lördag 20 juni 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Fler skolbarn får uppleva världsarvet Höga Kusten
    • Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – maj 2026
    • Med rätt kunskap kan besöksmålen välkomna fler bussgrupper
    • SkiStar fortsätter att satsa på prisvärda SkiPass‑alternativ
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
    • Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Järntorget i Göteborg. Destinationsbolaget har släppt maj månadens lägesbild om besöksnäringen.
    2026-06-20 17:59

    Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – maj 2026

    Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och analys baserad på preliminär data från Benchmarking Alliance. Analysen fokuserar bland annat på antalet gästnätter, beläggningsgrad, resmönster och snittpris på hotell för att fånga en helhetsbild av månaden. Läs tidigare analyser på Turismnytt här.

    Liten minskning av nyckeltal under maj

    Hotellmarknaden utvecklades något svagare i maj jämfört med motsvarande månad 2025. Beläggningsgraden minskade med 1 procentenhet samtidigt som snittpriset sjönk med 5 procent. Vilket sammantaget resulterade i en minskning av RevPAR med 5 procent.

    Utvecklingen förklaras främst av en svagare efterfrågan under vardagarna. Där beläggningsgraden var 5 procentenheter lägre än föregående år. En viktig förklaring är att maj 2025 innehöll flera större konferenser, bland annat Elfack och Svenska Demensdagarna, som bidrog till en ovanligt stark efterfrågan på hotellrum.

    Däremot utvecklades helgmarknaden positivt 2026, med en ökning av beläggningsgraden på 3 procentenheter jämfört med samma period föregående år.

    Hittills i år har beläggningsgraden ökat

    Trots den svagare utvecklingen i maj är den samlade bilden för året fortsatt positiv. Den starka tillväxt som präglade hotellmarknaden under 2025 har fortsatt in i 2026, med ökningar i samtliga centrala nyckeltal.

    Hittills i år har beläggningsgraden ökat med 4 procentenheter samtidigt som snittpriset stigit med 1 procent. Tillsammans har detta bidragit till att RevPAR ökat med 8 procent jämfört med samma period föregående år.

    Utvecklingen drivs av en generellt högre efterfrågan. Där helgerna fortsatt står för den starkaste tillväxten.

    Stabil ökning av gästnätter under april

    Antalet gästnätter ökade med 5 procent i april jämfört med samma månad 2025. Därmed uppgår tillväxten hittills under året till 8 procent. Trots att påsken inföll i april både 2025 och 2026 ökade inte efterfrågan under själva påsklovsperioden. Den positiva utvecklingen för månaden drevs i stället av stark efterfrågan under övriga delar av april.

    Precis som under 2025 är det de internationella marknaderna som står för den största delen av tillväxten. Hittills under 2026 har de utländska gästnätterna ökat med 14 procent. Utvecklingen är särskilt stark från Norge (+27 procent) och Nederländerna (+41 procent). Medan tillväxten från USA varit mer begränsad (+2 procent).

    Göteborg är samtidigt den storstadsregion i Sverige som växer snabbast. Under årets fyra första månader ökade gästnätterna med 8 procent, jämfört med 3 procent i Stockholmsregionen och 2 procent i Malmöregionen. Utvecklingen följer en långsiktig trend där Göteborg fortsätter att växa snabbare än både övriga storstadsregioner och riket som helhet.

    Stark framtidstro inför sommaren

    Sommarens destinationsbarometer visar att Göteborgs besöksnäring går in i sommaren 2026 med den starkaste framtidstron sedan mätningarna startade. Destinationsindex når rekordnivån 149, drivet av positiva förväntningar på besöksvolymer, lönsamhet och bemanning.

    Nästan åtta av tio aktörer tror på ökade besöksvolymer till Göteborg i sommar. Samtidigt som majoriteten räknar med en stabil eller förbättrad utveckling i den egna verksamheten. Bemanningsläget väntas också vara stabilt.

    Lönsamheten är den största orosfaktorn

    Samtidigt är lönsamheten den största orosfaktorn. Mot bakgrund av det geopolitiska läget i Mellanöstern och den osäkerhet som följer av stigande energipriser och ekonomiska konsekvenser för hushåll och företag, fick Göteborgsregionens besöksnäring bedöma vilka risker som bedöms vara störst för den egna verksamheten.

    Företagen ser främst risker kopplade till ökade kostnader och svårigheter att kompensera sig genom prishöjningar. Om det osäkra omvärldsläget består eller förvärras uppger många att de i första hand skulle skjuta upp investeringar, anpassa bemanningen eller höja priserna.

    Stabilt bokningsläge det kommande halvåret

    Bokningsläget inför sommaren är starkare än vid samma tidpunkt föregående år. Särskilt anmärkningsvärt är att juni visar tillväxt trots avsaknaden av större Ullevikonserter. Efterfrågan stärks bland annat av den europeiska konferensen om human genetik (ESHG 2026), den nya Butterfly Festival samt starten av Partille Cup.

    Augusti utmärker sig med ett särskilt starkt bokningsläge, drivet av en evenemangstät period med bland annat Way Out West, Volleyboll-EM, Swedish House Mafia och Göteborgskalaset.

    Bokningsläget inför september är lägre än föregående år, men bör ses mot bakgrund av att september 2025 var en exceptionellt stark månad. Den hade flera större mässor och idrottsevenemang.

    Krig i Mellanöstern fortsätter skapa osäkerhet

    Kriget i Iran har nu pågått i över tre månader, och analysen är i stort sett oförändrad jämfört med tidigare lägesbilder. Konflikten bidrar fortsatt till ökad osäkerhet i världsekonomin. Högre olje- och bränslepriser ökar inflationstrycket och riskerar att dämpa den ekonomiska tillväxten om situationen blir långvarig.

    För besöksnäringen innebär utvecklingen både risker och möjligheter. Högre resekostnader kan minska efterfrågan på långväga resor. Samtidigt som närmare destinationer kan gynnas om fler väljer att resa inom den egna regionen. Geopolitisk osäkerhet tenderar också att påverka konsumtionsviljan negativt. Särskilt bland priskänsliga grupper såsom barnfamiljer och företag.

    Inga tydliga effekter syns på bokningsläget

    Trots det osäkra omvärldsläget syns i dagsläget inga tydliga effekter på bokningsläget till Göteborg. Visit Swedens temperaturmätning från april visar dessutom att svenskarnas intresse för semester i Sverige är fortsatt stabilt under 2026.

    Samtidigt ligger intresset för utlandsresor kvar på höga nivåer efter flera års ökning. Totalt planerar 35 procent av svenskarna en resa inom Sverige de kommande sex månaderna. Medan 58 procent planerar en utlandsresa.

    Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – maj 2026

    Källor och merläsning:

    ◆ Benchmarking Alliance – hotellnyckeltal och bokningsläge för hotellen i Göteborgsregionen.
    ◆ Tillväxtverket – Gästnätter.
    ◆ Möteskalender Göteborg & Co.
    ◆ Evenemangskalender Göteborg & Co.
    ◆ Visit Sweden – Så kan världsläge och oljepriser påverka turism till Sverige.
    ◆ Visit Sweden – Sverige konkurrerar åter om semesterresenären.
    ◆ Destinationsbarometern.

    • Text: Göteborg & Co
    • Foto: Peter Kvarnström/Göteborg & Co
    Tweet
  • Tack vare frivilliga swishbidrag för Höga Kustens kartmagasin, så kan flera skolklasser i området få en utflykt till naturum och lära sig mer om världsarvet.
    2026-06-20 18:44

    Fler skolbarn får uppleva världsarvet Höga Kusten

    Under 2025 har destinationsbolaget tagit emot frivilliga swishbidrag som nu möjliggör skolutflykter till naturum Höga Kusten.

  • Sveriges Bussföretag - bussgrupper
    2026-06-20 00:39

    Med rätt kunskap kan besöksmålen välkomna fler bussgrupper

    Bussresearrangörer skulle kunna vara en större målgrupp för många besöksmål om de hade större kunskap om behoven så att de kunde träffa rätt från början

  • SkiStar fortsätter satsa på prisvärda SkiPass-alternativ och lanserar prissänkt resmålspass för Duved och Tegefjäll i Åre.
    2026-06-18 23:06

    SkiStar fortsätter att satsa på prisvärda SkiPass‑alternativ

    Efter fjolårets lansering av resmålspass fortsätter SkiStar satsa. Inför vintern lanseras ett prissänkt pass för Duved och Tegefjäll i Åre.

  • Destination Sigtuna utbildar i värdskap
    2026-06-17 23:22

    Destination Sigtuna utvecklar värdskapet – samverkar med lokala aktörer

    Ett värdskap formas i varje möte. Destination Sigtuna arbetar för att stärka det genom nära samverkan med lokala näringslivet.

  • Ett elegant hotell i Stockholm. Visitas maj-statistik visar på en svag utveckling.
    2026-06-16 23:50

    Visita – sval utveckling på hotellmarknaden i maj

    Maj var en ljummen hotellmånad för Sverige enligt statistik från Visita. Omvärldsläget skapar större osäkerhet i prognoser.

  • Midsommar på Lundsbrunn - besöksnäring
    2026-06-15 04:29

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026

    Mest om Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter

  • Vidbynäs Gård & Konferens söker nu sin framtida Verkställande Direktör.
    2026-06-14 22:08

    Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD

    Vidbynäs Gård & Konferens söker nu sin framtida VD. Tjänsten erbjuder en chans att leda en unik anläggning in i framtiden.

  • Skeppshunden Stella är Finnlines första egna maskot. Hon ska göra resan roligare för barnfamiljer.
    2026-06-14 21:04

    Finnlines – ny maskot ska göra resan över Östersjön roligare

    I sommar får Finnlines passagerare sällskap av den nya maskoten Stella. Hon är en del av rederiets satsning på barnfamiljer.

  • Det blir marknad, musik, kultur, shower och mat på Augustifest 2026 i Norrköping.
    2026-06-13 18:44

    Augustifest 2026 tar plats – premiär för showen Strömsken

    Strömsken, RIX FM Festival, Greczula och 90's Explosion är några nyheter inför Augustifest i Norrköping den 13–15 augusti.

  • Vrak - Museum of Wrecks marinarkeolog Håkan Altrock visar dykutrustning för barn i sommarkursen mini-marinarkeologerna.
    2026-06-13 17:41

    Barn blir marinarkeologer på Vrak – Museum of Wrecks

    För tredje sommaren i rad bjuder Vrak – Museum of Wrecks in nyfikna barn att prova på livet som en marinarkeolog.

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-06-11 00:24

      Ny internationell satsning ska göra det enklare att sälja Sverige

      När Stockholm Outdoor Festival arrangeras 2027 lanseras för första gången Outdoor Summit – en ny internationell B...

    • 2026-06-12 15:20

      Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

      För många är semestern en av årets viktigaste investeringar. Den kräver tid, pengar och planering, men vä...

    • 2026-06-15 04:29

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende och Ev...

    • 2026-06-12 00:58

      Svensk Camping årsrapport 2026 – intresset för camping ökar

      Camping är idag det största semesterboendet i tre av fyra län under sommaren. Samtidigt fortsätter branschen att ...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring som visar vägen inom hållbarh...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet