-
Ny hotelldestination blir unikt landmärke i Göteborg
Göteborg får en helt unik destination när Avenyfamiljen bygger hotell på den nyligen förvärvade tomten nära Skanstorget. Hotellet samt ett annat av Avenyfamiljens projekt, Tyska Bron, blir dessutom en del i staden Göteborgs 2021-jubileumssatsning inför stadens 400-årsfirande.
”FOMO ska bli ett slags hotell som inte finns idag, vare sig i Göteborg eller i Norden.” Säger Tobias Hamberg, VD Avenyfamiljen.
Ett unikt hotell
I höstas förvärvade stadsutvecklaren Avenyfamiljen den välkända bankfastigheten nära Skanstorget i Göteborg. Nu står det klart vad för slags verksamhet det blir: FOMO, ett unikt hotell på tomten upp mot Nilssonsberg samt ett restaurangkluster. Hotellet planeras bli 16 våningar högt, med 200 rum. Hotellet får en stor parkträdgård med orangeri, pool och plats för yoga under träden.
”Vi ska skapa ett annorlunda och unikt livsstilshotell, något som varken finns i Göteborg eller Norden idag. FOMO kommer att präglas av en avslappnad atmosfär men med själ och engagemang.” Fortsätter Tobias. ”Det blir inga konferensytor eftersom företag inte är den primära målgruppen, vi vänder oss mot ”creative minds” och världsmedborgare. En rooftop bar och restaurang med fantastisk utsikt högst upp i fastigheten bjuder in hela stadens invånare.”
Arkitekterna bakom hotellets utformning är OkiDoki, som är väl förtrogna med området och själva har sitt kontor vid Skanstorget. Arkitekt Rikard Stark och OkiDoki har höga ambitioner för projektet och vill skapa något som bygger på skönhet och glädje.
- Text: Avenyfamiljen
- Foto: Avenyfamiljen/Okidoki
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
Mest om Destination, Evenemang och Konstateranden/rapporter
-
ETC Solpark får Stora Turismpriset Västra Sörmland 2026
Nyligen delades Stora Turismpriset Västra Sörmland 2026 ut. Årets vinnare blev unika ETC Solpark i Katrineholm.
-
Krönika: Evenemang är destinationsutvecklingens kinderägg
Evenemang är varumärkesstärkande och hjälper samhället på flera nivåer. Pehr Palm från Visit Trelleborg har skrivit en krönika.
-
Kalmar Stadsfest är ett certifierat Hållbart Evenemang
Kalmar Stadsfest 2026 genomfördes den 6–8 augusti. Nu har det uppnått certifieringen Hållbart Evenemang enligt Greentime.
-
Visit Sweden – nästan varannan svensk vill ha återhämtning efter semestern
En internationell undersökning från Visit Sweden visar att många kommer tillbaka från semestern utan att känna sig återhämtade.
-
Moder finalister i Skift IDEA Awards 2026 – för andra året i rad
Hotell- och resortsystemet Moder är finalist i en av turismbranschens mest ansedda innovationstävlingar i kategorin Operational Streamlining,
-
K-märkt tar över driften av anrika Nynäs Havsbad
Efter 14 restauranger är det dags för K-märkt att ta nästa steg i besöksnäringen. Bolaget tar över Nynäs Havsbad i Nynäshamn.
-
SkiStar – rekordintresse för aktiva sommarsemestrar i fjällen
SkiStar ser att intresset för aktiva sommarsemestrar i fjällen fortsätter att växa. Flera event har lockat rekordmånga deltagare.
-
Höga Kusten får ny tillförordnad VD från oktober 2026
Styrelsen för Höga Kusten Destinationsutveckling har utsett Maria Lundkvist till tillförordnad VD från och med oktober 2026.
-
Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
Magnus Åbergsgymnasiet i Trollhättan söker en yrkeslärare till Hotell- och turismprogrammet
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
K-märkt tar över driften av anrika Nynäs Havsbad
Efter 12 år och 14 restauranger är det dags för K-märkt att ta nästa steg in i en helt ny del av...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Fortfarande glest mellan pressmeddelandena. Mest är det und...
-
Destinationen där gemensamt och uthålligt arbete faktiskt gör skillnad
Vad driver dig i rollen som vd för Destination Halmstad? Det som driver mig mest är att få männi...
-
Visita – Svensk hotellmarknad går mot rekordsommar
I juli 2026 ökade logiintäkterna med cirka 12 procent. Samtidigt ökade antalet belagda h...
-
-
Gästbloggare
-