-
Scandic Örebro Central har öppnat – ny knutpunkt i staden
Mitt i ett vibrerande stadsutvecklingsprojekt har Scandic öppnat sitt tredje hotell i Örebro. Scandic Örebro Central har 160 hotellrum fördelat på nio våningar och ligger vid Centralstationen, mitt bland näringslivs- och myndighetskontor.
Här skapas en ny knutpunkt för örebroare och besökare då hotellet är den första verksamheten att öppna i etableringen av Örebro Entré. Genom öppningen av Scandic Örebro Central utökar bolaget sitt totala rumsutbud i staden och blir således dess största hotellaktör.
“Att få i uppdrag att skapa ett nytt hotell för Scandic är alltid lika spännande. Vi vet att det är viktigt för Scandic att vara en del av den stad man ska verka i och att vara inkluderande på alla plan. För oss innebär det att lära känna platsen och dess historia för att sedan låta det avspegla sig i designen. I arbetet med Scandic Örebro Central har vi fokuserat på kvalitativa material som både åldras vackert och som håller över tid. En viktig aspekt för att nå målet om hållbarhet.” Säger Lena Arthur, Arkitekt MSA/SIR MFA på Wingårdhs.
Gäster når stadskärnan på ett par minuter
Beläget ca 200 meter från Örebro Centralstation, i mitten av ett nytt snabbväxande stadsutvecklingsprojekt har stadens nya landmärke öppnat sina dörrar.
Direkt innanför entrén möts gäster och besökare av en stor och öppen lobby, designad av arkitektbyrån Wingårdhs. Här samsas lokalbor med semestrande barnfamiljer och affärsresenärer i väntan på nästa tågavgång, möte eller dagens familjeaktivitet.
Det strategiska och centrala läget möjliggör att gäster och besökare når stadskärnan med ett par minuters promenad. Örebro bjuder på ett rikt utbud av restaurang- och kulturliv.
“Idag kan jag och mina fantastiska medarbetare känna oss extra stolta då vi efter en lång tids väntan, äntligen får välkomna gäster till vårt nya hotell. Scandic Örebro Central är ett viktigt tillskott på hotellmarknaden i Örebro. Vi skapar en knutpunkt för affärs- och fritidsresenärer där stad och hotell sömlöst flyter ihop till ett vardagsrum. Gäster kan kort och gott, enkelt återvända hem till hotellet för en god natts sömn i ett mycket centralt läge. Vi ser mycket fram emot att nu få driva hotell i en pulserande fastighet med många personer i omlopp.” Säger Jimmy Myhrinder, hotelldirektör för Scandic Örebro Central.
Ett viktigt tillskott för att öka stadens totala rumskapacitet
Scandic Örebro Central blir ett viktigt tillskott för att öka stadens totala rumskapacitet i takt med att näringslivet växer med ett flertal nyetableringar. Samtidigt som etablerad industri såsom Ericsson, Epiroc Rock Drills och SAAB Dynamics är verksamma i regionen.
“Örebro är ett naturligt logistikcentrum mitt i Sverige och med en stark myndighetsnärvaro och ett växande näringsliv är regionen en viktig marknad för oss. Vi ser tillväxtmöjligheter för våra hotell inom affärs- och fritidsresande.” Säger Peter Jangbratt, Sverigechef på Scandic Hotels. “Tillsammans med vår samarbetspartner Corem, har vi nu tillfört ett tredje hotell med 160 rum vilket innebär att Scandic totalt kommer att ha 596 hotellrum i Örebro vilket ger oss ett gynnsamt utgångsläge i takt med att besöksnäringen återhämtar sig efter två år av pandemi.”
Scandics vision om ett helt cirkulärt hotellrum
Sedan första spadtaget i januari 2020 och under hela byggprocessen har hållbarhet stått i fokus.
Fastigheten har konstruerats efter de högt uppsatta kraven från Sweden Green Building Council och kommer att certifieras enligt nivån, Miljöbyggnad Silver. Scandic har sedan 1999 arbetat med att Svanencertifiera bolagets hotel. Scandic Örebro Central har inför öppning genomgått prövningen och blivit Svanenmärkt.
Utöver miljöcertifiering på fastighet och hotelldrift är hotellrummen byggda med inspiration från ett cirkulärt tänkande, där delar av rumsinredningen är miljöcertifierat eller tillverkad av återvunnet material. Inredningen har en livslängd på upp till 15 år och merparten kan återbrukas eller återvinnas vid renovering. Något som går i linje med Scandics vision om ett helt cirkulärt hotellrum.
Scandic Örebro Central är även en viktig byggsten i Corems utveckling av en ny entré till Örebro. Hotellet blir ett av stadens nya landmärken.
Läs mer om Scandic Örebro Central här.
- Text: Scandic Hotels
- Foto: Scandic Hotels
-
Järvsö laddar för vintern – fler boenden och nya skidområdet lockar
Järvsö förbereder för vintersäsongen. Med fler boenden och uppgraderade barnområden är förväntningarna höga på Järvsöbacken.
-
Länsmuseet lämnar Örebro slott
Örebro länsmuseet har sagt upp hyreskontraktet på Örebro slott. Det innebär att museet inte har någon fast publik verksamhet förrän 2027.
-
Hotel Pigalle satsar på en ny musikalisk och gastronomisk era
Nu inleds en ny era på Hotel Pigalle i Göteborg. Hotellet tar plats på scenen, på bordet och kulminerar i ett unikt middags och livekoncept.
-
Succén tillbaka: Sveriges äldsta riddarsällskap intar Kalmar Slott
Den 12–14 september är dags för den andra upplagan av ”Tornerspel på Kalmar Slott” – som i år blir ännu större med fler aktiviteter.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 35 -25
Mest om Destination, Boende, Evenemang samt Mat och dryck
-
Göteborg är redo att välkomna fotbolls-EM 2029
Nyligen lämnades den svensk–danska ansökan om att arrangera fotbolls-EM för damer 2029 in till Uefa. Göteborg är en av värdstäderna.
-
Ta nästa steg i karriären med en utbildning på TUC Yrkeshögskola
På TUC Yrkeshögskola kan du läsa till Hotel & Restaurant Manager och få den kompetens som behövs inom branschen.
-
Rekord för gästnattsstatistik i juli för Jönköping
Den gästnattsstatistik som släppts för juni och juli pekar mot nya rekord för Jönköping. Det befäster sommardestinationens starka position.
-
Viking Line lanserar fossilfria resor på alla fartyg
Alla resenärer som åker med Viking Line kan nu för första gången resa helt fossilfritt, när rederiet ökar sin användning av biobränsle.
-
Visit Hornborgasjön – tre kommuner, en sjö och ett decennium av samarbete
I år firar Visit Hornborgasjön 10 år som gemensamt samarbete mellan Falköping, Skara och Skövde. Året har varit fyllt av aktiviteter.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Vattenbrist utmanar turismen i Skåne – Nordsjöregionen samarbetar
När turismens säsongstoppar sammanfaller med klimatförändringarnas effekter blir konsekvenserna tydliga på Österl...
-
Östersund och Kalmar är finalister till titeln Sveriges bästa handelskommun
Östersund är tillsammans med Kalmar och Falkenberg de tre finalisterna i Svensk Handels utmärkelse Sveriges bästa...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 35 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende, Evene...
-
Viking Line lanserar fossilfria resor på alla fartyg
Alla Viking Lines resenärer och fraktkunder kan nu för första gången resa helt fossilfritt, när ...
-
-
Gästbloggare
-