-
Klart med ny VD till Visit Blekinge AB – Fredrik Jenfjord
Efter en omfattande rekryteringsprocess under våren har styrelsen för Visit Blekinge beslutat om ny VD. Det blir Fredrik Jenfjord som tillträder den 1 augusti som ny VD för Visit Blekinge AB.
Fredrik har lång erfarenhet av ledningsarbete
Fredrik har lång erfarenhet av ledningsarbete med fokus på besöksnäring och destinationsutveckling bland annat inom Öresundsbrokonsortiet. Som ledare har han erfarenhet från att leda team, chefer och specialister i komplexa miljöer med många intressenter.
“Jag är jätteglad att kunna presentera Fredrik Jenfjord som ny VD. Han har en spännande bakgrund som kommer att tillföra Visit Blekinge nya perspektiv och tillsammans med styrelsen fortsätta att utveckla och stärka marknadsföringen av Blekinge.” Säger Elin Petersson (m), ordförande för Visit Blekinge AB.
Vad ser du som största potentialen i uppdraget, Visit Blekinge?
“Med en unik blandning av fantastiska utemiljöer, innovationskraft, akademi och närheten till Europa har Blekinge stora möjligheter att vara attraktivt för många målgrupper. Tillsammans med styrelse, kollegor, näringsliv och övriga intressenter ser jag fram emot att påbörja en resa för att ge Blekinge möjlighet att nå sin fulla potential.” Svarar Fredrik Jenfjord.
Tills Fredrik är på plats i Blekinge har styrelsen utsett Lotta Johansson som tillförordnad VD. Lotta är idag projektledare på Visit Blekinge.
- Text: Visit Blekinge AB
- Foto: Visit Blekinge AB
-
Rekordår för gästnätter i Värmland förra året
Värmland slår nytt rekord under 2025. Totalt registrerades nära 2,7 miljoner gästnätter, en ökning med 5% jämfört med 2024.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 5 2026
Mest under Destination, Konstateranden/Beslut/Rapporter och Stöd/Insatser/Initiativ/Utmärkelser
-
VR tåg prisade för bästa inrikesresor på Grand Travel Award 2026
VR Snabbtåg kammade hem utmärkelsen ”Bästa Transport Inrikes” vid årets Grand Travel Award på Berns Salonger i Stockholm.
-
Historiskt rekordår för Stockholm – nära 16 miljoner gästnätter 2025
Rekordet drivs av stark internationell tillväxt, där utländska gäster i länet ökade med 22 procent i december
-
20 nya anledningar att besöka Göteborg 2026
Från aktiviteter och middagar, till ett brett utbud av nya festivaler och evenemang – det finns gott om skäl att ta sikte på Göteborg 2026.
-
Nu lanseras Ulricehamn på recept – allt du behöver för återhämtning och livskvalitet
I höstas lyfte Visit Sweden fram Sverige som första landet i världen som kan skrivas ut på recept och nu lyfts Ulricehamn fram som ett koncentrat
-
Hållbarhet som drivkraft – och behovet av inspiration i en tid av ökade krav
Greentime bjuder in till en inspirationsdag den 9 mars
-
Debattartikel: Gamla Uppsala bör inte bara bevaras utan också utvecklas
Platsen ska ges den roll den förtjänar
-
Floriane lever sin barndomsdröm – Horses of Taiga är årets ekoturismpristagare
Ekoturismpriset delas ut av Naturturismföretagen i samband med Grand Travel Award
-
Hertz Sverige avslutar 2025 med tillväxt i nästan alla segment
Hertz summerar 2025 med en stabil omsättning om ca 1,48 miljarder SEK. Omsättningen ökar i samtliga segment utom ett.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Debattartikel: Gamla Uppsala bör inte bara bevaras utan också utvecklas
Gamla Uppsala bör inte bara bevaras utan också utvecklas, för att platsen ska ges den roll den förtjänar som nati...
-
Sverige stärker sin attraktionskraft som turistland i Global Soft Power Index 2026
I senaste upplagan av Global Soft Power Index 2026, publicerad av Brand Finance, placerar sig Sverige på ...
-
20 nya anledningar att besöka Göteborg 2026
Från fartfylld sightseeing och skyhöga middagar, till ett brett utbud av nya festivaler, utställningar och idrott...
-
Destination Läckö-Kinnekulle i toppskiktet när svenskarna rankar Sveriges resmål
Destination Läckö-Kinnekulle placerar sig återigen högt när svenska resenärer bedömer Sveriges resmål. I ...
-
-
Gästbloggare
-