-
Restaurangvecka lyfte branschen
Alla restauranger upplever perioder under året då besökarna är färre. Hur kan man göra för att få fler besökare jämt fördelade över året? Detta har man funderat över i Lidköping och förra vintern hade man premiär för RestaurangVeckan i Lidköping.
Succén väntade inte på sig och i år har man genomfört evenemanget igen, den 20-24 februari.
Konceptet är enkelt – alla deltagande restauranger erbjuder gästerna två rätter, förrätt och huvudrätt, för totalt 200 kronor. I vissa fall en rejäl rabatt jämfört med ordinarie pris.
I år var det tretton deltagande restauranger och de har sålt 3.300 menyer jämfört med 2.000 menyer under stadens restaurangvecka förra året.
Alla restauranger vittnar om fler kunder än en vanlig vecka. Mest märktes detta under tisdagen och torsdagen. Ett par restauranger hade fullbokat hela veckan.
Intressant att notera är att det var framför allt åldersgrupperna från 30 år och uppåt som besökte krogen mer än vanligt under den aktuella veckan. Restaurangerna vittnar om att det i de här åldrarna var många par och kompisgäng som passade på att gå ut och ha en trevlig kväll.
Bakom arrangemanget står Tillväxt Lidköping tillsammans med de deltagande restaurangerna The View, Feeling, Stadshotellet, Josefs, Italia, Bakgårn, Skafferiet, Pitchers, O ´Learys, Troja, Milano, Rhodos och Melbygatans.
Källa: Tillväxt Lidköping.
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Tillväxt Lidköping
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 32 2026
Mest under Boende, Evenemang, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Världens bästa Äggkaka koras på Skördefest i Smygehuk
Alla intresserade av skånsk matkultur samlas i september när VM i äggkaka går av stapeln på skördemarknaden i Smygehuk.
-
Elite Stora Hotellet Jönköping lanserar exklusiv middagsserie
I höst lanserar Elite Stora Hotellet Jönköping och restaurang Trottoir den gastronomiska satsningen 4 Hands Dinner Episodes.
-
Almedalsveckan 2026, del 2: Sverige har attraktionskraften – men kan besökarna ta sig hit?
Sammanställning av den 3e dagen av Almedalsveckan 2026 - Jakob Norrbys och Turismnytts perspektiv med hjälp av AI
-
Countryside Hotels – så använder svenska hotell AI
En ny undersökning av Countryside Hotels visar att många svenska hotell experimenterar med användning av AI i verksamheten.
-
Naturen är gratis – men upplevelsen behöver inte vara det
Marcus Eldh bloggar om älgar som kan ses gratis men att göra upplevelsen större måste få kosta. Paketerar man naturen blir den värd att betala för
-
Daftöland investerar 9 miljoner i ny attraktion 2027
Inför säsongen 2027 får nöjesparken Daftöland i Strömstad ett nytt tillskott. En slänggunga, som kommer att heta Tromb.
-
Det är inte för många turister. Det är för lite styrning
Johan Engström, generalsekreterare, Naturturismföretagen gör en personlig reflektion efter två veckor med husbil längs Hallands och Skånes kust och på Österlen
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 31 2026
Mest är det om Destination, Hållbarhet/Tillgänglighet, Marknadsföring samt Konstateranden/Rapporter
-
Världspremiär på Kalmar Slott 2027: Ny utställning av Kirsty Mitchell
Kirsty Mitchells utställning Wonderland kommer till Kalmar slott 2027. Dessutom har hennes nya projekt Quiescence världspremiär.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Det är inte för många turister. Det är för lite styrning
Johan Engström, generalsekreterare, Naturturismföretagen gör en personlig reflektion efter två veckor...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 31 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan var ovanligt nyhetsfattig men vi har fått ih...
-
Järvsö lanserar unikt Skogsbadsrum – en plats för återhämtning
Järvsö stärker sin position som en destination för återhämtning, naturupplevelser och välbefinnande när S...
-
Världspremiär på Kalmar Slott 2027: Ny utställning av Kirsty Mitchell
Den brittiska konstfotografen Kirsty Mitchell utställning Wonderland har berört människor globalt. Våren 2027 pre...
-
-
Gästbloggare
-