-
Joel Kinnaman som feg actionhjälte i Gröna Lunds nya reklamfilm
Gröna Lund – även för fegisar. Så lyder Gröna Lunds nya reklamfilm som gått live nyligen med Hollywoodstjärnan och actionhjälten Joel Kinnaman i huvudrollen.
Filmen leker med stereotypen av den traditionella actionhjälten, där det blir tydligt att modiga karaktärer på film inte alltid behöver vara modiga i verkligheten. Och att det är ok att vara en fegis.
”Vi har funnits i 140 år för stora som små, gamla som unga, modiga som fegisar. Alla har vi den där kompisen eller släktingen som hellre äter sockervadd eller spelar spel än att åka Fritt Fall eller Monster. Och de är i gott sällskap. Även den tuffaste actionhjälten från Hollywood kan vara en fegis ibland, och det är ok. Gröna Lund är helt enkelt minst lika mycket en plats ”även för fegisar”. I år har vi till och med tagit fram en entrébiljett för fegisar, Ticket-to-Play, där obegränsat med spel ingår istället för åk.” Säger Sebastian Delefors, marknadschef på Gröna Lund.
Livet på andra sidan Atlanten har förändrat saker
Den 3 april var det premiär för Gröna Lunds årliga reklamkampanj, där konceptet ”Även för fegisar” leker med stereotypen av vilka vi förväntar oss ska vara modiga.
Gröna Lund erbjuder massor av upplevelser och känslor, men det som många kanske kopplar ihop parken allra mest med är ”action”, allt ifrån höga höjder och fria fall till snabba åk och snurr. Vem skulle då inte vara bättre som ansiktet utåt än en äkta actionhjälte från Hollywood. Dessutom en actionhjälte som älskade Gröna Lund som barn, Joel Kinnaman.
Under inspelningen av parkens reklamfilm visade det sig dock att livet på andra sidan Atlanten har förändrat saker. Allt är inte som det verkar, modiga actionhjältar har ”body doubles” och är inte alls så oövervinnerliga som man kan tro.
Filmen visas på bio samt i digitala kanaler
Reklamkampanjen består av en längre film på 1 min och 55 sek samt fyra kortare versioner på 15-30 sekunder. Filmen visas på bio samt i digitala kanaler såsom Facebook, TikTok, Snapchat, Instagram och YouTube. För att stärka upp de digitala kampanjerna tas även en stillbild fram för OOH i närområdet.
- Text: Gröna Lund
- Foto: Gröna Lund
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 51 2025
Mest under Destination, Evenemang och Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering
-
Visit Sweden har svaret: Hetast just nu – Midsommar (och jul…)
Visit Sweden har listat vilka sidor på sin globala sajt visitsweden.com som just nu har flest besökare
-
Svensk Handel: Husdjur, lego och tid tillsammans – det här önskar sig svenskarna i julklapp
Svensk Handel kan med nya siffror visa vad såväl barn som vuxna helst vill se under granen
-
Norrköping lättare att boka nästa år och Halmstad är redan igång
Plattformen GoTo HUB som redan används av flera destinationer blir nu också tillgänglig i Norrköping
-
Transportstyrelsen: Tåget lockar allt fler – men viktiga utmaningar kvarstår
Hela 7 av 10 personer har rest med tåg under det senaste året, punktlighet och biljettpris är utmaningar
-
Best Western Hedåsen i Sandviken utses till Skandinaviens bästa hotell inom BWH Hotels
Av 179 hotell i Skandinavien är det Best Western Hedåsen i Sandviken som vinner Hotel of the Year 2024
-
Chalmers: Kondensstrimmor från flyg spelar stor roll för klimatet
Det går dock att minska klimatpåverkan genom att optimera flygrutterna
-
Tänndalen tar nya steg i omställningen till eldrift i fjällmiljön
Tänndalens Fjällanläggning testar, som en av de första anläggningarna i världen, en eldriven pistmaskin.
-
Liseberg lägger till en helt ny säsong – har Kaninlandet öppet hela vintern
Liseberg tar nu ett viktigt steg och öppnar Kaninlandet varje helg under vintern
-
Skärgårdstrafik tillbaka i Nyköping under sommaren 2026
Under sommaren 2026 blir det återigen möjligt att åka med passagerarbåt ut i Nyköpings skärgård
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Krönika – Att utgå ifrån platsen – Kråksjö eller en godisbutik i centrala Stockholm
I veckan lyssnade jag på Linda Staafs och Linda Vismers webbinar där de ”nystar i” Turism året runt om att vi kan...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 50 2025
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende, Tåg, ...
-
Nu har BUBS öppnat sin konceptbutik – En ny reseanledning till Stockholm
Lördagen den 13 december öppnade det svenska godisvarumärket BUBS öppnar sin allra första konceptbutik, ”...
-
Jag, konstnärinnan Lotte Laserstein – En personlig utställning på Kalmar Slott
Konstnärinnan Lotte Laserstein har under senare år fått en renässans. Hennes konst uppmärksammas både i S...
-
-
Gästbloggare
-