-
Ny VD, Friends Arena
Friends Arena i Solna har anställt en ny vd, Jens Petter Stenseth.
Jens Petter kommer närmast från Solvalla.
Han har lång erfarenhet av både evenemangs- och turistverksamhet.
”- Jens Petter har den perfekta kombinationen av erfarenhet av att driva en arena, tillsammans med ett starkt kundengagemang, säger Martin Håkansson, vd på Lagardère Sports Scandinavia”.
Sedan Lagardère Sports tog över verksamheten har man fokuserat på att utveckla både själva arenan och evenemangsinnehållet med en rad nya koncept. Nytt för i år är till exempel samarbetet med Operakällaren kring arenans restauranger, som också fått ett rejält ansiktslyft tillsammans med öppningen av den nya supporterbaren, som varit en efterlängtad plats bland arenans supporterbesökare. Vd:ns uppgift blir att fortsätta arbetet med att utveckla både evenemangs- och partnerverksamheten på arenan.
”- Att få jobba med en av norra Europas mest moderna arenor och vara med och utveckla den, var helt enkelt något jag var tvungen att göra. Dessutom älskar jag fotboll så det blir som att förena en passion med mitt arbete”, kommenterar Jens Petter Stenseth.
Friends Arena drivs sedan den 1 januari i år av driftsoperatören Lagardère Sports, ett bolag med lång erfarenhet av bland annat arenadrift från en rad arenor runtom i Europa och världen. Lagardère Sports har 1600 anställda med verksamhet i 25 länder.
Jens Petter börjar sin nya tjänst i januari 2016.
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Kent Hirsch
-
Efter rekordåret – Finnlines utökar upplevelsen ombord
Finnlines fartyg satte nytt passagerarrekord i 2024. Nu lanserar de nya kulinariska upplevelser och ett utökat underhållningsutbud.
-
SkiStar ansluter sig till Nästa generation Sverige
SkiStar är stolta över att delta i det ideella initiativet Nästa generation Sverige genom att erbjuda SAO-jobb till ungdomar.
-
Pandox förvärvar nybyggda Elite Hotel Frost i Kiruna
Pandox AB har tecknat ett avtal om förvärv av nybyggda Elite Hotel Frost i centrala Kiruna. Hotellet beräknas öppna i juni 2025.
-
Ny restaurang på Garveriet – matupplevelser i hjärtat av Floda
Garveriet i Lerum får nytt liv när en ny restaurang öppnar sina dörrar i sommar. Bakom satsningen står ett team med rötter i Floda.
-
Countryside Hotels – Nynäs Havsbad erbjuder Stockholmsupplevelser
Countryside Hotels stärker nu sitt utbud i Stockholmsområdet med Nynäs Havsbad, som blir en del av organisationen.
-
Taktikon – prispsykologi och hur det påverkar kundbeteenden
Inom besöksnäringen kan psykologisk prissättning spela en stor roll för kundens beslut. Taktikon går igenom strategier i detta blogginlägg.
-
Preliminär ansökan inlämnad om att arrangera Fotbolls EM för damer 2029
SvFF och DBU har lämnat in en preliminär ansökan för att arrangera Fotbolls EM 2029. En av de tilltänka värdstäderna är Göteborg.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 11 -25
Mest under Destination och Insatser/Utmärkelser/Initiativ samt Evenemang, men även Boende
-
SkiStar vinner Business Model Awards – Årets Affärsmodell
SkiStar har tilldelats det prestigefyllda priset Business Model Awards 2025 i kategorin Årets Affärsmodell.
-
Camilla Freedeke, tillträdande VD för Destination Kalmar AB
Camilla Freedeke, idag chef för socialförvaltningen på Kalmar kommun, blir från och med den 1 maj ny VD för Destination Kalmar.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Richard Wiegmann tar över som VD för Visit Group
Visit Group, Nordens ledande leverantör av SaaS-lösningar för besöksnäringen välkomnar Richard W...
-
Taktikon – prispsykologi och hur det påverkar kundbeteenden
Prissättning handlar inte bara om siffror, det handlar om perception, känslor och beteende. Detta blogginlägg frå...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 11 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination och Stöd/Insatser/Utm...
-
Stockholms skärgård på TIME:s lista över världens bästa platser
Idag presenterar TIME listan ”The World’s Greatest Places 2025”. Med på listan finns Stockholms skärgård. ...
-
-
Gästbloggare
-