-
Museerna som stockholmarna tycker bäst om
I den årliga undersökningen gjord av Evimetrix framgår vilka museer stockholmarna tycker mest om.
Det visar sig att Skansen är mest populärt hos stockholmarna.
”- Jag är oerhört glad och stolt att stockholmarna väljer oss som sitt favoritmuseum”, säger Skansenchefen John Brattmyhr. Han fortsätter: ”-Vi är det gröna vardagsrummet mitt i city, och det är fantastiskt att det uppskattas av så många. Det är också ett härligt pris och kvitto till alla som arbetar på Skansen och möter gästerna varje dag”.
För att göra en stockholmare nöjd med sitt museibesök måste man erbjuda spännande utställningar, bra mat, vara barnvänligt och ha trevlig personal visar undersökningen.
I undersökningen ingår utvärdering av 39 museer i Stockholms län.
Vinnarna 2017

”- Förutom att undersökningen ger möjlighet för museerna att jämföra sig med varandra så ger undersökningen också möjlighet för det enskilda museet att se vad stockholmarna uppfattar som dess styrkor och svagheter”, säger Evimetrix Vd, Alf Brydolf-Berg.
Fakta om undersökningen
Undersökningen genomfördes mellan vecka 3 och 5, 2017, i Userneeds internetpanel.
Drygt 2 300 respondenter har tagit del av inbjudan och nära 1 800 har besvarat enkäten (vilket motsvarar ca 77% svarsfrekvens). Alla har fått uttala sig om hur ofta man besöker vart och ett av de 39 undersökta museerna och de man besöker har man sedan fått fördjupande frågor om. Totalt säger sig Stockholmaren besöka 2,2 olika museer på ett år. Mätningen täcker in allmänheten, över 18 år som är bosatta i Stockholms län.På bilden ovan: Skansens planerade Baltic Center.
Källa: Evimetrix
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Illustrarion av Topiakawa
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 10 -26
Mest under Destination, Boende och Evenemang
-
Stort intresse för kommande Halmstad Outdoor Weekend
Den 11–12 april är det premiär för Halmstad Outdoor Weekend. Intresset för helgen är stort – över 15 utställare är bekräftade.
-
Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden
Det är alltifrån skärgårdsöar, fyrplatser och herrgårdar till fjällnära stugor och små personliga hotell
-
Östersund satsar på att locka fler möten och kongresser
Östersund är redan en stark evenemangsstad. Nu tas nästa steg – en satsning för att stärka destinationen som mötes- och kongresstad.
-
Naturturism i form av terränglöpning tar plats i Nyköping
Nyköping positionerar sig allt tydligare som frilufts-och naturdestination. Området utvecklas till ett nav för terränglöpning.
-
Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring
Tång kan bli en ny grund för mat, turism och livskraftiga kustsamhällen
-
Från lokal samsyn till global världsklass – lärdomar från Stockholm Archipelago
En kombination av djup analys, modiga prioriteringar och uthålligt samarbete över tid
-
EU-regler och digital hållbarhet: Så kan svensk turism vinna på tydligare spelregler
Svensk turism säljs, bokas och upplevs i dag till stor del digitalt
-
Affärsutveckling som stärker platsen och företagen
Genom projektet Växtkraft ska luckorna i kunskap mötas för att öka efterfrågan på natur- och kulturupplevelser och samtidigt gynna platsen
-
Villa Äng – nästa nivå av arktisk lyx i Arctic Sweden
Familjen bakom Treehotel i Harads presenterar Villa Äng – en privat och exklusiv villa mitt i hjärtat av det arktiska Sverige
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 09-26
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende, Evene...
-
Så ser kinesiska turister på Sverige – och hur vi kan bli mer attraktiva
Kinesiska turister ser Sverige på ett annat sätt än vi kanske tror. En unik studie från turismforskningscentre...
-
Villa Äng – nästa nivå av arktisk lyx i Arctic Sweden
Familjen bakom Treehotel i Harads presenterar Villa Äng – en privat och exklusiv villa mitt i hjärtat av det arkt...
-
Sverige och Norge i gemensam EU-satsning på Norden som campingdestination
Genom ett nytt treårigt samarbete inom EU-programmet Interreg ska campingnäringen i gränslandet mellan Sv...
-
-
Gästbloggare
-