-
Nedräkningen har börjat – ett år kvar till Göteborgs 400-årsjubileum
Nu är det ett år kvar till göteborgare och besökare får fira Göteborgs 400-årsjubileum med en riktig folkfest. Hela sommaren 2023 kommer Göteborgs Jubileumsfirande att äga rum.
Det blir ett tillfälle att visa upp och hylla allt det bästa med staden Göteborg. Men redan nu går det att få en försmak av firandet.
En mötesplats kommer att etableras
Om ett år, den 2–6 juni 2023, inleds en sommar av Jubileumsfirande med den stora 400-årsfesten i Frihamnen. Firandet fortsätter med Prototyp Göteborg, en utställning som lyfter utmaningar och lösningar för en hållbar stad med själva staden som utställningsplats.
I centrala Göteborg kommer också en mötesplats etableras med inspiration för att upptäcka stadens jubileumssatsningar. Det blir en scen med program i mindre format med innehåll både för den som är på besök och för den som vill uppleva och lära sig mer om sitt Göteborg.
En historisk sommar på många sätt
Under 2023 fyller också flera kända institutioner som Liseberg, Konstmuseet och Botaniska trädgården 100 år och kommer bjuda på flera festligheter under året.
När augusti övergår i september avrundas firandet med bland annat Göteborgs Kulturkalas, Frihamnsdagarna och Göteborgsvarvet Marathon.
“Det blir en historisk sommar på många sätt med upplevelser som får människor att mötas från när och fjärran. Så tänk efter redan nu om det är någon du vill bjuda in.” Säger Mia Samuelsson, konstnärlig ledare på Göteborg & Co för Göteborgs 400-årsjubileum.
Ett år kvar – en försmak av firandet
Få en försmak av firandet när det är ett år kvar. Den 2 juni på Kungsportsplatsen finns möjlighet att testa jubileumsbakelsen och lyssna på musik med Göteborgsanknytning.
Samtidigt lanseras en kampanj i sociala medier där det går att tävla om att uppleva jubileet från första parkette. Med ett boende i centrala Göteborg sommaren 2023. Tävlingsvinsten är boende i två nätter för två personer på hotell och dessutom ett presentkort från Smaka på Göteborg till ett värde av 1000 kr. Tävlingen finns på jubileets sociala kanaler (Instagram @goteborg2023 och Facebook Göteborg 400 år) och är öppen till och med 23 juni 2022.
Jubileet engagerar hela staden
Alla som vill kan bli delaktiga i Göteborgs Jubileumsfirande. I dagsläget är flera hundra föreningar, organisationer, företag, stiftelser och förvaltningar engagerade. Och fler tillkommer hela tiden.
“Detta är vårt gemensamma firande och tillsamman kan vi alla bidra till att utveckla Göteborg till en ännu bättre plats.” Säger Therese Brusberg, chef för Göteborgs 400-årsjubileum på Göteborg & Co.
- Text: Göteborg & Co
- Foto: Jeanette Frank & Jonas Nyström.
-
Bianca bloggar – AI-verktyg i besöksnäringen – rond 3
Bianca tipsar om hur AI kan användas på ett smart och effektiviserande sätt av besöksnäringsföretagare
-
Över 200 000 resenärer på två år för Finnlines linje mellan Polen och Sverige
Färjerutten från Finnlines mellan Świnoujście och Malmö fortsätter att öka i popularitet. Milstolpen firas med extra avgångar under april.
-
Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
Svensk Camping i Göteborg söker en affärsdriven digital produktägare som vill forma framtidens digitala tjänster inom camping.
-
SM i utomhusmatlagning i Halmstad – juryn och lagen presenteras
Den 11–12 april 2026 är det dags för Halmstad Outdoor Weekend. En av höjdpunkterna är deltävlingen i SM i utomhusmatlagning.
-
Årsrapport 2025: Ett starkt år för Visit Swedens marknadsföring
Genom sin globala marknadsföring befäster Visit Sweden Sveriges position som attraktivt och konkurrenskraftigt resmål.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
Mest under Destination, Boende samt Konstateranden/Beslut/Rapporter (plus några aprilskämt från branschen längst ned för den som är nyfiken)
-
Framtidens fjällturism: AI, personalisering och sömlösa gästresor
r360 samlade kunder och partners till kundträff i Stöten för nätverkande och utbyte av erfarenheter men även till workshops för att bidra till framtida utveckling
-
Finnair har lanserat en ny flyglinje till Umeå
I mars lanserade Finnair en flyglinje mellan Umeå och Helsingfors via Vasa. Tillgängligheten förbättras i båda riktningar.
-
Utländska turister spenderade 121,7 miljarder i Sverige 2025
Sveriges turismexport är en ljuspunkt i svensk export 2025, med en ökning på närmare 8 procent jämfört med 2024.
-
Här är vinnarna i Culinary Hotel Awards 2026
Den 23 mars samlades hotellbranschen på Berns i Stockholm för Culinary Hotel Awards 2026.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Publikrekord gav många övernattande besökare till Halmstad
Det blev publiksuccé i helgen när handbollslagen gjorde upp om guldet under ATG Svenska cupen Final4 på Halmstad ...
-
Ny trendspaning från Visit Sweden visar ett förändrat resebeteende
I en tid präglad av geopolitisk oro, ekonomisk osäkerhet och snabb teknikutveckling förändras människors syn på r...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende samt K...
-
Framtidens fjällturism: AI, personalisering och sömlösa gästresor
Sammanfattning av r360 Kundträff 2026 i Stöten Den 24–25 mars 2026 samlades representanter från ...
-
-
Gästbloggare
-