-
Ny gemensam satsning från skidanläggningarna i Funäsfjällen
Funäsfjällen har två år i rad, 2023 och 2024, röstats fram till Sveriges bästa skidort av skidsajten Freeriders läsare. Nu gör traktens tre största skidanläggningar Tänndalen, Ramundberget och Funäsdalen en gemensam satsning för att ge ännu fler chansen att få upp ögonen för området.
Med paketeringen 3 fjäll + 3 hotell vill man lyfta Funäsfjällens unika erbjudande. Vilket markerar startskottet för ett samarbete där man integrerar aktiviteter och upplevelser.
Har gemensamt paketerat upplevelsen 3 fjäll + 3 hotell
Genom samarbetet vill man belysa sin variation av äventyr med tre skidområden och tre hotell inom 20 minuter från varandra.
Man har gemensamt paketerat ett erbjudande där gäster nu kan boka skidupplevelsen 3 fjäll + 3 hotell, där de får möjlighet att ta del av det bästa av Funäsfjällen – under en och samma resa. I detta unika paket ingår sex nätters boende fördelat på de tre anläggningarna samt liftkort. Vilket gör det enkelt för besökare att variera sin skidåkning med att utforska nya platser i Funäsfjällen. Genom det gemensamma liftkortet ges man tillgång till 147 pister. Dessutom finns här längdspår i världsklass.
”Tillsammans har vi möjlighet att ge besökare en varierad fjällupplevelse, där olika aktiviteter och möjligheter förenas för att skapa en heltäckande och minnesvärd fjällresa. Med en gemensam vision ser vi fram emot att sätta Funäsfjällen på kartan. Som den ledande destinationen för både vinter- och sommaräventyr. Och med våra tre anrika och unika resmål kan vi verkligen erbjuda en svårmatchad helhetsupplevelse.” Säger Martin Letzter VD för anläggningen på Ramundberget.
Funäsfjällen kan erbjuda något för alla smaker
Förutom dessa tre anläggningar erbjuds gäster även tillgång till att utforska skidområdena Tännäs, Kappruet och Tänndalsvallen, med samma liftkort. Denna samverkan gör att Funäsfjällen kan erbjuda något för alla smaker och preferenser. För längdåkaren erbjuds även möjlighet att ta sig mellan alla dalarna i Sveriges största preparerade spårsystem.
”Med vårt nya gemensamma liftkort Fjällpass Vinter får gästen tillgång till omväxlande nedfarter, lekfull offpist, spännande barnområden och utmanande snowparks. Med Fjällpass Helår utökas alternativen ytterligare till att även innefatta liftburen cykling och ledkort till sommarens cykelleder i hela trakten. Funäsfjällen erbjuder aktiviteter för alla. Från äventyrare till barnfamiljer, landslag till livsnjutare och alla däremellan. Här får besökare en mer genuin fjällupplevelse, fri från nöjesparksstämning, där naturen och vildmarken står i fokus.” Säger Hampus Karlsson från Funäsdalen.
Startskottet på ett långsiktigt samarbete mellan orterna
Detta är startskottet på ett långsiktigt samarbete mellan orterna som fortsätter satsa på och utveckla området. Bland annat har man de senaste åren byggt 200 nya lägenheter i Funäsdalen med möjlighet till ski-in/ski-out. I Tänndalen har man investerat 26 miljoner kronor i ett nytt snökanonsytem, ny snowpark samt nya äventyrsområden för barn och ungdomar. I Ramundberget har skidglädjen stått i fokus med introduktionen av flera nya skiroutes, utbyggnad av Ramundberget Snowparks och stor satsning på friåknings-områdena mellan pisterna i syfte att skapa ännu mer tillgänglig och utmanande skogsskidåkning.
”Vi hoppas på att tillsammans skapa ett ännu starkare Funäsfjällen då vi gemensamt kan se hur orterna kompletterar varandra och hur vi på så sätt ytterligare kan stärka allt ifrån utbud till att förenkla logistik och transport mellan anläggningarna.” Säger Rasmus Bent, VD i Tänndalen.
Här kan ni läsa mer om Funäsfjällen på Turismnytt.
- Text: NORD DDB
- Foto: Ramundberget
-
Made in Sweden! Ny utställning på Spritmuseum
Nu öppnar utställningen Made in Sweden! på Spritmuseum. För att lyfta fram människorna som sätter Sverige på dryckeskartan.
-
Upplev farao Tutankhamon i Norrköping i sommar
Till sommaren kan besökare i Norrköping uppleva Tutankhamon – The Immersive Exhibition. En utställning där historia möter modern teknik.
-
Familjeresan i Skaraborg växer – 17 verksamheter deltar
För fjärde året genomförs Familjeresan i Skaraborg. Ett marknadssamarbete mellan verksamheter inom besöksnäringen.
-
Debatt: SJ och flyget – måste det vara ett motsatsförhållande?
Fredrik Kämpfe Transportföretagen Flyg förespråkar samverkan mellan transportslagen
-
Helsingborg välkomnar gårdsförsäljning – redo att stötta näringen
Den 1 juni blir gårdsförsäljning av alkohol lagligt i Sverige. Helsingborg vill göra det enkelt att komma igång för de lokala producenterna.
-
Stockholm – Pippi intar Kungsträdgården mitt i hockeyfesten
Hockeyfesten i Kungsträdgården invigs med att fira att Pippi Långstrump fyller 80 år. Stockholm står värd med aktiviteter.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 -25
Mest under Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering, Flyg och Evenemang.
-
Säfsen satsar på sommaren – nya aktiviteter och samarbeten
Säfsen i Dalarna satsar på sommaren. Med ett utökat aktivitetsutbud, nya samarbetspartners och en omfattande byggnation av Hyttan.
-
Familjefest i Kungsträdgården under Ishockey-VM
I samband med Ishockey-VM i Stockholm öppnas en ny festzon i Kungsträdgården som bjuder på gratis aktiviteter för barn och vuxna.
-
Världens bästa sandskulptörer gästar Kalmar i juli
Den 14–18 juli hålls Kalmar International Sandsculpture Festival. Nu är det klart vilka konstnärer som kommer att delta.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Säfsen satsar på sommaren – nya aktiviteter och samarbeten
Säfsen, en av Dalarnas ledande destinationer för friluftsaktiviteter, tar ett stort kliv framåt med en nysatsning...
-
Familjefest i Kungsträdgården under Ishockey-VM
I samband med slutspelet i Ishockey-VM i Stockholm öppnas en ny hockeyfestzon i Kungsträdgården. Hockeyfestzonen ...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Hållbarhet/Tillgänglighet/Inklude...
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – april 2025
Hur går det för besöksnäringen i Göteborg? Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och ...
-
-
Gästbloggare
-