fredag 14 augusti 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Med platsen i centrum – så formas Sigtuna Möte sensommarmarknad tillsammans med lokala krafter
    • Världens bästa triathleter intar Kalmar – Dags för Ironman
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 32 2026
    • Världens bästa Äggkaka koras på Skördefest i Smygehuk
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
    • Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
    • Kvikkjokk fjällstation söker ett restaurangteam – nu, den här sommaren!
    • Restaurangchef sökes till Hotell Savoy i Luleå
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
    • Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • påskfirande
    2022-02-11 18:16

    Kolmården Bamsesatsar med ett stort påskfirande

    Den 9 april slår Kolmården upp sina portar för säsongen till ett storslaget påskfirande! Förra årets succé ”Påsk med Bamse” är tillbaka i ännu större tappning.

    Under 12 dagar fylls parken med påskdekorationer och aktiviteter för hela familjen. Utöver spännande djurmöten och pirriga karuseller kan man exempelvis träffa häxorna i Häxköping, delta i Bamses äggjakt eller möta Påskharen i Morotslandet, Dessutom är det premiär för nya föreställningen ”Bamse och båtsemestern”.

    Ett storslaget påskfirande tillsammans med Bamse

    Fjolårets succé ”Påsk med Bamse” är tillbaka större än någonsin! Den 9 april öppnar Kolmården för säsongen och bjuder alla sina besökare på ett storslaget påskfirande tillsammans med Bamse och hans vänner.

    Parken är fylld av påskdekorationer, barnunderhållning och kluriga aktiviteter för hela familjen.

    Påsk med Bamse bjuder på tre nyheter i år; den nya Bamseföreställningen ”Bamse och båtsemestern”, det nya området Häxköping och Morotslandet där du får träffa ingen mindre än påskharen själv.

    Bjuder på mer underhållning och aktiviteter än någonsin

    Kolmården firar Påsk med Bamse varje dag kl. 10-17 under hela påsklovet 9-18 april samt 23-24 april. Som vanligt kan man också träffa djur från alla världens hörn, sväva över savannens lejon och giraffer i Safaribanan och åka berg- och dalbanan Wildfire.

    “Det känns fantastiskt att vi nu till påsk kommer kunna öppna hela Kolmården utan restriktioner, något vi inte kunnat sedan 2019. För att fira riktigt ordentligt har vi därför storsatsat på Påsk med Bamse och i år bjuder vi på mer dekorationer, underhållning och aktiviteter än någonsin. Nu räknar vi ner dagarna till den 9 april när vi kan välkomna alla våra gäster.” Säger Christine Karmfalk, VD på Kolmården.

    Biljetterna släpps i mars och det finns ett begränsat antal platser per dag. Alla besök måste förbokas online för både årskortsinnehavare och dagsbesökare.

    Detta kan du uppleva under Påsk med Bamse på Kolmården

    Bamse och båtsemestern – En helt ny Bamseföreställning. Det är sommar i Småköping och Bamse och hans vänner ska ut på en härlig semester med båten Viktoria. De är i full gång med att packa och förbereda, men allt går inte riktigt som planerat.

    Besök häxorna i Häxköping – I Häxköping har häxorna mellanlandat i hundratals år på sin väg till Blåkulla. I den lilla handelsstaden finns allt som en häxa kan behöva. Utmana häxorna i kvasthoppning, träffa spådamen och gå på trolleriskola.

    Morotslandet – Lekplatsen Kulmården har förvandlats till ett morotsland med jättemorötter! Här kan du träffa påskharen, herr Tulpan och fröken Påsklilja och leka i en sagolik vårvärld.

    Bamses stora äggjakt – Vargen har köpt färgglada ägg åt Bamse och hans vänner. För att göra det extra spännande har han gömt dem på olika ställen i parken. Kan du lista ut vem som ska få vilket ägg?

    Godisstigen – Vandra längst godisstigen där det finns en klurig uppgift att lösa. Vem vet, du kanske får något smarrigt om du klarar det?

    Bamses Värld – Här kan du se den nya föreställningen, träffa Bamse och hans vänner, äta Farmors köttbullar och åka alla Bamses karuseller (förutom årets nyhet ”Skalmans Flygskola” som öppnar senare i vår).

    Djurparken – Hela djurparken är öppen med fler än 60 arter på en utomhusyta stor som ungefär 214 fotbollsplaner (150 hektar).

    Delfinföreställningen Hope – Följ med på en resa över jorden, från haven och glaciärerna till savannerna och bergstopparna. Delfinföreställningen Hope är en unik upplevelse med ett starkt budskap som väcker glädje, hopp och engagemang för vår planets vilda djur.

    Wildfire – Upplev en av världens bästa berg- och dalbanor! Längdgräns 120 cm.

    Marine World – Alla åkattraktioner är öppna.

    Safaribanan – I en gondol svävar du högt ovanför savannen där du får se och lära dig mer om bland annat lejon, giraffer och zebror.

    • Text: Parks and Resorts/Kolmården
    • Foto: Parks and Resorts/Kolmården
    Tweet
  • Sigtuna Möte - Kvinna sepia - Destination Sigtuna
    2026-08-12 23:50

    Med platsen i centrum – så formas Sigtuna Möte sensommarmarknad tillsammans med lokala krafter

    Sigtuna Möte är en uppskattad sensommarmarknad har sina rötter från 1912. Traditionen återupplivades 1972 och har sedan dess vuxit varje år

  • Ironman Kalmar - Publik
    2026-08-12 01:13

    Världens bästa triathleter intar Kalmar – Dags för Ironman

    Det är dags för Sveriges största triathlonvecka, med tre fartfyllda lopp. Höjdpunkten är huvudloppet Ironman Kalmar, som går på lördagen

  • Barn sommar och glass = Besöksnäring
    2026-08-09 23:37

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 32 2026

    Mest under Boende, Evenemang, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Konstateranden/beslut/rapporter

  • VM i den skånska rätten äggkaka anordnas i anslutning till skördemarknaden i Smygehuk den 26 september.
    2026-08-09 16:52

    Världens bästa Äggkaka koras på Skördefest i Smygehuk

    Alla intresserade av skånsk matkultur samlas i september när VM i äggkaka går av stapeln på skördemarknaden i Smygehuk.

  • I höst lanserar Elite Stora Hotellet Jönköping och restaurang Trottoir 4 Hands Dinner Episodes. Under fyra kvällar lagar köksmästare Nisse Svensson mat tillsammans med Sveriges mest välrenommerade kockar.
    2026-08-09 16:20

    Elite Stora Hotellet Jönköping lanserar exklusiv middagsserie

    I höst lanserar Elite Stora Hotellet Jönköping och restaurang Trottoir den gastronomiska satsningen 4 Hands Dinner Episodes.

  • Almedalen 2026 - Petter Stordalen
    2026-08-08 23:37

    Almedalsveckan 2026, del 2: Sverige har attraktionskraften – men kan besökarna ta sig hit?

    Sammanställning av den 3e dagen av Almedalsveckan 2026 - Jakob Norrbys och Turismnytts perspektiv med hjälp av AI

  • AI-utvecklingen går med rasande fart. En ny undersökning av Countryside Hotels visar att många svenska hotell experimenterar med det i verksamheten.
    2026-08-07 21:39

    Countryside Hotels – så använder svenska hotell AI

    En ny undersökning av Countryside Hotels visar att många svenska hotell experimenterar med användning av AI i verksamheten.

  • Älg som kan ses gratis men upplevelsen får gärna kosta
    2026-08-06 10:48

    Naturen är gratis – men upplevelsen behöver inte vara det

    Marcus Eldh bloggar om älgar som kan ses gratis men att göra upplevelsen större måste få kosta. Paketerar man naturen blir den värd att betala för

  • Inför säsongen 2027 får nöjesparken Daftöland ett nytt tillskott. En slänggunga vid namn Tromb.
    2026-08-05 22:01

    Daftöland investerar 9 miljoner i ny attraktion 2027

    Inför säsongen 2027 får nöjesparken Daftöland i Strömstad ett nytt tillskott. En slänggunga, som kommer att heta Tromb.

  • Strand i södra Sverige - inga turister, ingen överturism
    2026-08-05 15:02

    Det är inte för många turister. Det är för lite styrning

    Johan Engström, generalsekreterare, Naturturismföretagen gör en personlig reflektion efter två veckor med husbil längs Hallands och Skånes kust och på Österlen

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Augustifesten i Norrköping 13-15 augusti
      2026-08-13
      • Norrköping
      • visit.norrkoping.se/se-och-gora/evenemangskalender/evenemang-augusti-2026/augustifesten
    • Placebranders Day
      2026-09-03
      • Härnösand
      • placebrander.se/placebranders-day-2026/
    • BarCamp – Nätverket Hållbar Besöksnäring – 7-8 september
      2026-09-07
      • Karlstad
      • www.natverkethallbarbesoksnaring.se/barcamp/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-08-05 15:02

      Det är inte för många turister. Det är för lite styrning

      Johan Engström, generalsekreterare, Naturturismföretagen gör en personlig reflektion efter två veckor...

    • 2026-08-06 10:48

      Naturen är gratis – men upplevelsen behöver inte vara det

      ”Haha, stupid German tourists paying to see a moose. Don’t they know they can see one for free?”...

    • 2026-08-05 22:01

      Daftöland investerar 9 miljoner i ny attraktion 2027

      Inför säsongen 2027 får nöjesparken Daftöland i Strömstad ett nytt tillskott. En klassisk slängg...

    • 2026-08-09 23:37

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 32 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är även denna präglad av semestertid och där...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      I maj 2022 föreläste jag om hållbarhetskommunikation i Falun på Swedish Workshop för Visit Swedens räkning. Ett av mina starkaste exempel...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet