-
Så skall lokalinvånarna lockas till campinganläggningen
Karlstad är en växande destination och nu kommer investeringarna…
En av de som satsar på framtiden är First Camp Skutberget-Karlstad. Campinganläggningen kommer att investera över 10 miljoner de kommande två åren.
Nya mötesplatser skall locka fler lokalinvånare
”- I år kan gästerna njuta av ett helt nybyggt centrumhus. I huset ryms en ny restaurang med en härlig uteservering, lobby med bar, butik och förstås campingens reception. Dessutom kommer campingen att få en helt ny lekplats för våra små gäster, och lägg därtill den populära äventyrsgolfen som invigdes förra sommaren, så förstår ni att vi är stolta. Vi har satsat på att skapa en destination som såväl Karlstadsbor som gäster från hela Sverige och Europa ska kunna njuta av”, säger Unni Åström, VD First Camp.Med bygget hoppas man att kunna locka fler Karlstadsbor till campingen genom att erbjuda fler sociala mötesplatser.
Boende och service utökas
Förutom bygget av centrumhuset kommer man under 2018 och 2019 att bygga nya stugor, ett nytt servicehus och rusta upp befintliga stugor.Om First Camp Skutberget-Karlstad
First Camp Skutberget-Karlstad är en destination som håller öppet året runt. Under förra året ökade antalet gäster med 5% jämfört med året innan.”- Karlstad har massor av aktiviteter och sevärdheter att erbjuda. Det är en plats dit man åker för att få upplevelser. Bland våra 17 campingar utmärker sig Skutberget-Karlstad som en riktigt intressant plats för nyfikna semesterfirare. Vi är övertygade om att Karlstad som destination kommer att utvecklas i ett högt tempo de kommande åren och vi kommer att vara med och bidra till det”, säger Unni Åström, VD First Camp.
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: First Camp
-
DreamHack genererade över 100 miljoner till Stockholm
En utvärdering från Upplevelseinstitutet visar att DreamHack Stockholm 2025 gav ett betydande ekonomiskt tillskott till regionen.
-
Marcus Eldh – Vild och vacker natur – värdefullt för turismen
”Ju fler som klickar hem thai-mat och kollar på AI-genererade dansande kameler medan de går på löpbandet på gymmet, desto större blir behovet av att komma ut i verkligheten, ut i naturen.”
-
Antikrundan besöker Kalmar i sommar – tre avsnitt spelas in
Kalmar är en av de städer som får besök av Antikrundan i sommar. Nytt för i år är att tre avsnitt spelas in i varje stad.
-
En bokstav och 25 mil: Linköping och Lidköping växlar upp kampen mot förväxlingen
Tinderdejter i fel stad och turister som åkt vilse. Nu växlar Linköping och Lidköping upp sin kampanj för att stoppa förvirringen.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17 2026
Mest under Destination, Evenemang, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
2025 blev ett nytt rekordår för Höga Kusten
Höga Kusten fortsätter att stärka sin position. Under 2025 noterades 749 868 gästnätter - en ökning på 14,4 % jämfört med 2024.
-
Visit Sweden: Så kan världsläget påverka turism till Sverige
Intresset för att resa till Sverige är högt enligt Visit Sweden. Trots världsläget, energipriser och den globala osäkerhet som råder.
-
Viking Line upplever en internationell reseboom till Norden
Den internationella turismen växer snabbt i Norden. Viking Line ser att antalet och andelen utländska resenärer ökar.
-
Rätt gäster, bättre affärer & starkare upplevelser – naturturismbranschen samlas i Stockholm
Naturturismföretagen bjuder in till Forum för naturturism 22 maj på Djurgården i Stockholm och temat är ”Från värdskap till global räckvidd”
-
Från succé till upplevelse – ny digital deckarvandring i Norrköping
Nyligen lanserade Upplev Norrköping en digital deckarvandring i Emelie Schepps fotspår, där man kliver in i Jana Berzelius värld.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 16 2026
Den här veckan är det mest under Destination, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter Desti...
-
Halverad nattågstrafik – regeringen och Trafikverket sviker Norrbottens besöksnäring
Beslutet att halvera nattågstrafik till Norrbotten är inte ett marginellt trafikbeslut. Det är ett strukturellt i...
-
Höga Kusten – den stora älgvandringen är tillbaka
I helgen startade årets säsong av SVT:s tv-succé Den stora älgvandringen. För åttonde året i rad...
-
Gröna Lund – premiär för Spindeln och en explosion av K-pop
Den 23 april var Turismnytts Jakob Norrby och Isa Mörk på pressvisningen av Gröna Lund. Den nya ...
-
-
Gästbloggare
-


