-
Jag, konstnärinnan Lotte Laserstein – En personlig utställning på Kalmar Slott
Konstnärinnan Lotte Laserstein har under senare år fått en renässans. Hennes konst uppmärksammas både i Sverige och internationellt, och hon ses som en av 1900-talets stora realister. Den 11 december öppnar en personlig utställning om hennes konstnärskap på Kalmar Slott. Besökarna får inte bara se hennes vackra tavlor, utan även lära känna personen och konstnärinnan Lotte Laserstein.
Utställningen hålls i Sturesalen på Kalmar Slott. Platsen är noggrant utvald; här hölls en hedersutställning om Lotte Laserstein 1991, och den kom att bli en av de sista utställningarna som konstnärinnan själv deltog i.
I utställningens första del får besökarna lära känna Lotte Laserstein. Här finns det möjlighet att se en kort film om hennes liv, och det går också att följa en tidslinje som skildrar hennes resa – från barndomen och genombrottet i 1920-talets Berlin, vidare till den dramatiska flykten till Sverige år 1937 på grund av hennes judiska bakgrund. Efter att ha tillbringat många somrar på Öland fann Lotte Laserstein till slut sitt hem i Kalmar, där hon bosatte sig permanent 1957 och fortsatte att skapa konst med stor passion.
Med hjälp av personliga föremål som brev, barndomsteckningar, skisser och konstnärsredskap får vi en inblick i Lotte Lasersteins liv, både i Tyskland och i Sverige. Vi får också se rekvisita som hon ofta använde i sin konst, till exempel parasoller och hattar. Föremålen är inlånade från Kalmar läns museum och från privatpersoner, bland annat hennes nära vän Peter Fors.
– Tack vare Peter Fors kommer vi Lotte Laserstein riktigt nära. Han kände henne väl och har även hjälpt oss att hänga konstverken, berättar Meg Nömgård, som är slottschef, Kalmar Slott.
Utställningen visar bredden i konstnärsskapet
I utställningen får besökarna också se Lotte Lasersteins stora bredd som konstnär. Mest känd är hon för sina porträtt och för sin förmåga att gestalta människor, men hon skapade allt från tapeter och affischer till stilleben och landskapsmålningar. Exempel på flera olika konstformer visas i utställningen, men tyngdpunkten ligger på verk som är skapade i Kalmar och på Öland. Många av konstverken är inlånade från privatpersoners hem och har därför aldrig tidigare visats i en utställning.
– Nästan alla som har lånat ut en tavla har dessutom berättat en historia om ett personligt möte de har haft med Lotte Laserstein. När vi har arbetat med utställningen har vi därför haft förmånen att få lära känna henne och det hoppas jag att alla som besöker utställningen ska känna. Det är hög tid att Lotte Laserstein hyllas i sin hemstad och vi är otroligt glada över att få ta henne till slottet. Det känns gott i hjärtat, tillägger Meg Nömgård.
Utställningen ”Jag, konstnärinnan Lotte Laserstein” visas den 11 december 2025 till 22 februari 2026 i Sturesalen på Kalmar Slott.
Stort tack till Kalmar läns museum, Kalmar konstmuseum, Nybro kommun, Tollare Folkhögskola och alla privatpersoner som har lånat ut föremål och verk till utställningen.
Se mer av Lotte Laserstein
Vintern 2025/2026 uppmärksammas Lotte Laserstein av flera aktörer i regionen, till exempel:
- Musikteaterföreställningen ”Lotte Laserstein, Berlin–Räpplinge” har premiär den 12 december.
- En permanent utställning öppnade nyligen i Kulturhuset Strömmens foajé. En plats utanför kulturhuset har dessutom fått namnet “Lotte Lasersteins plats”.
- Lotte Lasersteins grav, som finns vid Räpplinge kyrka på Öland, har kulturminnesmärkts.
- Efter nyår kommer Kalmar Slott att presentera föreläsningar och aktiviteter med koppling till utställningen.
Om Lotte Laserstein
- Lotte Laserstein (1898–1993) var en tysk-svensk målare, och räknas idag som en av 1900-talets stora realister.
- Hon slog igenom i 1920-talets Berlin, där hon var en av de första kvinnorna som tog examen vid Berlins konstakademi. Från och med 1937 var hon verksam i Sverige.
Mer om Kalmar Slott på Turismnytt
- Text: Destination Kalmar
- Foto: Destination Kalmar
-
Plan 5 nyinvigs på Kulturhuset i Stockholm – konst, musik och mat
I maj nyinvigs plan 5 i Kulturhuset vid Sergels torg. Med ny planlösning samspelar här konst, musik och restaurang.
-
DreamHack genererade över 100 miljoner till Stockholm
En utvärdering från Upplevelseinstitutet visar att DreamHack Stockholm 2025 gav ett betydande ekonomiskt tillskott till regionen.
-
Marcus Eldh – Vild och vacker natur – värdefullt för turismen
”Ju fler som klickar hem thai-mat och kollar på AI-genererade dansande kameler medan de går på löpbandet på gymmet, desto större blir behovet av att komma ut i verkligheten, ut i naturen.”
-
Antikrundan besöker Kalmar i sommar – tre avsnitt spelas in
Kalmar är en av de städer som får besök av Antikrundan i sommar. Nytt för i år är att tre avsnitt spelas in i varje stad.
-
En bokstav och 25 mil: Linköping och Lidköping växlar upp kampen mot förväxlingen
Tinderdejter i fel stad och turister som åkt vilse. Nu växlar Linköping och Lidköping upp sin kampanj för att stoppa förvirringen.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17 2026
Mest under Destination, Evenemang, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
2025 blev ett nytt rekordår för Höga Kusten
Höga Kusten fortsätter att stärka sin position. Under 2025 noterades 749 868 gästnätter - en ökning på 14,4 % jämfört med 2024.
-
Visit Sweden: Så kan världsläget påverka turism till Sverige
Intresset för att resa till Sverige är högt enligt Visit Sweden. Trots världsläget, energipriser och den globala osäkerhet som råder.
-
Viking Line upplever en internationell reseboom till Norden
Den internationella turismen växer snabbt i Norden. Viking Line ser att antalet och andelen utländska resenärer ökar.
-
Rätt gäster, bättre affärer & starkare upplevelser – naturturismbranschen samlas i Stockholm
Naturturismföretagen bjuder in till Forum för naturturism 22 maj på Djurgården i Stockholm och temat är ”Från värdskap till global räckvidd”
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Gröna Lund – premiär för Spindeln och en explosion av K-pop
Den 23 april var Turismnytts Jakob Norrby och Isa Mörk på pressvisningen av Gröna Lund. Den nya ...
-
Höga Kusten – den stora älgvandringen är tillbaka
I helgen startade årets säsong av SVT:s tv-succé Den stora älgvandringen. För åttonde året i rad...
-
Vrak – Museum of Wrecks är Årets museum 2026
Vrak – Museum of Wrecks i Stockholm, har tilldelats utmärkelsen Årets museum 2026. ”De...
-
Rätt gäster, bättre affärer & starkare upplevelser – naturturismbranschen samlas i Stockholm
Naturturism är en av de starkaste reseanledningarna, nationellt och internationellt. Samtidigt står många...
-
-
Gästbloggare
-