-
Så arbetar vi med att erbjuda övernattning och lokal mat
Golfbanan är en mötesplats för många och efter en runda så blir man både trött och hungrig
Därför arbetar många golfanläggningar med att kunna erbjuda bra boende och lokal god mat.
På Arboga golfklubb erbjuder man stugor direkt bredvid banan men har även samarbeten med närbelägna hotell. En trend som man har sett de senaste åren är att icke-golfare hyr in sig i stugorna på grund av det natursköna läget.En del tar husbilen till golfbanan varför man också erbjuder ställplatser.
På anläggningen serverar man hamburgare, smörgåsar och korv med bröd men har märkt av en ökad efterfrågan av husmanskost. Nu erbjuder man dagens lunch.
På Henrik Stensons hemmabana Gullbringa Golf & Country Club arbetar man för att ge en guldkantad upplevelse. I restaurangen Gullkrogen erbjuder man msc-märkt fisk från Västkusten.
På Gullbringa Golf & Country Club har man inget eget boende men man har ett nära samarbete med hotell i omgivningen. Kunderna efterfrågar ett högklassigt boende och därför har man inga samarbeten med vandrarhem. En delförklaring är också att vandrarhemmen inte kan konkurrera med priserna för hotellpaket. De utländska gästerna, som främst kommer från Norge, Frankrike och Tyskland tycker det är mycket billigt att ta en golfsemester i Sverige.
Enligt Visit Sweden spenderar en golfturist 50-100% mer än en ”vanlig” turist. Det är en köpstark grupp där det finns möjligheter att göra bra affärer för andra besöksnäringsföretag, inte bara golfanläggningar.
Källa: Gullbringa Golf & Country Club, Arboga Golfklubb, Visit Sweden
- Text: Maria Lindqvist
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
Mest under Evenemang, Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i mars
I mars 2026 ökade antalet belagda hotellrum jämfört med 2025. Samtidigt sjönk RevPAR enligt statistik från Visita.
-
Spritmuseum: Dubbla utmärkelser i Stockholmarnas favoritmuseum
1:a pris i kategorin Årets klättrare och 3:e pris i Bästa restaurang/café
-
Gratis friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken
SkiStar välkomnar grundskolor till kostnadsfria friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken för att främja rörelseglädje.
-
STF – halverad budget för friluftsliv under mandatperioden
Anslagen för friluftsliv/naturturism har halverats under de fyra senaste åren. Det visar Svenska Turistföreningen och Friluftsfrämjandets granskning.
-
Bianca bloggar – AI-verktyg i besöksnäringen – rond 3
Bianca tipsar om hur AI kan användas på ett smart och effektiviserande sätt av besöksnäringsföretagare
-
Över 200 000 resenärer på två år för Finnlines linje mellan Polen och Sverige
Färjerutten från Finnlines mellan Świnoujście och Malmö fortsätter att öka i popularitet. Milstolpen firas med extra avgångar under april.
-
Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
Svensk Camping i Göteborg söker en affärsdriven digital produktägare som vill forma framtidens digitala tjänster inom camping.
-
SM i utomhusmatlagning i Halmstad – juryn och lagen presenteras
Den 11–12 april 2026 är det dags för Halmstad Outdoor Weekend. En av höjdpunkterna är deltävlingen i SM i utomhusmatlagning.
-
Årsrapport 2025: Ett starkt år för Visit Swedens marknadsföring
Genom sin globala marknadsföring befäster Visit Sweden Sveriges position som attraktivt och konkurrenskraftigt resmål.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Årsrapport 2025: Ett starkt år för Visit Swedens marknadsföring
Genom sin globala marknadsföring befäster Visit Sweden Sveriges position som attraktivt och konk...
-
Bianca bloggar – AI-verktyg i besöksnäringen – rond 3
Biancas spaning inom AI Människa, maskin och meningen med det vi gör AI kan idag skriva, analyse...
-
SM i utomhusmatlagning i Halmstad – juryn och lagen presenteras
Den 11–12 april 2026 är det dags för Halmstad Outdoor Weekend på Tylebäck Hotell & Konferens...
-
Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
Svensk Camping är en medlemsägd bransch- och marknadsföringsorganisation som samlar drygt 300 ca...
-
-
Gästbloggare
-