-
MK Bussresor i Skara vinner Guldbussen
Guldbussen för året 2021 tiIldelas MK Bussresor i Skara, med Helen Bergh i spetsen.
Guldbussen är ett pris som är instiftat för att lyfta turistbussbranschen i Norden. Vinnaren har gjort något för att utveckla och inspirera andra i branschen.
Har personifierat branschen under pandemin
Redan som 17-åring började Helen Bergh på MK Bussresor, då startat av pojkvännen Micke på 19 vårar. Att som så unga ta ett så stort kliv visar på ett entreprenörskap och ett jäklar-anamma som följt paret och deras lila bussar i snart 40 år.
Under de senaste två årens pandemi har Helen, än mer än tidigare, personifierat turistbuss-branschen. Mitt i stormen har hon alltid haft energi till att företräda branschen, tid att peppa kollegor och styrkan att berätta om sina personliga erfarenheter i media.
Hon har också haft kraften att tänka nytt och ställa om, utan att tappa fokus på kärn-verksamheten, och det genom nya satsningar med Micke på Gotland. Helen är en jordnära lagspelare från ”Schlätta” som står stadigt när det blåser. Tillsammans med sitt team på MK Bussresor är hon en värdig vinnare av Guldbussen.
Guldbussens hederspriser
För första gången delas två hederspriser ut:
Ulo Maasing tilldelas Guldbussens hederspris för sitt outtröttliga och professionella arbete med Bussmagasinet. Det är nu 10 år sedan Ulo grundade Bussmagasinet och en aldrig sinande ström av relevanta artiklar har publicerats. Att mer eller mindre ensam hålla lågan brinnande, inte minst när informationsbehovet är stort i oroliga tider med pandemi och krig, kräver en enorm drivkraft.
Varje dag skapas flera artiklar, både på webben och på sociala medier. Alla med bussen i fokus. Med ett brett internationellt nätverk, ett källkritiskt öga och stor integritet guidar Ulo sina läsare mot framtiden. Inte minst när det kommer till elbussar och miljöfrågor. En snabb och vass penna som hela branschen har stor nytta av.
Thomas Dietl är den andra vinnaren av Guldbussens hederspris. I hela sitt liv har han skrivit och rapporterat för tidningar som Dagens Industri, Transport Idag, Logistik Idag och inte minst Resforum och Trafikforum. Här jobbade denna flitiga journalist i 13 år, både som redaktionssekreterare och som chefredaktör.
Guldbussens hederspris 2021 tilldelas Thomas Dietl för hans engagerande skildringar av turistbussbranschen. Thomas har ofta lyft fram de mindre turistbussföretagen och människorna bakom. Att visa deras verklighet ligger honom varmt om hjärtat och reportagen har spridit kunskap och erfarenheter vidare till många i branschen. Lägg därtill ett starkt intresse för att rapportera från resmål och Thomas + turistbussbranschen = a perfect match.
- Text: RK Travel Group
- Foto: RK Travel Group/Guldbussen
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 36 2026
Mest om Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/rapporter
-
Sigtuna växer snabbare än riket gästnätterna ökade med 7,9 % i juli
Sigtuna kommun fortsätter att stärka sin position som besöksdestination. I juli 2026 ökade antalet gästnätter med 7,9 procent (i riket 5,4%)
-
Skräddarsydd busstjänst löser utmaning för cykelturister i Värmland
Genom ett Interreg-projekt får gäster på cykelleden Unionsleden smidig transport tillbaka till startpunkten i ett samarbete initierat av Visit Värmland
-
Höga Kusten Friluftsteater kan vinna Stora turismpriset
Nu står det klart att Höga Kusten Friluftsteater är Västernorrlands kandidat till Stora turismpriset 2026.
-
De vann Placebrander of the Year 2026
Stockholm Archipelago Trail vann Placebrander of the Year 2026 för sitt arbete med att knyta samman Stockholms skärgård.
-
Visita – en rekordsommar för svenska hotell
Den starka utvecklingen innebär att sommaren 2026 blev en rekordsommar för svenska hotell enligt statistik från Visita.
-
Först i volleybollvärlden: EM i Göteborg hållbarhetscertifieras
Volleyboll-EM i Scandinavium, Göteborg blev det första volleybollevenemanget i världen att hållbarhetscertifieras.
-
Ny kraft i unika mötessatsningen för East Sweden, Östergötland
Ann-Charlotte Rickne arbetar nu för East Sweden Convention Bureau. Det samlar Linköping och Norrköping till en mötesdestination.
-
Jönköping – rekordmånga gästnätter under juni-juli
Efter en dipp 2025 ser Jönköping åter ut att gå mot rekordsiffror. Statistiken pekar mot att gästnätter i juni-juli aldrig har varit fler.
-
En stark junimånad för besöksnäringen i Norrbotten
Tillväxtverkets statistik visar att antalet gästnätter i Norrbotten ökade med 10 procent i juni 2026 jämfört med 2025.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 35 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Evenemang och Mu...
-
Fira in hösten med skaldjursvandring och kyrkomiddag i Västsverige
Västsverige bjuder på två nya upplevelser för dem som vill upptäcka regionens lokala smaker och ...
-
Jönköping – rekordmånga gästnätter under juni-juli
Efter liten dipp 2025 ser Jönköping återigen ut att gå mot rekordsiffror för boendeanläggningarna. Den preliminär...
-
Visita – en rekordsommar för svenska hotell
De svenska hotellens logiintäkter ökade med 12 procent i augusti, jämfört med samma månad förra året. Den starka ...
-
-
Gästbloggare
-