-
Projektet som fokuserar på identifierade behov
Det pågår ett nationellt pilotprojekt i Norrland där fyra utvalda platser skall få stöd med att öka sin attraktivitet.
Utsedda platser är:
- Risudden i Övertorneå
- Svanstein i Övertorneå
- Harads i Boden
- Arctic Bath
Detta kommer man att fokusera på
Projektet har som syfte att vara investeringsfrämjande i besöksnäringen.Det långsiktiga målet är att bidra till att öka platsernas attraktionskraft för internationella besökare.För att nå det behöver nya investeringar göras där en internationell aktör är involverad, ett utökat kapital, intellektuellt kapital och stärkta marknadskanaler.
Så här går projektarbetet till
Till varje plats knyter man ett case som via projektet får stöd i att utveckla attraktiva investeringsprospekt. Tillvägagångssätten och arbetsprocessen för skapandet av investeringsprospekten ska i sin tur beskrivas i en metodik och vara vägledande för andra regioner inom näringen i Sverige.Redan vid årsskiftet ska dessa case vara paketerade i individuella investeringsprospekt.
Dessa står bakom projektet
Bakom idén till projektet står besöksnäringens myndighetsgrupp, som gemensamt valt ut Swedish Lapland som pilotdestination, och följs därför med särskilt intresse av nationella aktörer.Projektet drivs av Invest in Norrbotten tillsammans med Swedish Lapland Visitors Board.
Unikt i sitt slag
”- Sättet att arbeta som Invest in Norrbotten* och Swedish Lapland Visitors Board* har utvecklat är unikt i sitt slag. Vi tror att det här kan vara ett gott exempel för hela Sverige. Nu är fokus att kraftsamla kring de identifierade behoven på de utvalda platserna, vilket involverar fler regionala och lokala aktörer”, säger Börje Svanborg, regionansvarig på Business Sweden Invest.”- I projektet bedömer vi att de utvalda platserna och de reseanledningar vi vill stärka på respektive plats har en stark internationell konkurrenskraft. Vi tror att tillvägagångssätt för framtagande av investeringsprospekt för dessa relativt småskaliga verksamheter kan bidra med lärande och erfarenheter till andra regioner i Sverige”, säger Natalie Sidén, projektledare på Invest in Norrbotten.
Måste stärka platsers attraktionskraft
”- För att nå målet om fördubblad omsättning i besöksnäringen 2020 behöver vi stärka platsernas attraktionskraft samt utöka antalet bäddar. I konkurrens om den globala resenären blir de direkta säljkanalerna, ständigt utvecklande av produkten samt kunskap om den utländska marknaden avgörande. Det är precis det en internationell investerare kan bidra med, så kallat intellektuellt kapital. Det är lika viktigt som det fysiska kapitalet”, säger Erica Mattsson, Vd på Swedish Lapland Visitors Board.”- Tillväxtverket leder ett nationellt samarbete mellan tretton myndigheter och statliga bolag med fokus på besöksnäringens utveckling och internationella konkurrenskraft. Inom gruppen har man prioriterat tre strategiska utvecklingsområden varav detta projekt är ett”, säger Erika Rosander, koordinator för besöksnäringsfrågor på Tillväxtverket.
*Invest in Norrbottens uppdrag är att på ett aktiv och systematiskt sätt attrahera investeringar och nystartade företag till Norrbotten i syfte att skapa fler arbetstillfällen i regionen. Företaget Invest in Norrbotten AB, finansieras av landstinget och kommunerna i Norrbotten. Invest in Norrbotten är regional partner till Business Sweden.*Swedish Lapland Visitors Board är regionens officiella företrädare för besöksnäringen som genom en näringslivsorienterad samverkansplattform verkar för att stötta näringens ambitioner att göra affärer av den internationella och nationella efterfrågan på destinationens utbud av arktiska produkter och upplevelser. Näringen samverkar genom destinationsvarumärket Swedish Lapland som gemensam kommunikationsplattform och avsändare för platsen tillsammans med entreprenörernas varumärken, varumärket Sverige och lokala platsvarumärken med internationell kännedom och attraktion.
Läs också artiklarna:
På bilden högst upp: Erica Mattsson (Swedish Lapland Visitors Board), Börje Svanborg (Business Sweden Invest), Natalie Sidén (projektledare), Erika Rosander (Tillväxtverket) och Jörgen Eriksson (Invest in Norrbotten) i Stora Sjöfallet.Källa: Swedish Lapland Visitors Board- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Invest in Norrbotten
-
Cykelturismen i Sverige växer – drivs av internationella naturtrender
Utvecklingen av cykelturismen drivs av internationella besökare. Sverige står sig starkt som en cykeldestination enligt Visit Sweden.
-
Stockholm bubblar inför sommaren – tillväxt och högtryck i besöksnäringen
Stockholm går in i sommaren med starka signaler från besöksnäringen. Gästnätter ökar och bokningsläget är starkt.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 2026
Mest under Flyg, Museer och utställningar, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Konstateranden/Beslut/Rapporter.
-
Dags att boka in sig på årets BarCamp – 7-8 september i Karlstad
Besöksnäringens ledarforum för alla som vill driva på utvecklingen mot en snabbare omställning och möta likasinnade
-
Skaraborg är rikt på konstupplevelser – ny roadtrip lanseras
Visit Skaraborg lanserar en roadtrip på temat konst, vilket gör det enklare än någonsin att upptäcka destinationens kultur.
-
2026 års utgåva av MICHELIN Guide Nordic Countries
Nio nya restauranger i Norden har belönats med sin första MICHELIN-stjärna. Svenskar uppmärksammas i guiden.
-
SkiStars klimatarbete uppmärksammas i Europe’s Climate Leaders 2026
SkiStar har tagit plats på Europe's Climate Leaders 2026. Listan lyfter europeiska företag som gjort framsteg i sitt klimatarbete.
-
Från kursgård till skärgårdsdestination – ett nytt Marholmen
Efter år av intensiv utveckling mot målet att bli en självklar året-runt destination, står ett nytt Marholmen klart i sommar.
-
Rörstrand 300 år – mer än ett jubileum, ett arbete med platsens berättelse
När Rörstrand firar 300 år som varumärke uppmärksammas Lidköping. Arbetet med jubileet har handlat om mer än ett firande.
-
r360 växer och gasar: Stärker organisationen och går in i strategiskt partnerskap
Det är högtryck hos r360 som är marknadsledande leverantör av affärs- och bokningssystem för nordiska fjälldestinationer
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 22 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang, Ko...
-
r360 växer och gasar: Stärker organisationen och går in i strategiskt partnerskap
Det råder högtryck hos r360 Resort Systems AB. Som en marknadsledande leverantör av affärs- och bokningss...
-
SkiStar lanserar Sveriges bästa snögaranti
Fler garanterat öppna nedfarter ska göra det tryggare att boka skidsemester. Inför vintern 2026/2027 stärker
-
Internationell press förälskade sig i Östergötlands skärgård
Under fyra intensiva majdagar fick Östergötlands skärgård finbesök. Sju utvalda journalister från Danmark, Tyskla...
-
-
Gästbloggare
-