-
Den nya liften i Tänndalen har invigts
Den nya sexstolsliften har invigts i Tänndalen – Hamra Komfort. Under invigningen blev det tal, bandklippning och på toppen arrangerade man glöggmingel. Efteråt tog festligheterna vid på Ski Lodge Kök & Bar.
Den nya liften är ett av de största projekten hittills i Tänndalens historia. Så sent som i oktober 2016 var finansieringen säkrad och liften byggdes rekordsnabbt för att ha premiär under julhelgen.
”- Sexstolsliften kommer att addera ytterligare värden till en redan fantastisk skidåkning”, säger Peter Jonasson, platschef Tänndalen.
Under liftfärden, som är några minuter lång, kan besökaren njuta av uppvärmda, läderklädda säten. Kapaciteten är 2.600 personer i timmen. Till vintern 2017/2018 så kommer även ett vindskydd finnas i liften.
Tänndalen har också fått en ny släplift.
Källa:Grönklittsgruppen
Destinationerna som är de svenska fjällresenärernas favoriter
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: William Jonasson, Grönklittsgruppen
-
1 359 250 personer besökte Vasamuseet år 2025
Det blev publikrekord på Vasamuseet i oktober och december. När besökssiffrorna för 2025 räknas ihop landar det på 1 359 250 personer.
-
Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft
För en växande internationell målgrupp är det upplevelser som kombinerar smak, plats och mänskliga möten som avgör valet av resmål
-
Nu öppnar Skistar Hammarbybacken för skidåkning
Även skidskolan drar igång.
-
Över 570 000 resenärer kryssade med Birka Gotland under 2025
Birka Gotland har avslutat sitt första hela kalenderår i trafik, med drygt 570 000 resenärer. En ökning med 30 % jämfört med 2024.
-
Mörkrets möjligheter – Tänk om mörkret är besöksnäringens mest outnyttjade naturtillgång
Kan bli en ännu starkare reseanledning om vi utvecklar den
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
Mest under Destination, Flyg, Museer och utställningar samt om helgernas oväder
-
Västerbottensföretag till resemässa i Nederländerna 8-11 januari
Rekordmånga företag från Västerbotten deltar på Vakantiebeurs i Utrecht
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – november 2025
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen baserad på preliminär data från Benchmarking Alliance.
-
Transportföretagen: Inrikesflyget fortsatt långt under normala nivåer
Swedavias årsstatistik för 2025 visar på ökningar i flygtrafiken jämfört med 2024, men låt sig inte luras, faran är långtifrån över
-
Ett litet hörn av Sverige – ny utställning om samtida frimärken på Postmuseum
Vad säger ett frimärke om Sverige? Ganska mycket, visar det sig
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Swedavias trafikstatistik för december och 2025: Stark efterfrågan
Flygets återhämtning fortsatte på Swedavias tio flygplatser under december och antalet passagera...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Flyg, Museer ...
-
Ett litet hörn av Sverige – ny utställning om samtida frimärken på Postmuseum
Vad säger ett frimärke om Sverige? Ganska mycket, visar det sig. I Postmuseums nya utställning Ett litet hörn av ...
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – november 2025
Hur går det för besöksnäringen i Göteborg? Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och ...
-
-
Gästbloggare
-
