lördag 5 september 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Först i volleybollvärlden: EM i Göteborg hållbarhetscertifieras
    • Ny kraft i unika mötessatsningen för East Sweden, Östergötland
    • Jönköping – rekordmånga gästnätter under juni-juli
    • En stark junimånad för besöksnäringen i Norrbotten
  • Platsannonser:
    • Statens fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus
    • Eriksberg Hotel & Nature Reserve söker ny VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
    • Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
    • Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Hotellet Clarion Draken i Göteborg. Från restaurangen högst upp bjuds på en fantastisk utsikt.
    2023-11-08 18:26

    Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – oktober 2023

    Hur går det för besöksnäringen i Göteborg? Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och analys baserad på preliminär data från Benchmarking Alliance. Analysen fokuserar bland annat på antalet gästnätter, beläggningsgrad, resmönster och snittpris på hotell för att fånga en helhetsbild av månaden. Läs tidigare analyser på Turismnytt här.

    Viljan att resa är starkare än konjunkturen

    Svenskarna fortsätter att resa, även om mätningar visar på oro och pessimism hos både allmänhet och företag. Efterfrågan på hotellboende var stark i oktober och drevs av stora möten och mässor samtidigt som privatpersoner bokade på helgerna. I december lockar julaktiviteter och dessutom spelas VM i handboll och JVM i ishockey i Scandinavium.

    Sammanfattning:

    ◆ I oktober ökade belagda hotellrum i Göteborg med 7 procent jämfört med 2022 och med 17 procent jämfört med 2019. Men till lägre snittpris och revpar än förra året.

    ◆ Preliminära data pekar mot en positiv utveckling under höstlovsveckan jämfört med tidigare år.

    ◆ Europeiska resenärer från stora marknader är mer försiktiga med att boka i förväg på grund av oro över ekonomin.

    ◆ Mässor och möten drev utvecklingen i oktober och idrottsevenemang kommer driva på i december.

    En stark efterfrågan och ökad kapacitet

    Destinationens attraktionskraft bekräftas av en ihållande stark efterfrågan på hotellboende. Snittbeläggningen var något bättre än i Stockholm och Malmö där Göteborg sticker ut genom att ha högre beläggning av privatresenärer på helgerna.

    Den 1 oktober öppnade Clarion Hotell Draken, med 474 rum fördelat på 34 våningar samt en evenemangsscen. Vilket genererade många sökningar på Google.

    Även om beläggningen ökade så är priserna något lägre än förra året. Men revpar-tillväxten var högre i Göteborg än de båda andra storstäderna. Stora mässor och möten som Bokmässan, Electrochemical Society Meeting och Logistik & Transport drev på efterfrågan i oktober.

    Månaden avslutades med höstlovsvecka, som gick över i november, där preliminära data pekar på en ökning med 5 procent jämfört med 2022 och 10 procent jämfört med 2019 räknat från fredag i vecka 43 fram till lördag i vecka 44. Ökningen är särskilt tydlig under helgerna.

    Bra förutsättningar resten av året

    Även om hotellkapaciteten har ökat så är nästan hälften av rummen bokade i november vilket är bättre än i fjol. December ser lovande ut. Månaden inleds med VM i handboll och avslutas med JVM i ishockey där en stor grupp supportrar kommer från Kanada. Bokningsnivåerna ligger betydligt över det vanliga både under mellandagarna och första veckan i januari.

    Förra årets övernattningar nådde rekordnivåer i december som låg 6 procent högre än 2019. I år är en högre andel hotellrum redan bokade vilket indikerar ett ännu bättre utfall. Inför julsäsongen besöks destinationen av relativt fler äldre och för dem är kulturupplevelser viktiga. Sökningar på goteborg.com visar en blandad efterfrågan på julrelaterade aktiviteter med julmarknader, julbord, julkonserter och ”jul i Haga” som de mest populära ämnena.

    De senaste tre åren har besökare från närregionen och Sydsverige varit överrepresenterade under julsäsongen. De stannar oftast 1–2 nätter och ägnar sig åt shopping, rekreation och kulturaktiviteter. Många efterfrågar attraktioner under december.

    Resor prioriteras trots svårare tider

    Enligt konjunkturinstitutets senaste mätning präglar oro och pessimism både hushåll och företag. Trots detta är resande fortsatt viktigt för många.

    En svag svensk krona gör destinationen Göteborg mer attraktiv för både inrikes- och utrikesresenärer. Samtidigt planerar färre européer från volymstarka marknader utlandsresa de kommande månaderna jämfört med förra året. Nästan hälften av dem som tänkt resa under jul och nyår har inte bokat ännu på grund av oro för ekonomin. Dessa potentiella besökare kan gå att nå genom att betona prisvärdhet, valutaeffekt och främja bokningar genom erbjudanden.

    Osäker inledning av 2024 – men ljusare andra halvan

    Det kommande året kan inledas med utmaningar för besöksnäringens företag. Konkurserna inom hotell och restaurang har i år ökat med 31 procent enligt UC.

    Enligt BNP-prognoserna väntas en återhämtning under tredje och fjärde kvartalet 2024. Det finns en stark historisk koppling mellan BNP-utvecklingen och efterfrågan inom besöksnäringen generellt.

    Fakta för september & oktober:

    ◆ Göteborgs beläggnings på 69,2% under oktober kan jämföras med 68,3% i Stockholm och 68,9% i Malmö enligt Benchmarking Alliance.

    ◆ Den starka tillväxten från Nederländerna (+92%), USA (+55%) och Danmark (+34%) fortsätter under september jämfört med motsvarande månad 2019.

    ◆ Norge är destinationens största utlandsmarknad vanligtvis under september men i år toppade USA de internationella övernattningarna.

    ◆ Under januari-september var det 4,3 miljoner övernattningar, en ökning på 12 procent jämfört med motsvarande period förra året och med 10 procent jämfört med 2019. Internationella gästnätter står för 28 procent av alla övernattningar i Göteborgsregionen hittills.

    ◆ I september noterades ett nytt gästnattsrekord för månaden med 445 000 övernattningar i Göteborgsregionen, en ökning på 3% jämfört med förra årets rekordnivå.

    Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – oktober 2023

    Källor och merläsning:

    ◈ Hotel Market Update Annordia OCT 2023.indd
    ◈ Stor oro för arbetslöshet bland unga – PwC.
    ◈ Ny undersökning: Svenskarna fortsätter att resa – trots det ekonomiska läget | Visa Sverige.
    ◈ MSIET, Wave16.
    ◈ Statistik goteborg.com – Google search console med alla sökord innehållandes jul.
    ◈ Besökarundersökning.
    ◈ Statistik gästnätter: SCB/Tillväxtverket.
    ◈ Hotellnyckeltal för oktober och höstlovet: Benchmarking Alliance.

    • Text: Göteborg & Co
    • Foto: Peter Kvarnström/Göteborg & Co.
    Tweet
  • Volleyboll-EM 2026 i Göteborg blev det första volleybollevenemanget i världen att hållbarhetscertifieras.
    2026-09-04 15:47

    Först i volleybollvärlden: EM i Göteborg hållbarhetscertifieras

    Volleyboll-EM i Scandinavium, Göteborg blev det första volleybollevenemanget i världen att hållbarhetscertifieras.

  • Den 17 augusti började Ann-Charlotte Rickne arbeta för East Sweden Convention Bureau.
    2026-09-04 15:14

    Ny kraft i unika mötessatsningen för East Sweden, Östergötland

    Ann-Charlotte Rickne arbetar nu för East Sweden Convention Bureau. Det samlar Linköping och Norrköping till en mötesdestination.

  • Efter en dipp 2025 ser Jönköping åter ut att gå mot rekordsiffror. Statistiken från Tillväxtverket pekar mot att antalet gästnätter i juni-juli aldrig har varit fler.
    2026-09-02 21:33

    Jönköping – rekordmånga gästnätter under juni-juli

    Efter en dipp 2025 ser Jönköping åter ut att gå mot rekordsiffror. Statistiken pekar mot att gästnätter i juni-juli aldrig har varit fler.

  • Antalet gästnätter i Norrbotten ökade med 10% i juni 2026 jämfört med juni året innan (svenska gäster +5%, utländska gäster +18%).
    2026-09-02 21:08

    En stark junimånad för besöksnäringen i Norrbotten

    Tillväxtverkets statistik visar att antalet gästnätter i Norrbotten ökade med 10 procent i juni 2026 jämfört med 2025.

  • Västsverige bjuder på höstupplevelser. I Grebbestad kan besökare följa med på en guidad skaldjurspromenad.
    2026-09-01 21:13

    Fira in hösten med skaldjursvandring och kyrkomiddag i Västsverige

    Västsverige presenterar två nya upplevelser. Grebbestad har en guidad skaldjursvandring och Kinnekulle erbjuder middag i en kyrka.

  • Dansmuseum - besöksnäring
    2026-08-31 05:53

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 35 2026

    Mest om Destination,  Evenemang och Museer/utställningar

  • Statens Fastighetsverk - Nyköpingshus
    2026-08-30 21:23

    Statens fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus

    Nyköpingshus är Nyköpings historiska hjärta och ett uppskattat besöksmål för både invånare och besökare. Nu finns det plats för fler engagerade verksamheter.

  • Värmlands skogar erbjuder turister mycket. Juli 2026 är enligt Visit Sweden historisk gällande turismen i Sverige.
    2026-08-30 17:13

    Visit Sweden – juli 2026 alla tiders rekordmånad för turism i Sverige

    Juli 2026 blir historisk - alla tiders rekordmånad för turism i Sverige enligt Visit Sweden. Men regionsvariationen är stor.

  • Tranor - Visit Hornborgasjön
    2026-08-30 17:10

    Det vi kan påverka – en hälsning från Hornborgasjön

    Nytt samarbetsavtal för Visit Hornborgasjön har slutits mellan Skara, Falköping och Skövde, ett tillsvidareavtal som möjliggör långsiktighet

  • Glaskogen, ett naturreservat i Värmland, är en av projektets testmiljöer. Här ska man pröva nya lösningar för hållbar naturturism och naturförvaltning.
    2026-08-30 16:31

    Glaskogen blir testbädd i ett innovationsprojekt inom naturturism

    När besökstrycket ökar i naturen så ökar slitaget. I ett projekt ska Glaskogen i Värmland vara testbädd för innovativ naturvård.

  • Veckans profil

    Karolina Davidsson. Destination Halmstad - destinationen

    Karolina Davidsson

    VD, Destination Halmstad

    Samverkan är inget projekt – det är ett arbetssätt

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • BarCamp – Nätverket Hållbar Besöksnäring – 7-8 september
      2026-09-07
      • Karlstad
      • www.natverkethallbarbesoksnaring.se/barcamp/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Transportföretagen – Flyg för tillväxt – men på vilka villkor?
      2026-09-23
      • Stockholm
      • www.transportforetagen.se/utbildningar-och-event/flyg-for-tillvaxt--men-pa-vilka-villkor/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Svenska Destinationsdagarna (14)-16 april 2027
      2027-04-15
      • Sundsvall
      • destinationsundsvall.se/destination
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-08-30 17:13

      Visit Sweden – juli 2026 alla tiders rekordmånad för turism i Sverige

      14 249 923 gästnätter registrerades i Sverige under juli 2026 enligt Tillväxtverkets statistik. Det är 509 578 fl...

    • 2026-08-30 21:23

      Statens fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus

      Nyköpingshus är Nyköpings historiska hjärta och ett uppskattat besöksmål för både invånare och besökare. Här finn...

    • 2026-08-31 05:53

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 35 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Evenemang och Mu...

    • 2026-08-27 18:21

      Strömsken blev ett storslaget avslut på Augustifesten

      Flera tusen personer samlades längs Strömmen den 15 augusti när Strömsken hade premiär under Augustifestens sista...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      ”Haha, stupid German tourists paying to see a moose. Don’t they know they can see one for free?” Jag har hört varianter av...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      I maj 2022 föreläste jag om hållbarhetskommunikation i Falun på Swedish Workshop för Visit Swedens räkning. Ett av mina starkaste exempel...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet