/Initiativ
-
Visit Skaraborg lanserar ”Vandra med barn i Skaraborg”
Visit Skaraborg har lanserat ett nytt spår inom sitt etablerade vandringskoncept. Vandra med barn i Skaraborg.
-
ESS Group – en pressrelease som blev ett brev om 116 000 kg plast
Ett brev från ESS Group som handlar om något viktigt de bestämt sig för att göra. Något som de uppmanar andra att hänga på.
-
Från värdskap till internationella affärer – årets Forum för naturturism pekade framåt
Forum för naturturism 2026 blev en mötesplats där internationella trender omsattes i konkreta verktyg och utvecklande diskussioner
-
Grant Thornton: Lönetransparens i besöksnäringen – är ni redo?
Lönetransparensdirektivet från EU träder i kraft nästa år. Det kommer ställa ökade krav på företag. Grant Thornton erbjuder rådgivning.
-
Tillväxtverket – vinterturismen till Sverige fortsätter öka visar statistik
Under vintern 2025–2026 registrerades det 22,1 miljoner gästnätter i Sverige enligt Tillväxtverket. Det visar att vinterturismen ökar.
-
Agility-SM 2026 kommer till Jönköping för första gången
Jönköping är värdstad för ett av Sveriges största hundsportevenemang när Agility-SM avgörs den 25–28 juni.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Världscupen i orientering sätter Skara och Lidköping på den internationella kartan
Den 28–31 maj riktas världens orienteringsögon mot Skaraborg när världscupen i orientering avgör...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 21 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Konstaterande...
-
Turism i Sverige utanför sommarhögsäsongen växer snabbast
Sedan år 2015 har antalet gästnätter ökat betydligt snabbare utanför sommarhögsäsongen juni-augusti än under somm...
-
Svensk Handel och Visita välkomnar upphävandet av miljözon 3 i Stockholm
Länsstyrelsen beslutade den 19 maj att upphäva Stockholms stads beslut om att införa miljözon 3 i Stockholms inne...
-
-
Gästbloggare
-