söndag 24 september 2023
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Jacy’z utmanar Göteborgs nöjesscen: Premiär för egen dinner show
    • Naturturismföretagen – långsiktiga effekter av svinpest redan en verklighet
    • SPRIT-undersökningen visar hur beroende en destination är av turism
    • Så kan du kommunicera hållbarhet – Konkreta tips för turismföretagare
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 37 2023
    • Upplev Norrköping söker en visionär och resultatinriktad VD
    • Hotelldirektör sökes till Hernö Gin Hotell i Härnösand
    • En Hotellchef sökes till Källan Hotel Spa & Konferens
    • Treehotel i natursköna Harads söker även en F&B Manager
    • Treehotel i natursköna Harads söker en Sales Manager
    • Anläggningen Villa Baro letar efter en hungrig Köksmästare
    • Stora framgångar för Gigleer leder till nytt samarbete
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring 22-26 augusti 2022
    • Ny app hjälper arbetsgivare och arbetssökande att matcha varandra
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • naturturism
    2022-10-20 15:41

    Satsning för högre kompetens och status i naturturism

    Naturturismföretagen kraftsamlar för hållbar naturturism i Sverige. I arbetet tillsammans med andra aktörer finns en samsyn kring att det krävs utbildningsinsatser för att höja statusen i branschen och för att stärka den svenska besöksnäringens konkurrenskraft.

    ”Genom vårt arbete får vi tydliga indikationer på att kompetensen behöver höjas på alla nivåer för en professionalisering av branschen.” Säger Margareta Grape, Naturturismföretagen, projektledare för Nationellt nav för hållbar turism.

    Främst två områden där utbildningsinsatser behövs

    I kraftsamlingen har det kommit fram främst två områden där utbildningsinsatser behövs. Utan insikt i företagande blir en nyutbildad inom naturturism inte anställningsbar. Samt att lärarna behöver utbildas så att de kan ge eleverna relevant kompetens till verktygslådan i sitt framtida yrke inom naturturism.

    ”Vi arbetar tajt tillsammans med naturturismföretagare, regioner, destinationer samt utbildningsaktörer och tittar på behov av åtgärder och stöd. Ur ett brett perspektiv ska vi möta kompetensbehoven genom att ta fram kompetensmoduler för olika utbildningsnivåer.” Säger Margareta Grape.

    Mer kunskap i entreprenörskap

    ”I den här branschen är företagen små, de har inga eller några få anställda. Många av företagen har heller inte råd att anställa utan samarbetar i stället med andra företagare. Det innebär att en person som är utbildad inom naturturism måste ha goda kunskaper i att vara företagare. Annars blir det svårt att komma in i yrkeslivet trots en relevant utbildning.” Säger Margareta Grape.

    Det handlar exempelvis om kunskaper i målgruppsarbete, paketering, marknadsföring, kunskaper i paketreselagen, vad som gäller för att bedriva verksamhet på annans mark, säkerhetsanalys och prissättning.

    ”I våra kontakter med utbildningsaktörer så ser vi att naturturismutbildningar via naturbruksgymnasium eller på folkhögskolor behöver kompletteras med praktiska kopplingar mellan att vara företagare, att kunna sin produkt och möta gästen. En anställd inom naturturism ska förstå företagande lika bra som arter i naturen och kunna bemöta sina gäster professionellt.” Säger Margareta Grape.

    Satsning för högre kompetens och status i naturturism
    Källa: Naturturismföretagen (På bild: Margareta Grape).

    Många saknar praktisk erfarenhet

    Naturturismföretagen har vid träffar med utbildningsaktörer bland annat tittat närmare på läroplanen och konstaterar att det är bra grund att bygga vidare på. Men det har också blivit tydligt att lärarkåren saknar viktig kunskap. Många saknar praktisk erfarenhet.

    ”Det är relativt lätt att översätta en läroplan och dess moduler till elevundervisning men lärarna behöver känna, veta och ha provat på själva för att omsätta det så att eleverna i högre grad rustas för verkligheten.” Säger Camilla Jönsson, som förutom tillförordnad generalsekreterare och verksamhetsansvarig för Naturturismföretagen också driver företag inom naturturism.

    Utbildarna behöver utbildas

    ”Som yrkesverksam inom naturturism är det landskapet med dess historia som är produkten. Du ska också vara förberedd på diverse händelser och att kunna improvisera vid dåligt väder. Du ska använda och bjuda på lokal mat, du ska kunna sätta gästerna i rätt kajak eller på rätt häst utifrån sin erfarenhetsnivå. Eftersom en naturguide ofta arbetar på olika platser i olika slags natur behöver de också kunna olika naturtyper.” Säger Camilla Jönsson.

    Kompetenshöjande insatser där utbildningsanordnaren och läraren är grunden kommer i förlängningen också att höja statusen på yrkena.

    ”En kompetenshöjning blir win-win för många. För individen, för företagen, för landsbygden och lokala samhällen, för naturen och för besöksnäringen i Sverige.” Säger Camilla Jönsson.

    Satsning för högre kompetens och status i naturturism
    Källa: Naturturismföretagen (På bild: Camilla Jönsson).

    Fakta: Kompetens- en del av kraftsamlingen för hållbar naturturism

    En del i Naturturismföretagens kraftsamling för hållbar naturturism är utvecklingsprojektet ”Nationellt nav för hållbar turism”. I arbetet med att vara ett samordnande nav är kompetensförmedling och kompetensuppbyggnad en viktig del. Kompetensmodulerna som arbetas fram, i samarbete med företagare och utbildningsaktörer, är till gagn för företagen, offentliga aktörer som exempelvis utbildare, regioner och destinationer, myndigheter och verk.

    Höjd kompetens höjer också statusen på yrkena, det ger i sin tur ökad hållbarhet i svensk besöksnäring och en starkare naturturismbransch.

    Arbetet är möjligt tack vare stöd och finansiering från:

    Satsning för högre kompetens och status i naturturism    Satsning för högre kompetens och status i naturturism

    • Text: Ulrica Dahlqvist
    • Foto: Roland Magnusson
    Tweet
  • Jacy'z Hotel & Resorts dinner show - ”Symphony of Illusion”.
    2023-09-22 18:56

    Jacy’z utmanar Göteborgs nöjesscen: Premiär för egen dinner show

    Jacy'z Hotel & Resort i Göteborg producerar i höst en helt egen dinner show med internationella ambitioner - ”Symphony of Illusion”.

  • Katarina Bergstrand från Sweden by Bike. En medlem i Naturturismföretagen som är oroad angående svinpesten.
    2023-09-22 18:23

    Naturturismföretagen – långsiktiga effekter av svinpest redan en verklighet

    Naturturismföretagen larmar om att svinpesten redan skapar långsiktiga effekter för naturturismföretag och besöksnäringen.

  • En person som fotograferar Åreskutan. SPRIT-undersökningen ger en analys av företagens utveckling inom en destination.
    2023-09-22 17:42

    SPRIT-undersökningen visar hur beroende en destination är av turism

    SPRIT-undersökningen av Jämtland Härjedalen analyserar företagens utveckling inom en destination och deras koppling till besöksnäringen.

  • 2023-09-22 11:54

    Så kan du kommunicera hållbarhet – Konkreta tips för turismföretagare

    Genom att kommunicera hållbarhet på ett smart sätt kan du locka fler gäster att välja din verksamhet - gäster som gärna spenderar lite extra för att de vill bidra till en god sak. Marcus Eldh tipsar

  • Kebnekaiseprotokollet signeras under Klimattoppmöte Kebnekaise.
    2023-09-21 16:46

    STF – Kebnekaiseprotokollet signerat på klimattoppmöte

    Den 12 september signerades Kebnekaiseprotokollet av åtta stora friluftsorganisationer under STF:s Klimattoppmöte Kebnekaise.

  • Vinnarna av Placebrander of the Year 2022 - Hej Hemby.
    2023-09-21 16:13

    Tävlingen Placebrander of the Year 2024 drar igång

    Placebrander of the Year premierar insatser inom platsutveckling och platsmarknadsföring. Nu kan du tävla med ditt bidrag.

  • Visit Swedens VD Susanne Andersson är en av de som kommenterar på regeringens budgetförslag för 2024.
    2023-09-21 15:44

    Regeringens budgetförslag för 2024 och kommentarer

    Regeringen har presenterat sitt budgetförslag för 2024. Visit Sweden, Visita och Svensk Turism kommenterar på besöksnäringsaspekten.

  • En fin sommardag i Sverige vill många hyra bil från Hertz
    2023-09-20 17:05

    Biluthyrningsföretaget Hertz når rekordomsättning sommaren 2023

    Sommaren har varit framgångsrik för Hertz. De noterar en omsättning på 430 miljoner kronor. En ökning med 18% i jämförelse med 2019.

  • Visit Sweden och Tillväxtverkets förstudie om kulturturism
    2023-09-19 15:25

    Förstudie: Kulturturism är en stor potential för Sverige

    Visit Sweden har tillsammans med Tillväxtverket genomfört en förstudie kring utvecklingspotentialen för kulturturism i Sverige.

  • Visit Värmland
    2023-09-19 14:50

    En ny besöksnäringsstrategi ska vägleda Värmland

    Nu presenterar Visit Värmland sin besöksnäringsstrategi 2023-2030. Den kommer att vägleda mot en mer attraktiv och hållbar region.

  • Veckans profil

    Michael Malmborg och Jonathan Piringer

    Michael Malmborg och Jonathan Piringer

    Nordic Outdoor Adventures respektive Bonnier News

    Ett litet snack med Micke från NOA och Jonathan från Bonnier News om Outdoor som arena för eventkommunikation

  • Nyheter från Tillväxtverket

    • Undersökning för en mer innovativ turism och besöksnäring

    • Film om turism och besöksnäringens betydelse för Sverige

    • Nu vill företagen växa - Tillväxtverket (tillvaxtverket.se)

    • Kunskapsbank för turism och besöksnäring (kunskapbesoksnaring.se)

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet, 25 augusti

    • Visit Swedens inspirationswebbinarium 28 september

    • Se inspelningen av webbinariet om Open Data i Visit Swedens Kunskapsbank

    • Nytt erbjudande: Marknadsbearbetning av internationella researrangörer

  • Händelser i branschen

    • Visit Swedens inspirationswebbinarium
      2023-09-28
      • Digitalt
      • sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/visitswedenwebbinarium.2
    • Destination Bergslagen håller Bergslagsting
      2023-10-03
      • Frövi
      • www.mynewsdesk.com/se/kulturstad_lindesberg/events/destination-bergslagen-haaller-bergslagsting-104621
    • Revenue Forum webinar om skiftet från Revenue Management till Profit Management
      2023-10-05
      • Digitalt
      • revenueforum.net/coming-soon/revenue-forum-webinar-5th-of-october-2023/
    • Cykelturismdagarna 2023 – Samtal om investeringar och projekten som gör skillnad
      2023-10-05
      • Stockholm
      • sv-se.eu.invajo.com/event/swedenbybikeevent/samtalominvesteringarochprojektensomgorskillnad///
    • Hållbarhetsdagen Region Örebro Län
      2023-10-10
      • Örebro
      • esmaker.net/nx2/s.aspx?id=c180e117f456
    • Særimner & SM i Mathantverk 2023 17–19 oktober
      2023-10-17
      • Borås
      • www.eldrimner.com/evenemang/48041.saerimner_2023.html
    • Turismdagen Jämtland Härjedalen
      2023-10-19
      • Åre
      • jht.se/save-the-date-turismdagen-jamtland-harjedalen-19-oktober-2023/
    • Besöksnäringsdagen 2023, Visit Linköping – Save the date
      2023-10-20
      • Linköping
    • Forum för naturturism, 7-8 november
      2023-11-07
      • Friluftsbyn, Höga Kusten
      • naturturismforetagen.se/forum-for-naturturism/
    • Turistrådsdagen (Västsvenska Turistrådet)
      2023-11-09
      • Göteborg
      • https://www.vastsverige.com/turistradet-vastsverige/
    • Pandox Hotellmarknadsdag – Save the date
      2023-11-21
      • Stockholm
    • Hållbarhetsdagen 2023
      2023-11-21
      • Göteborg
      • www.tastebyglobe.com/
    • Stockholm Gastronomy Conference 23-26 november
      2023-11-23
      • Stockholm (Aula Magna)
      • www.mynewsdesk.com/se/capitalofgastronomy/news/stockholm-gastronomy-conference-haalls-23-26-november-i-aula-magna-463647
    • Global Revenue Forum Stockholm 2024
      2024-01-30
      • Stockholm
      • revenueforum.net/revenue-management-events/
    • Global Sustainable Tourism Councils (GSTC) internationella världskongress, 23-26 april 2024
      2024-04-23
      • Stockholm (Djurgården)
      • corporate.visitsweden.com/om-oss/i-fokus/visit-sweden-gstc/
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2023-09-15 15:28

      Ny SAS direktlinje Köpenhamn – Åre Östersund Airport

      Under vintern kommer det att finnas en ny direktlinje för skidintresserade danskar med SAS mella...

    • 2023-09-18 04:48

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 37 2023

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det under Konstateranden, Beslut och rapporter samt...

    • 2023-09-19 14:50

      En ny besöksnäringsstrategi ska vägleda Värmland

      Efter över ett års arbete är Visit Värmland stolta över att presentera Värmlands besöksnäringsstrategi 2023-2030....

    • 2023-09-18 00:35

      Järvsö Sustainable Tourism Summit 2023 – En rapport i två delar – Del 2

      Del 2 – Vi fortsätter där vi slutade, förmiddagen på konferensens andra dag på Stenegård Nordiskt samarbete...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Du har skapat en ny upplevelse som du lagt upp på hemsidan. Du har gjort flera inlägg på Facebook och Instagram… men ingen bokar.<...

    • Andrea Hartmann Jovell bloggar om svensk besöksnäring

      Andrea Hartmann Jovell

      Bloggar om utmaningar och framgångsfaktorer för svensk besöksnäring

      Våren är på intåg. Säkert som amen i kyrkan kommer kundlöftena: reklamen om att bli mer som sig själv, koppla av och unna sig varmare dagar ...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Säsongen är inte slut än och det finns mängder av gäster (och intäkter) att vinna fortfarande. Jag vill därför dela med mig av några mycket ...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • kontakt@turismnytt.se
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2023 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet