-
Joel Kinnaman som feg actionhjälte i Gröna Lunds nya reklamfilm
Gröna Lund – även för fegisar. Så lyder Gröna Lunds nya reklamfilm som gått live nyligen med Hollywoodstjärnan och actionhjälten Joel Kinnaman i huvudrollen.
Filmen leker med stereotypen av den traditionella actionhjälten, där det blir tydligt att modiga karaktärer på film inte alltid behöver vara modiga i verkligheten. Och att det är ok att vara en fegis.
”Vi har funnits i 140 år för stora som små, gamla som unga, modiga som fegisar. Alla har vi den där kompisen eller släktingen som hellre äter sockervadd eller spelar spel än att åka Fritt Fall eller Monster. Och de är i gott sällskap. Även den tuffaste actionhjälten från Hollywood kan vara en fegis ibland, och det är ok. Gröna Lund är helt enkelt minst lika mycket en plats ”även för fegisar”. I år har vi till och med tagit fram en entrébiljett för fegisar, Ticket-to-Play, där obegränsat med spel ingår istället för åk.” Säger Sebastian Delefors, marknadschef på Gröna Lund.
Livet på andra sidan Atlanten har förändrat saker
Den 3 april var det premiär för Gröna Lunds årliga reklamkampanj, där konceptet ”Även för fegisar” leker med stereotypen av vilka vi förväntar oss ska vara modiga.
Gröna Lund erbjuder massor av upplevelser och känslor, men det som många kanske kopplar ihop parken allra mest med är ”action”, allt ifrån höga höjder och fria fall till snabba åk och snurr. Vem skulle då inte vara bättre som ansiktet utåt än en äkta actionhjälte från Hollywood. Dessutom en actionhjälte som älskade Gröna Lund som barn, Joel Kinnaman.
Under inspelningen av parkens reklamfilm visade det sig dock att livet på andra sidan Atlanten har förändrat saker. Allt är inte som det verkar, modiga actionhjältar har ”body doubles” och är inte alls så oövervinnerliga som man kan tro.
Filmen visas på bio samt i digitala kanaler
Reklamkampanjen består av en längre film på 1 min och 55 sek samt fyra kortare versioner på 15-30 sekunder. Filmen visas på bio samt i digitala kanaler såsom Facebook, TikTok, Snapchat, Instagram och YouTube. För att stärka upp de digitala kampanjerna tas även en stillbild fram för OOH i närområdet.
- Text: Gröna Lund
- Foto: Gröna Lund
-
Stora skillnader i kostnaden för gårdsförsäljning
Det är nästan 24 gånger så dyrt att få tillstånd för gårdsförsäljning i Huddinge jämfört med Falkenberg. Det rapporterar Visita.
-
Svensk turismexport imponerar – nära 25 miljarder på tre månader
Besöksnäringen befäster sig som en av våra starkaste exportnäringar. Turismexport uppgick till ca 25 miljarder under första kvartalet.
-
VISIT – Nordens ledande teknikplattform för besöksnäringen lanseras på visit.com
Visit Group, Nordens ledande Hospitality tech-bolag med fler än 10 000 kunder, blir VISIT och visar nu hela sitt erbjudande under ett namn
-
Slutreplik: Byt inte namn på en skatt och kalla det lösningen
Slutreplik från Visita på Lars-Börje Erikssons artikel "Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den".
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 26 2026
Mest om Destination, Museer och utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Trafikverket säkrar nattågstrafiken till övre Norrland
Trafikverket har tilldelat SJ uppdraget att driva nattågstrafiken till övre Norrland från december 2026 till 2028.
-
Fullsatt – Visit Värmlands välbesökta dejtingevent i Malmö
Visit Värmlands dejtingsatsning för att motverka ensamhet väckte engagemang. När det genomfördes var det rekordstort intresse.
-
Replik: Bra – då är vi överens om det viktigaste
Lars-Börje ”Bulan” Eriksson tror i denna replik att han och Visita kan vara överens om att det är en ny finansieringsmodell som behövs
-
Sverige saknar en modern mötesplats för eventbranschen – nu lanseras Sweden Event Expo
Sweden Event Expo är den nya mötesplatsen för utvalda leverantörer och särskilt inbjudna beslutsfattare i ett nytt fokuserat format
-
Nya satsningar på Kinnekulle stärker destinationens attraktivitet
Det puttrar på Kinnekulle. Flera entreprenörer har de senaste åren valt att utveckla nya besöksverksamheter i destinationen.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Nya satsningar på Kinnekulle stärker destinationens attraktivitet
Flera entreprenörer har de senaste åren valt att investera och utveckla nya besöksverksamheter på Kinnekulle. All...
-
Replik: Rätt med investeringar men inte högre skatter
Lars-Börje Eriksson åker nerför en krokig skidbacke i sin artikel ”Visita har fel – besöksnäringen borde fo...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 26 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Museer och ut...
-
Ko-llegor gör sommarcomeback i Järvsöbacken
Efter fjolårets uppskattade premiär är de fyrbenta sommarjobbarna tillbaka i Järvsöbacken. Samti...
-
-
Gästbloggare
-