lördag 19 juli 2025
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • SM-veckan vinter återvänder till Skövde 2027
    • Stockholm får en ny sommarpärla: ”Badholmen Sju Veckor”
    • Gröna Lund, Kolmården och Furuvik rekryterar medarbetare till Halloween
    • Svenska Taxiförbundet – konkurrensbegränsning gynnar inte Kalmar
  • Platsannonser:
    • Gröna Lund, Kolmården och Furuvik rekryterar medarbetare till Halloween
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 -25
    • Läckö-Kinnekulle söker Operativ Marknadskommunikatör och Vikarierande Destinationsutvecklare
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 21 -25
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17 -25
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17-25
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 -25
    • Camping Västkust rekryterar 1000 personer till sommaren
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 7 2025
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 6 2025
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • juniorreporteruppdrag
    2017-10-31 09:00

    Så firas Halloween i några av Sveriges nöjesparker

    Halloween har blivit en viktig högtid för besöksnäringen då det finns möjligheter att dra in ”extra” intäkter. Turismnytt har tittat närmare på några satsningar runt om i Sverige.

    Parken zoo satsar på mys och rys under Halloween

    Så firas Halloween i några av Sveriges nöjesparker

    Djur- och nöjesparken Parken Zoo i Eskilstuna bjuder på en av mys och rys i höstmiljö under fyra dagar. Här kommer man att kunna hälsa på djuren, gå en spökstig i den fördömda skogen och dansa på spökdiscot. På plats är en gammal bortglömd cirkus som visar upp gamla konsttrick. Nöjesparken håller öppet och ingår i entréavgiften. En av dagarna kommer det också att anordnas en stor leksaksloppis.

    Gröna Lund bjöd på en helt ny upplevelse

    Så firas Halloween i några av Sveriges nöjesparker

    Halloweenpumpa välkomnade alla till Gröna Lund

    Journalister, en skolklass, youtubers och juniorreportrar var de första som fick uppleva Gröna Lunds storsatsning på Halloween. Och de flesta såg glada men tagna ut när de gick därifrån…

    På Lilla området har det skapats en helt ny upplevelse av parken, området hade dekorerats av 2.500 pumpor, ljuseffekter, höbalar och många trasdockor. Alla attraktioner hade döpts om, exempel på det var Nyckelpigan som nu hette Spindelpigan och Tekopparna som hette Häxkitteln. Barnen möttes upp av snälla häxor som gav de rådet att inte gå över till det stora området – för där bor de elaka häxorna.

    Så firas Halloween i några av Sveriges nöjesparker

    Juniorreporter möter snälla häxor på Gröna Lund

    Men våra juniorreportrar tog modet till sig och gick genom ett majsfält fullt av rök till det stora området ändå.

    Så firas Halloween i några av Sveriges nöjesparker

    Halloweenspindel ovanför ingången till stora området

    På det stora området möttes man av många olika slags väsen som gjorde ljud och sprang runt. Här var det nästan för läskigt för barnen som var under 10 år, men även för de äldre. Här finns fyra skräckhus och en zombie-zon. Allt baserat på olika historier. Radiobilarnas arena har byggt som och erbjuder besökarna att uppleva en skräckupplevelse som slår det mesta – Motel Hell.

    Så firas Halloween i några av Sveriges nöjesparker

    Eldshow på Gröna Lund

    På kvällarna kan man uppleva en eldshow av Burn out Punks på stora scenen.

    Halloweenveckan har skapat nya arbetstillfällen. Parken har rekryterat 550 personer som skall arbeta i matkiosker, som attraktionsförare och spela häxor, zombies och onda clowner.

    Alla utsmyckningar har man skapat i en studio i Bromma med hjälp av företaget Arclight. Man har även tagit hjälp av den mexikanska ambassaden för att tematisera området Dia de Muertos.

    Investeringen på Halloween ligger på 23 miljoner kronor.

    Kolmården invaderas av ett riddarsläkte

    Så firas Halloween i några av Sveriges nöjesparker

    Det är sjätte året i rad som Kolmården bjuder in till Halloween – ett event som vuxit sig större för varje år sedan starten och senaste åren haft över 30.000 besökare.

    ”- För varje år har vi jobbat med att förfina konceptet ytterligare och i år kände vi att både våra gäster och vi var redo för ett större steg. Vi har också märkt en ökad efterfrågan på något lite läskigare, samtidigt som toleransen för vad som är lagom läskigt har ökat”, säger Rickard Sjödén på Kolmården som varit med och utvecklat det nya konceptet.

    En annan nyhet är att besökarna kommer att kunna stifta bekantskap med ett gammalt utdött riddarsläkte, som återvänt till ruinerna av deras forna fästning för att återuppleva fornstora dagar, umgås och tävla i tornerspel.

    ”- Temat för årets Halloween är fortfarande rysmysigt för att passa alla åldrar, men den som vill och törs gå in i ödehuset har dessutom möjlighet att uppleva något riktigt läskigt”, säger Rickard Sjödén

    Kvar på programmet finns spökbalen och eldshowen. Under åkturen i linbanan Safari bjuder man på Halloweenstämning och på tornerspelsarenan underhåller de döda riddarna i ett skådespel. Hela Bamses värld är spökfritt för den som vill pausa från rysligheter en stund.

     

    • Text: Maria Lindqvist
    Tweet
  • Vintern 2027 kommer SM-veckan åter att arrangeras i Skövde.
    2025-07-18 01:27

    SM-veckan vinter återvänder till Skövde 2027

    Efter att Riksidrottsförbundet och SVT har utvärderat städer är det nu klart att Skövde kommer stå värd för SM-veckan vinter 2027.

  • Under sju veckor förvandlas Badholmen i Stockholm till en levande beach club där musik, mat och människor möts.
    2025-07-18 01:21

    Stockholm får en ny sommarpärla: ”Badholmen Sju Veckor”

    I sommar får Stockholms skärgård nytt liv. Under sju veckor förvandlas Badholmen till en beach club där musik, mat och människor möts.

  • Nöjesparkerna Gröna Lund, Kolmården och Furuvik söker nu efter medarbetare till höstens spännande Halloween.
    2025-07-18 01:16

    Gröna Lund, Kolmården och Furuvik rekryterar medarbetare till Halloween

    När höstmörkret sänker sig förvandlas Gröna Lund, Kolmården och Furuvik till halloweenvärldar. Nu öppnar nöjesparkerna sina rekryteringar.

  • Lennart Kalderén, ordförande för Svenska Taxiförbundet.
    2025-07-18 01:11

    Svenska Taxiförbundet – konkurrensbegränsning gynnar inte Kalmar

    Svenska Taxiförbundet ser en konkurrensbegränsning i Kalmars upphandling av skolskjuts. Mindre taxiföretag riskeras att slås ut.

  • Sommartorget i Härnösand.
    2025-07-18 01:04

    En rekordökning av gästnätter i Härnösand under året

    Turismen i Härnösand visar stark tillväxt. Under årets fem första månader har gästnätter ökat med 49,4 procent jämfört med i fjol.

  • Öppningsceremonin vid Word Choir Games 2024 i Auckland på Nya Zeeland.
    2025-07-18 01:00

    Helsingborg blir värdstad för World Choir Games 2026

    Sommaren 2026 står Helsingborg i centrum för världens största internationella körfestival - World Choir Games.

  • Camping 2025 - besöksnäring
    2025-07-14 04:55

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 -25

    Mest om Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/beslut/rapporter

  • Almedalen 2025 - Norwegian och St1
    2025-07-14 00:56

    Turismnytts sammanfattning av Almedalsveckan 2025 – del 3

    Istället för att skriva ihop något analytiskt om Almedalsveckan 2025 samlar Turismnytt anteckningarna från de olika seminarierna, här del 3

  • Logga för Regeringen.
    2025-07-13 22:23

    Regeringen föreslår ett förbättrat resegarantisystem

    Ökad trygghet för resenärer och förenkling för branschens aktörer. Regeringen föreslår en reform av dagens resegarantisystem.

  • EVS38, en global konferens om eldrivna fordon, lockade 3900 deltagare i Göteborg under juni.
    2025-07-13 22:18

    Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – juni 2025

    Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen i destinationen. Juni var en händelserik månad.

  • Veckans profil

    Madelaine Pettersson, Spritmuseum

    Madelaine Pettersson

    Spritmuseums kommersiella chef

    Om produktutveckling och att skapa ett levande museum

  • Nyheter från Tillväxtverket

    • Tillväxtverket

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet, 26 juni

    • Film att använda: Så bidrar globala gäster till din affär

    • Vill du locka fler svenska gäster i sommar? 5 konkreta tips!

    • Digitala föreläsningar om den globala resenären

  • Händelser i branschen

    • Järvsö Sustainable Tourism Summit 27-29 augusti
      2025-08-27
      • Järvsö
      • jarvsosummit.com/
    • Svensk mountainbikekonferens – Platsutveckling med cykling som medel 1-2 september
      2025-09-01
      • Järvsö
      • cykelframjandet.se/svensk-mountainbike-konferens/
    • Kulturarvsdagen, 12–14 september
      2025-09-12
      • Hela Sverige
      • kulturarvsdagen-2025-kulturarv-och-bebyggelse-en-hyllning-till-vart-byggda-arv-56602
    • Besöksnäringsforum – Region Västerbotten Turism 1-2 oktober
      2025-10-01
      • Lycksele
    • BarCamp – Nätverket Hållbar Besöksnäring 6-7 oktober (save the date)
      2025-10-06
      • Skaraborg
    • Turismdag – JHT (save the date)
      2025-10-16
      • Jämtland
    • Stockholm Beer & Whisky Festival, 24-25 oktober
      2025-10-24
      • Stockholm (Nacka Strand)
      • stockholmbeer.se/om-massan/
    • Visit Smålandsdagen – Save the date
      2025-11-06
      • Växjö
    • Besöksnäringen på agendan (SKR) – Save the date
      2025-12-03
      • Stockholm
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2025-07-13 22:23

      Regeringen föreslår ett förbättrat resegarantisystem

      Ökad trygghet för resenärer och förenkling för resebranschens aktörer. Regeringen har beslutat o...

    • 2025-07-11 01:47

      Swedish Lapland – upphandling av nattågen och nya vagnar

      Vid aktuell upphandling av tågbolag som ska köra nattågen mellan Stockholm och Narvik från december 2026 fick Tra...

    • 2025-07-11 01:28

      Färgglada Sala-cyklar blir rullande turistbyråer

      Platsvarumärkesgruppen i Sala kommun – där näringslivsenheten och kommunikationsenheten samarbet...

    • 2025-07-14 04:55

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 -25

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Boende, Evenemang oc...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har funderat mycket på vad det är som gör att vissa paket blir succé och andra blir liggande på en undangömd del av hemsidan....

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Så stärker du din synlighet i digitala kanaler som småskalig dryckesproducent – med gårdsförsäljningen som språngbräda ...

    • Andrea Hartmann Jovell bloggar om svensk besöksnäring

      Andrea Hartmann Jovell

      Bloggar om utmaningar och framgångsfaktorer för svensk besöksnäring

      Besöksnäringen lyfts ofta fram som tillväxtmotor. Många är de kommuner och regioner som stångas med att formulera tillväxtstrategier för jus...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, trender och hållbara måltidskoncept

      Trenderna 2025 visar på en stark efterfrågan på autenticitet, hållbarhet och innovation. Genom att satsa på hyperlokala smaker, förstklassig...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2025 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet