-
Lofsdalen Fjällpark MTB gör fjället tillgängligt – Lofsdalens Fjällhotell i ny regi
Lofsdalen Fjällpark MTB är aktivitetsområdet där det byggs stigcykelleder i olika svårighetsgrader. Panoramaleden på 2,1 kilometer är en multiled för cykling och vandring som är skapad att vara mer tillgänglig. För att alla med enkelhet ska kunna ta sig ut på fjället.
Dessutom har Lofsdalens Fjällhotell fått nya ägare med stora ambitioner.
Panoramaleden i Lofsdalen gör fjället tillgängligt
Panoramaleden är närmare två meter bred för att ta hänsyn till att rullstolar, balanscyklar och barnvagnar ska få plats. På ett enkelt sätt ska alla kunna ta sig ut på fjället.
Leden startar vid Hovärksparkeringen med närhet till stugområden. Leden slingrar sig mellan skogsterräng och kalfjäll påväg upp till ”hjärtat” av fjällparken som erbjuder grillplats och vindskydd – med milsvidd utsikt.
“Med Panoramaleden satsar vi på att göra fjället tillgängligt för alla. Vi har en unik placering på Lofsdalen Fjällpark MTB – där lederna är flacka och enkelt kan nås från den närliggande parkeringen. Panoramaleden är ”ledernas led” och vi är väldigt stolta över att kunna samla så många olika gäster på de.” Säger Helena Fjellgren, Projektledare, Vision Lofsdalen.
Panoramaleden öppnas 25 juni 2021. Lofsdalen Fjällpark MTB byggs inom ramen för projektet Vision Lofsdalen som medfinansieras av EU och Region Jämtland Härjedalen.

Lofsdalens Fjällhotell får liv med nya ägare
Lofsdalens Fjällhotell öppnar i ny regi den 27 juni. Hotellet som varit stängt i flertalet år har nya ägare med stora ambitioner. Det är Kalle Schröder, Pål Åsberg och Johanna och Niklas Kleebinder som förvärvat verksamheten.
”Känns fantastiskt att vi blivit med Fjällhotell! Hotellet har en stor potential och vi vill skapa en knutpunkt i Lofsdalen som kommer att berika byn. Här kommer vi erbjuda boende och högklassig mat i härlig miljö – med toppenläge.” Säger Kalle Schröder, ägare till Lofsdalens Fjällhotell. “Vi har stora ambitioner och har satt en långsiktig plan som innehåller både renovering av sällskapsytor, hotellrum och lägenheter. På lång sikt vill vi bygga ett spa. Vi är superglada över den responsen vi fått hittills och välkomnar alla gäster att hänga med på resan.”
De nya ägarna tog över hotellet i april och har redan satt igång renoveringen. Närmast väntar en utvändig ansiktslyftning som ska modernisera bilden av hotellet. En ny terrass byggs också i söderläge.
- Text: Destination Lofsdalen
- Foto: Destination Lofsdalen
-
Visita uppmanar kommunerna: Låt krogarna servera alkohol senare under fotbolls-VM
Visita uppmanar alla kommuner i Sverige att öppna upp för utökade serveringstider under sommarens fotbolls-VM.
-
Tillväxtverket – turister konsumerade mer 2025
Turismens effekter på Sveriges ekonomi ökade 2025 i jämförelse med året innan enligt Tillväxtverket. Svensk Turism kommenterar.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
Mest under Evenemang, Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i mars
I mars 2026 ökade antalet belagda hotellrum jämfört med 2025. Samtidigt sjönk RevPAR enligt statistik från Visita.
-
Spritmuseum: Dubbla utmärkelser i Stockholmarnas favoritmuseum
1:a pris i kategorin Årets klättrare och 3:e pris i Bästa restaurang/café
-
Gratis friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken
SkiStar välkomnar grundskolor till kostnadsfria friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken för att främja rörelseglädje.
-
STF – halverad budget för friluftsliv under mandatperioden
Anslagen för friluftsliv/naturturism har halverats under de fyra senaste åren. Det visar Svenska Turistföreningen och Friluftsfrämjandets granskning.
-
Bianca bloggar – AI-verktyg i besöksnäringen – rond 3
Bianca tipsar om hur AI kan användas på ett smart och effektiviserande sätt av besöksnäringsföretagare
-
Över 200 000 resenärer på två år för Finnlines linje mellan Polen och Sverige
Färjerutten från Finnlines mellan Świnoujście och Malmö fortsätter att öka i popularitet. Milstolpen firas med extra avgångar under april.
-
Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
Svensk Camping i Göteborg söker en affärsdriven digital produktägare som vill forma framtidens digitala tjänster inom camping.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Bianca bloggar – AI-verktyg i besöksnäringen – rond 3
Biancas spaning inom AI Människa, maskin och meningen med det vi gör AI kan idag skriva, analyse...
-
Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
Svensk Camping är en medlemsägd bransch- och marknadsföringsorganisation som samlar drygt 300 ca...
-
SM i utomhusmatlagning i Halmstad – juryn och lagen presenteras
Den 11–12 april 2026 är det dags för Halmstad Outdoor Weekend på Tylebäck Hotell & Konferens...
-
Över 200 000 resenärer på två år för Finnlines linje mellan Polen och Sverige
Färjerutten mellan Świnoujście och Malmö fortsätter att öka i popularitet. Sedan trafikstarten har över 200 000 p...
-
-
Gästbloggare
-