torsdag 12 februari 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Outdoor Festival tar ett strategiskt kliv mot destinationer och naturturism
    • Över 1 miljon passagerare reste med Finnlines 2025
    • Fjällens billigaste liftkort och mest skidåkning för pengarna – SkiStar redo inför sportloven
    • Är svenska städer redo att välkomna fler bussresenärer?
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
    • +Katrineholm söker en innovativ marknadsförare
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
    • Stockholm söker en projektledare kompetensförsörjning och internationell talangattraktion
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 -25
    • Projektledare möte och kongresser sökes till Helsingborg Arena
    • Stark efterfrågan – SkiStar rekryterar tusentals nya medarbetare
    • Gröna Lund, Kolmården och Furuvik rekryterar medarbetare till Halloween
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 -25
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Night Rider
    2022-05-05 16:40

    Prisregn över Gröna Lunds Night Rider – Snart avgörs framtiden för parkeringen

    Gröna Lunds och Heinekens nya koncept Night Rider prisas i Sponsrings & Eventsveriges årliga prisutdelning ”Gyllene Hjulet”.

    Efter sex års utredning har Mark- och miljööverdomstolen meddelat att ärendet angående den intilliggande parkeringen vid tivolit är färdigutrett. Nu återstår endast för domstolen att ge besked.

    Night Rider var eventgalans stora vinnare

    Den 27 april höll Sponsrings & Eventsverige den årliga prisutdelningen ”Gyllene Hjulet”. En branschtävling för alla verksamma inom event, sponsring och expo.

    När kvällen var slut så stod det klart att det var Gröna Lunds och Heinekens nya koncept Night Rider som var galans stora vinnare med totalt tre guld och ett silver.

    “Det här är en fantastisk bekräftelse på en enastående laginsats och det är ett tydligt kvitto på vad vi tillsammans kan åstadkomma när vi väljer att tänka nytt och se möjligheter i ett läge där förutsättningarna var allt annat än enkla. Det känns jättekul att vi har fått visa våra kollegor i branschen att Gröna Lund ligger i framkant vad gäller att skapa upplevelser utöver det vanliga. Nu ser vi fram emot att ta både Night Rider och våra andra upplevelsekoncept till nya höjder.” Säger Johan Lotsander, Chef för Tematiserade Säsonger på Gröna Lund.

    Läs mer om nattklubbskonceptet Night Rider i en tidigare artikel här.

    Så här lydde juryns motivering till vinsten:

    “När Sverige längtade efter att ha kul igen kraftsamlade Gröna Lund och Heineken. Tillsammans gjordes det omöjliga möjligt. Trots restriktioner skapades ett unikt event som fick en ny målgrupp att festa loss på ett nytt sätt och åka allt de orkade efter stängning. Night Rider blev klubbkonceptet maxat med ljud, ljus och underhållning av aldrig tidigare skådat slag. Biljetterna sålde slut, relationen med målgruppen stärktes och alla inblandade fylldes med energi vilket banat väg för en uppföljare.”

    Gröna Lund och Heineken kammade tillsammans hem följande priser för Night Rider:

    Guld – Årets kultur/underhållningssponsring
    Guld – Årets B2C
    Guld – Årets Sponsring
    Silver – Årets Event

    Prisregn över Gröna Lunds Night Rider - Snart avgörs framtiden för parkeringen

    Snart avgörs framtiden för Gröna Lunds parkering

    Processen avseende Gröna Lunds utbyggnad på den intilliggande parkeringen inleddes på våren 2016. Nu har Mark- och miljööverdomstolen meddelat att man anser ärendet färdigutrett och det återstår endast för domstolen att fatta beslut.

    Om domstolen säger ja kan parkeringen omvandlas till ett nytt tivolikvarter som kan stå helt klart om 4-5 år. Om domstolen säger nej måste en ny flerårig planprocess inledas innan någon nybyggnation kan tillåtas på området. Det skulle i praktiken innebära att parkeringen blir kvar under överskådlig framtid.

    “Vi har länge jobbat för att omvandla den tråkiga parkeringsplatsen till något som kan sprida glädje för både stockholmare och tillresta. Många har bidragit till att den aktuella planen nu tar hänsyn till den känsliga kulturmiljön, den biologiska mångfalden och tillgängligheten på Djurgården. Aldrig förr har vi varit så nära. Nu gäller det.” Säger Christer Fogelmarck, koncernchef för Parks and Resorts som äger Gröna Lund.

    Syftet är att omvandla platsen till ett fint parkområde

    Området är idag en parkeringsplats helt utan grönska om totalt 8 000 kvadratmeter, som till största del ägs av Gröna Lund. 940 kvadratmeter kommer arrenderas av Djurgårdsförvaltningen, precis på samma sätt som all mark som befintliga Gröna Lund befinner sig på.

    Syftet med utbyggnaden är att omvandla parkeringsplatsen till ett parkområde med en grön front mot vattnet, bakom vilken enstaka attraktioner kan sticka upp. Runtomkring byggs klassiska djurgårdskvarter, ett större båttorg och en allmän strandpromenad som ska öka tillgängligheten i området, försköna omgivningarna och skapa ett kulturellt mervärde även för andra besöksmål på Djurgården.

    Utbyggnaden ska tillåtas om det kan ske a) utan intrång i parklandskap eller naturmiljö och b) utan att det historiska landskapets natur- och kulturvärden skadas. Kommunen och länsstyrelsen, som har varit ledande i planprocessen, anser båda att utbyggnaden ska tillåtas.

    Läs mer om Gröna Lunds utbyggnadsplaner här.

    Ta del av Gröna Lunds slutliga yttrande till Mark- och miljööverdomstolen här.

    • Text: Gröna Lund & Isa Mörk
    • Foto: Gröna Lund
    Tweet
  • Gästikland x Outdoor Festival
    2026-02-12 10:29

    Outdoor Festival tar ett strategiskt kliv mot destinationer och naturturism

    Utvecklar sig från att ha varit en ren konsumentnära festival med fokus på friluftsliv och outdoor till att även lyfta besöksnäringen

  • Finnlines välkomnade över en miljon passagerare under 2025.
    2026-02-11 18:43

    Över 1 miljon passagerare reste med Finnlines 2025

    Finnlines satsning på ombordupplevelsen samt linjenätverket bidrog till att antalet passagerare ökade med 9 procent under 2025.

  • Åre skidåkare och gondolen
    2026-02-11 16:02

    Fjällens billigaste liftkort och mest skidåkning för pengarna – SkiStar redo inför sportloven

    SkiStar erbjuder något för alla - Lågprisliftkort i begränsade områden och mycket för pengarna för den som väljer att ha tillgång till allt

  • Jörlanda turistbuss - turistbussars utmaningar i städer
    2026-02-10 23:00

    Är svenska städer redo att välkomna fler bussresenärer?

    Fler väljer att åka på arrangerade bussresor inom Sverige – och de ökar i snabb takt, men kan svenska städer möta resenärernas förväntningar?

  • Invigning Malmö Börshus
    2026-02-09 05:16

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 06 -26

    Mest under Destination, Boende, samt Konstateranden/Beslut/Rapporter

  • Visita logga.
    2026-02-09 02:40

    Visita: Ökat resande inom Sverige 2026

    Var femte svensk planerar att åka på fler inrikes fritidsresor under 2026 än vad de gjorde under 2025, visar en undersökning från Visita

  • Plats - Dashboard
    2026-02-08 23:31

    Från mätning till förståelse – därför väljer fler destinationer kontinuerlig platsinsikt

    PLATS-tracking skapar en löpande bild av hur besökare och prioriterade målgrupper upplever en plats, med mätningar av bland annat rekommendationsvilja, nöjdhet, besöksintention och drivkrafter

  • Inför sportlovsveckorna innebär nyheterna i SkiStar Åre bättre flöden och kortare väntetider, mer vindsäker kapacitet samt fler åktimmar.
    2026-02-08 21:10

    SkiStar – starkt snöläge inför sportlovet i Åre och Vemdalen

    SkiStar fortsätter utveckla sina destinationer. Bland annat genom en vindsäker förbindelse i Åre och ett utbyggt skidområde i Vemdalen.

  • Stufvenäs Gästgifveri - Årets Upplevelseskapare i Kalmar
    2026-02-07 22:54

    Stufvenäs Gästgifveri är Årets upplevelseskapare i Kalmar

    Motiveringen (del av): Stufvenäs Gästgifveri har utvecklats till en modern upplevelsedestination och är en förebild inom besöksnäringen

  • Göta Kanal - Ny tur med skärgård och kanalen i kombination
    2026-02-06 23:07

    Svenska Hurtigrutten – ny kryssning genom skärgård och Göta kanal

    Från Nyköpings fjärdar, genom Östersjöns skärgårdar och vidare in i Göta kanal med slussning till Söderköping

  • Veckans profil

    Jesper Högfeldt Spritmuseum

    Jesper Högfeldt

    Boknings- & Säljansvarig på Spritmuseum

    Vi har pratat med Spritmuseums ansvariga för alla möten och konferenser som berättar varför en konferens på museet sticker ut

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Så mycket att fira! Uppdaterad högtidskalender för 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Anmäl dig till Swedish Workshop Kiruna 2026

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Digital föreläsning; Nya affärer – så kan researrangörer hjälpa dig (Visit Sweden)
      2026-02-17
      • Digitalt
      • sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningnyaaffarersakanresearrangorerhjalpadig17feb
    • Möten & Event-mässan 18-19 februari 2025
      2026-02-18
      • Stockholm (Kista)
      • motenevent.se/
    • Destination Jönköping – Destinationsdagen 2026 – Save the date
      2026-03-05
      • Jönköping
    • Greentime – Inspirationsdag
      2026-03-09
      • Stockholm
      • greentime.se/aktiviteter/inspirationsdag-9-mars/
    • Dryckesfestival på Spritmuseum – En hyllning till svensk dryckeskultur – från äpple till druva, från must till sprit
      2026-03-14
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-festival-vin-cider-destillat/?date=2026-03-14
    • Västmanlands Turismdag 2026
      2026-03-16
      • Fagersta
      • regionvastmanland.bmc.nu
    • Ö – och Skärgårdsriksdagen – Save the date
      2026-03-18
      • ??
    • Svenska Destinationsdagarna 2026 19-20 mars 2026
      2026-03-19
      • Norrköping
      • norrkoping/inbjudan-destinationsdagarna-2026
    • Busstorget 16-17 april
      2026-04-16
      • Halmstad (Tylösand)
      • nmevents.se/busstorget/
    • Swedish Workshop i Kiruna 21-22 april
      2026-04-21
      • Kiruna
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-workshop-2026/
    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-02-05 23:37

      Stena Line avvecklar färjelinjen Grenå – Halmstad

      Stena Line har beslutat att stänga färjelinjen mellan Halmstad i Sverige och Grenå i Danmark. Fartyget St...

    • 2026-02-06 00:06

      Utländska övernattningar i Sverige upp 10,8 procent 2025

      Med en ökning av antalet gästnätter om 10,8 procent från 2024 och +33 procent från 2015, fortsätter tillväxten av...

    • 2026-02-06 23:07

      Svenska Hurtigrutten – ny kryssning genom skärgård och Göta kanal

      Svenska Hurtigrutten, en ny heldagskryssning som tar resenärerna genom några av Sveriges mest storslagna...

    • 2026-02-08 23:31

      Från mätning till förståelse – därför väljer fler destinationer kontinuerlig platsinsikt

      Kraven på datadrivet beslutsfattande ökar snabbt inom besöksnäringen. Att kunna visa effekt, prioritera rätt ...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      När jag föreläser för regioner och destinationer kommer samma fråga ofta upp: Hur skapar vi levande vandringsleder – och vilken r...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Andrea Hartmann Jovell bloggar om svensk besöksnäring

      Andrea Hartmann Jovell

      Bloggar om utmaningar och framgångsfaktorer för svensk besöksnäring

      Svensk besöksnäring behöver en uppvärdering av sin betydelse för landets attraktionskraft och motståndskraft. Jag ser den som en del av den ...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Bianca Brandon-Cox siar om framtiden… Observera: Detta är ett önskat framtida scenario baserat på min profession inom ...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet