-
Marcus Ståhls samlade insikter från Turismdagen i Jämtland Härjedalen
Besöksnäringen i Jämtland Härjedalen samlades under måndagen för första upplagan av Turismdagen, en dag för att samla näringen, få nya insikter och skapa nätverk och samverkan. Med Jämtland Härjedalen Turisms nya VD Teres Gärdin i spetsen erbjöds ett gediget program och goda möjligheter till nätverkande. Turismnytts bloggare och fjällbo Marcus Ståhl fanns på plats och delar med sig av några reflektioner.
Inflyttning
Att besöksnäringen bidrar till inflyttning var kanske inte någon nyhet. Men det blev väldigt tydligt i Sharre Blomkvists presentation under Turismdagen. Sharre arbetar med inflyttning till länet och man kan minst sagt säga att han haft medvind den senaste tiden. Pandemin har lockat många till Jämtland Härjedalen både för semester men många har också hittat sin nya bostadsort i länet. Det som lockar folk att bosätta sig på en plats är ofta samma saker som lockar folk att semestra där. I Jämtland Härjedalens fall är det bland annat den oslagbara naturen, skidåkningen och det enkla livet, men också det spännande näringslivet. Vad har ni som lockar på er plats?
Besöksnäringsstrategin
Många av deltagarna på konferensen var positiva till att regeringen nu tagit en strategi för besöksnäringen. Lämpligt nog deltog Näringsministern via länk som en programpunkt, den nya strategin kunde inte kommit med bättre timing. 🙂 Strategin får ses som ett viktigt första steg. Men många var också tydliga med att det nu krävs att man skyndsamt går från ord till handling. Saila Quicklund, moderat riksdagsledamot, poängterade att det är först när strategin och handlingarna hamnar i en budget som det finns möjlighet att göra riktig verkstad. Jag tänker därför att vi alla inom besöksnäringen har ett fortsatt ansvar att påverka politiken och genom olika organ se till att det blir rätt verktyg som används i verkstaden.
Affärer skapas när människor träffas
Det här var min första konferens på två år. Här samlades 80 engagerade människor med intressen i besöksnäringen på en och samma plats. Jag hade nästan glömt hur häftigt och effektfullt det personliga mötet kan vara. Det är också i det personliga mötet som affärer och idéer uppstår. När jag själv promenerade hemåt insåg jag att bara mitt lilla företag samlat in fem förfrågningar från potentiella nya kunder. Tack till JHT för att ni samlade så många potentiella kunder på samma plats! 😉 Att dessutom samla oss i Sveriges vackraste by ger en guldstjärna.
Alla platser är unika
Nu är jag förvisso part i målet som boende i byn. 🙂 Men efter att ha pratat med åtskilliga konferensdeltagare som berömmer området för att det är så vackert blir man väldigt glad och stolt. Jag tänker också att vi alla har potential att bli ännu bättre ambassadörer för den plats vi älskar. För även om Klövsjö och fjällen är vackert så har Stockholm, Bergslagen och till och med Åre sin charm. 😉 Och alla platser har sin unicitet som kan locka till både inflyttning och nya besök. Vad är er unicitet och hur lyfter ni den i er marknadsföring?
Ny teknik är inte bara bra
Som alla större konferenser med lite självaktning måste det också finns ett inslag av ny teknik eller någon rolig manick som deltagarna kan få testa. På Turismdagen fall handlade det om två VR-glasögon där man kunde uppleva den vackra fjällnaturen, vakna upp i ett tält och blicka ut över fjällvidderna. Ett fantastiskt initiativ och kreativt sätt att tillgängliggöra fjällen på distans för exempelvis utländska journalister. Däremot finns det mer att önska av tekniken. VR har varit en snackis i flera år men det har fortfarande inte riktigt slagit. Jag kan förstå varför, tekniken är ganska svårmanövrerad och det blir inte riktigt den kompletta upplevelsen man kan önska. Efter att ha sett Jonas Siljhammar m.fl. krypa på alla fyra för att komma in i tältet är jag fortsätt övertygad om att den tekniska utvecklingen är på väg åt rätt håll men vi har fortfarande så mycket att utveckla.
Turismdagen arrangerades av Jämtland Härjedalen Turism, Etour & Visita Norrland. Stort tack för trevligt arrangemang och låt det med fördel bli en tradition!
Turismnytts bloggare Marcus driver marknadsföringsbyrån Fjällbyrån. Skulle du som ny kund anlita Fjällbyrån och uppger Turismnytt som källa får Turismnytt 10% av arvodet vid en första bokning.
- Text: Marcus Ståhl
- Foto: Marcus Ståhll
-
SAS har lanserat flyglinjer till Kalmar och Halmstad
SAS tar ännu ett steg i sin expansion av inrikestrafiken. Den 27 januari började de att trafikera Arlanda – Kalmar och Arlanda – Halmstad.
-
Bothnian Coastal Route inleder samarbete med Best of Scandinavia
Bothnian Coastal Route presenterar stolt sitt senaste samarbete med Umeå-baserade företaget Best of Scandinavia.
-
Cityindex – mat och hotell lyfter Östersund till nya höjder
Nyligen presenterades Cityindex rapporten för Östersund. Omsättningen för stadskärnan ökade med 4 procent under 2023.
-
Allt för sjön 2025: Innovation och hållbar tillväxt i fokus
I en tid då båtbranschen står inför utmaningar visar Allt för Sjön en stark tro på mässmediet som en ovärderlig plattform.
-
Hemligheten till att få saker gjorda: Sätt ett datum
Många turismföretagare jag träffar har många bra idéer. De vill utveckla nya aktiviteter, testa en specialtur eller skapa ett grymt event, men de kommer aldrig till skott. Sätt ett datum!
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 5 2025
Mest under Destination och Mat/Dryck, men även Flyg, Konstateranden/Beslut/Rapporter och Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Sverige vinner brons i prestigefyllda Bocuse d’Or 2025
Den svenske kocken Gustav Leonhardt och hans team vann brons i finalen av Bocuse d'Or 2025 den 27 januari i Lyon.
-
Grand Travel Award – Ekoturismpriset samt pris till hotell och transportörer
Den 13 februari 2025 arrangeras Grand Travel Award för 33 gången
-
Sylvia Nylin lämnar Destination Kalmar för nytt uppdrag i Sigtuna
I september 2022 började Sylvia Nylin som VD för Destination Kalmar. Nu går hon vidare till ett nytt uppdrag som VD för Destination Sigtuna.
-
Skansen ingår ett partnerskap med Stureplansgruppen
Stureplansgruppen blir från och med i år ny restauratör och kreativ partner till Skansen och Restaurang Solliden.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Naturturismföretagen – uppdaterade branschriktlinjer för utomhusmatlagning
Nu finns det en uppdaterad version av branschriktlinjer för utomhusmatlagning från Naturturismföretagen...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 5 2025
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination och Mat/Dryck, men äv...
-
Grand Travel Award – Ekoturismpriset samt pris till hotell och transportörer
Den 13 februari 2025 arrangeras Grand Travel Award för 33 gången. Reseindustrins egen Oscarsgala går som vanligt ...
-
Jämtland Härjedalen – BBI Travel säljer bilrundtur till Lofsdalen
Här kommer en rapport från Jämtland Härjedalen Turism om hur de har bistått en anläggning och en...
-
-
Gästbloggare
-