-
SAS ingår avtal med svenska staten
Ett nytt avtal om resor är klart mellan flygbolaget SAS och Kammarkollegiet.
Avtalet innebär att alla statsanställda kommer att flyga med SAS när de skall resa utomlands.
SAS vann upphandlingen på grund av bolagets priser och tidtabell.
”- Vi är stolta över att svenska staten åter väljer att förnya avtalet med oss. Vi fortsätter att hela tiden utmana oss själva, och erbjuda resenärer till och från Skandinavien en riktigt bra produkt, en attraktiv tidtabell och ett brett nätverk. Vi fortsätter våra satsningar mot ett hållbart flyg och uppfyller även Kammarkollegiets miljökrav”, säger Annelie Nässén, global försäljningsdirektör SAS.
Avtalet börjar gälla 2016-10-01 och gäller i 24 månader med möjlig förlängning vid ett eller flera tillfällen dock längst 24 månader.
Källa: SAS
- Text: Maria Lindqvist
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i mars
I mars 2026 ökade antalet belagda hotellrum jämfört med 2025. Samtidigt sjönk RevPAR enligt statistik från Visita.
-
Spritmuseum: Dubbla utmärkelser i Stockholmarnas favoritmuseum
1:a pris i kategorin Årets klättrare och 3:e pris i Bästa restaurang/café
-
Gratis friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken
SkiStar välkomnar grundskolor till kostnadsfria friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken för att främja rörelseglädje.
-
STF – halverad budget för friluftsliv under mandatperioden
Anslagen för friluftsliv/naturturism har halverats under de fyra senaste åren. Det visar Svenska Turistföreningen och Friluftsfrämjandets granskning.
-
Bianca bloggar – AI-verktyg i besöksnäringen – rond 3
Bianca tipsar om hur AI kan användas på ett smart och effektiviserande sätt av besöksnäringsföretagare
-
Över 200 000 resenärer på två år för Finnlines linje mellan Polen och Sverige
Färjerutten från Finnlines mellan Świnoujście och Malmö fortsätter att öka i popularitet. Milstolpen firas med extra avgångar under april.
-
Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
Svensk Camping i Göteborg söker en affärsdriven digital produktägare som vill forma framtidens digitala tjänster inom camping.
-
SM i utomhusmatlagning i Halmstad – juryn och lagen presenteras
Den 11–12 april 2026 är det dags för Halmstad Outdoor Weekend. En av höjdpunkterna är deltävlingen i SM i utomhusmatlagning.
-
Årsrapport 2025: Ett starkt år för Visit Swedens marknadsföring
Genom sin globala marknadsföring befäster Visit Sweden Sveriges position som attraktivt och konkurrenskraftigt resmål.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
Mest under Destination, Boende samt Konstateranden/Beslut/Rapporter (plus några aprilskämt från branschen längst ned för den som är nyfiken)
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Publikrekord gav många övernattande besökare till Halmstad
Det blev publiksuccé i helgen när handbollslagen gjorde upp om guldet under ATG Svenska cupen Final4 på Halmstad ...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende samt K...
-
Framtidens fjällturism: AI, personalisering och sömlösa gästresor
Sammanfattning av r360 Kundträff 2026 i Stöten Den 24–25 mars 2026 samlades representanter från ...
-
Här är vinnarna i Culinary Hotel Awards 2026
Den 23 mars samlades hotellbranschen på Berns i Stockholm för Culinary Hotel Awards 2026 – en gala där Sveriges f...
-
-
Gästbloggare
-