-
Leksand Strand får fem stjärnor av Svensk Klassificering
Leksand Strand får fem stjärnor av Svensk Klassificering. Med ett naturskönt läge alldeles intill Siljans strand och med Leksand Sommarland som närmaste granne är Leksand Strand en mycket populär familjecamping.
“Leksand Strand är en fantastisk boendeanläggning med ett brett utbud som slår det mesta. Vi är givetvis oerhört glada att vi nu knipit den femte stjärnan. Vi ser fram emot högsäsongen som drar igång vecka 25.” Säger Rony Forsberg, VD på Leksand Resort och platsansvarig för Leksand Strand.
Leksand Strand intar toppskiktet
Gästerna har i flera år hyllat Leksand Strand för den mysiga miljön och helheten, ett brett utbud av aktiviteter samt en hög service. Totalt inrymmer anläggningen 450 campingplatser, 18 glampingtält, 222 stugor, 7 servicehus, restaurang, minilivs, aktiviteter och underhållning.
För att få fem stjärnor enligt Svensk Camping Standard krävs ett stort utbud av aktiviteter och service. Samt en skötsel av campingplatsen utöver det vanliga. Klassificeringen är en bedömning av områdena hygien, miljö, service, aktiviteter och events och redovisar campingplatsens utbud och standard.
I Sverige finns totalt 323 campingar som klassificerats av SCR, Svensk Camping. Av dessa har endast 16 campingar fem stjärnor. Genom uppgraderingen intar nu Leksand Strand toppskiktet bland Sveriges anläggningar.
Lagt ner mycket arbete på renovering
En viktig funktion på en campingplats är standarden på servicebyggnaderna och där har personalen lagt ner mycket arbete de senaste åren på att bygga fler servicehus, renovera befintliga och förbättra rutiner och kontrollfunktioner för att alltid säkerställa en hög och jämn nivå.
Andra åtgärder under det senaste året är att man förbättrat området runt poolen, adderat fler aktiviteter som hoppkudde, lekrum och utegym, byggt en ny grillkiosk och utökat med ett aktivitetscenter för uthyrning av aktiviteter.
Utöver det har Leksand Strand under det senaste året även renoverat flera av stugorna samt byggt upp en ny populär glampingby med färdiginredda tält på altaner med sjönära läge.
“Vi märker ett stort intresse för nya spännande boendeupplevelser och det är något vi vill arbeta vidare med. Den här klassificeringen är ett bra kvitto på det arbete som lagts ner och en sporre för det fortsatta arbetet med att utveckla anläggning mot målet att skapa Sveriges mest upplevelserika familjeresort. Jag är säker på att uppgraderingen kommer att tas väl emot av våra gäster under 2021.” Säger Rony Forsberg.
- Text: Leksand Resort AB
- Foto: Leksand Resort AB
-
Made in Sweden! Ny utställning på Spritmuseum
Nu öppnar utställningen Made in Sweden! på Spritmuseum. För att lyfta fram människorna som sätter Sverige på dryckeskartan.
-
Upplev farao Tutankhamon i Norrköping i sommar
Till sommaren kan besökare i Norrköping uppleva Tutankhamon – The Immersive Exhibition. En utställning där historia möter modern teknik.
-
Familjeresan i Skaraborg växer – 17 verksamheter deltar
För fjärde året genomförs Familjeresan i Skaraborg. Ett marknadssamarbete mellan verksamheter inom besöksnäringen.
-
Debatt: SJ och flyget – måste det vara ett motsatsförhållande?
Fredrik Kämpfe Transportföretagen Flyg förespråkar samverkan mellan transportslagen
-
Helsingborg välkomnar gårdsförsäljning – redo att stötta näringen
Den 1 juni blir gårdsförsäljning av alkohol lagligt i Sverige. Helsingborg vill göra det enkelt att komma igång för de lokala producenterna.
-
Stockholm – Pippi intar Kungsträdgården mitt i hockeyfesten
Hockeyfesten i Kungsträdgården invigs med att fira att Pippi Långstrump fyller 80 år. Stockholm står värd med aktiviteter.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 -25
Mest under Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering, Flyg och Evenemang.
-
Säfsen satsar på sommaren – nya aktiviteter och samarbeten
Säfsen i Dalarna satsar på sommaren. Med ett utökat aktivitetsutbud, nya samarbetspartners och en omfattande byggnation av Hyttan.
-
Familjefest i Kungsträdgården under Ishockey-VM
I samband med Ishockey-VM i Stockholm öppnas en ny festzon i Kungsträdgården som bjuder på gratis aktiviteter för barn och vuxna.
-
Världens bästa sandskulptörer gästar Kalmar i juli
Den 14–18 juli hålls Kalmar International Sandsculpture Festival. Nu är det klart vilka konstnärer som kommer att delta.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Säfsen satsar på sommaren – nya aktiviteter och samarbeten
Säfsen, en av Dalarnas ledande destinationer för friluftsaktiviteter, tar ett stort kliv framåt med en nysatsning...
-
Familjefest i Kungsträdgården under Ishockey-VM
I samband med slutspelet i Ishockey-VM i Stockholm öppnas en ny hockeyfestzon i Kungsträdgården. Hockeyfestzonen ...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Hållbarhet/Tillgänglighet/Inklude...
-
Snälltåget – stort intresse att ta tåget till Jämtland i sommar
Intresset för att resa med Snälltågets nattåg till Jämtland i sommar är stort. Jämfört med samma...
-
-
Gästbloggare
-