onsdag 11 mars 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 10 -26
    • Stort intresse för kommande Halmstad Outdoor Weekend
    • Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden
    • Östersund satsar på att locka fler möten och kongresser
  • Platsannonser:
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
    • +Katrineholm söker en innovativ marknadsförare
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
    • Stockholm söker en projektledare kompetensförsörjning och internationell talangattraktion
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 -25
    • Projektledare möte och kongresser sökes till Helsingborg Arena
    • Stark efterfrågan – SkiStar rekryterar tusentals nya medarbetare
    • Gröna Lund, Kolmården och Furuvik rekryterar medarbetare till Halloween
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Scandic Örebro Central
    2022-04-01 16:41

    Scandic Örebro Central har öppnat – ny knutpunkt i staden

    Mitt i ett vibrerande stadsutvecklingsprojekt har Scandic öppnat sitt tredje hotell i Örebro. Scandic Örebro Central har 160 hotellrum fördelat på nio våningar och ligger vid Centralstationen, mitt bland näringslivs- och myndighetskontor.

    Här skapas en ny knutpunkt för örebroare och besökare då hotellet är den första verksamheten att öppna i etableringen av Örebro Entré. Genom öppningen av Scandic Örebro Central utökar bolaget sitt totala rumsutbud i staden och blir således dess största hotellaktör.

    “Att få i uppdrag att skapa ett nytt hotell för Scandic är alltid lika spännande. Vi vet att det är viktigt för Scandic att vara en del av den stad man ska verka i och att vara inkluderande på alla plan. För oss innebär det att lära känna platsen och dess historia för att sedan låta det avspegla sig i designen. I arbetet med Scandic Örebro Central har vi fokuserat på kvalitativa material som både åldras vackert och som håller över tid. En viktig aspekt för att nå målet om hållbarhet.” Säger Lena Arthur, Arkitekt MSA/SIR MFA på Wingårdhs.

    Gäster når stadskärnan på ett par minuter

    Beläget ca 200 meter från Örebro Centralstation, i mitten av ett nytt snabbväxande stadsutvecklingsprojekt har stadens nya landmärke öppnat sina dörrar.

    Direkt innanför entrén möts gäster och besökare av en stor och öppen lobby, designad av arkitektbyrån Wingårdhs. Här samsas lokalbor med semestrande barnfamiljer och affärsresenärer i väntan på nästa tågavgång, möte eller dagens familjeaktivitet.

    Det strategiska och centrala läget möjliggör att gäster och besökare når stadskärnan med ett par minuters promenad. Örebro bjuder på ett rikt utbud av restaurang- och kulturliv.

    “Idag kan jag och mina fantastiska medarbetare känna oss extra stolta då vi efter en lång tids väntan, äntligen får välkomna gäster till vårt nya hotell. Scandic Örebro Central är ett viktigt tillskott på hotellmarknaden i Örebro. Vi skapar en knutpunkt för affärs- och fritidsresenärer där stad och hotell sömlöst flyter ihop till ett vardagsrum. Gäster kan kort och gott, enkelt återvända hem till hotellet för en god natts sömn i ett mycket centralt läge. Vi ser mycket fram emot att nu få driva hotell i en pulserande fastighet med många personer i omlopp.” Säger Jimmy Myhrinder, hotelldirektör för Scandic Örebro Central.

    Ett viktigt tillskott för att öka stadens totala rumskapacitet

    Scandic Örebro Central blir ett viktigt tillskott för att öka stadens totala rumskapacitet i takt med att näringslivet växer med ett flertal nyetableringar. Samtidigt som etablerad industri såsom Ericsson, Epiroc Rock Drills och SAAB Dynamics är verksamma i regionen.

    “Örebro är ett naturligt logistikcentrum mitt i Sverige och med en stark myndighetsnärvaro och ett växande näringsliv är regionen en viktig marknad för oss. Vi ser tillväxtmöjligheter för våra hotell inom affärs- och fritidsresande.” Säger Peter Jangbratt, Sverigechef på Scandic Hotels. “Tillsammans med vår samarbetspartner Corem, har vi nu tillfört ett tredje hotell med 160 rum vilket innebär att Scandic totalt kommer att ha 596 hotellrum i Örebro vilket ger oss ett gynnsamt utgångsläge i takt med att besöksnäringen återhämtar sig efter två år av pandemi.”

    Scandics vision om ett helt cirkulärt hotellrum

    Sedan första spadtaget i januari 2020 och under hela byggprocessen har hållbarhet stått i fokus.

    Fastigheten har konstruerats efter de högt uppsatta kraven från Sweden Green Building Council och kommer att certifieras enligt nivån, Miljöbyggnad Silver. Scandic har sedan 1999 arbetat med att Svanencertifiera bolagets hotel. Scandic Örebro Central har inför öppning genomgått prövningen och blivit Svanenmärkt.

    Utöver miljöcertifiering på fastighet och hotelldrift är hotellrummen byggda med inspiration från ett cirkulärt tänkande, där delar av rumsinredningen är miljöcertifierat eller tillverkad av återvunnet material. Inredningen har en livslängd på upp till 15 år och merparten kan återbrukas eller återvinnas vid renovering. Något som går i linje med Scandics vision om ett helt cirkulärt hotellrum.

    Scandic Örebro Central är även en viktig byggsten i Corems utveckling av en ny entré till Örebro. Hotellet blir ett av stadens nya landmärken.

    Läs mer om Scandic Örebro Central här.

    • Text: Scandic Hotels
    • Foto: Scandic Hotels
    Tweet
  • Konstutställning på Pater Noster - besöksnäring
    2026-03-09 05:28

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 10 -26

    Mest under Destination, Boende och Evenemang

  • Den 11–12 april 2026 samlas intresserade på Tylebäck för det nya evenemanget Halmstad Outdoor Weekend.
    2026-03-08 20:36

    Stort intresse för kommande Halmstad Outdoor Weekend

    Den 11–12 april är det premiär för Halmstad Outdoor Weekend. Intresset för helgen är stort – över 15 utställare är bekräftade.

  • Strandvillan Lysekil har anslutit till Svenska Turistföreningen
    2026-03-08 17:57

    Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden

    Det är alltifrån skärgårdsöar, fyrplatser och herrgårdar till fjällnära stugor och små personliga hotell

  • Karin Riddar har precis tillträtt tjänsten som strateg för möten på Destination Östersund. Här ses hon tillsammans med VD Mikael Jonsson.
    2026-03-08 16:00

    Östersund satsar på att locka fler möten och kongresser

    Östersund är redan en stark evenemangsstad. Nu tas nästa steg – en satsning för att stärka destinationen som mötes- och kongresstad.

  • Under flera år har Sörmlands 100 lockat löpare från hela världen. Naturturism i form av terränglöpning är populärt i Nyköping.
    2026-03-08 15:18

    Naturturism i form av terränglöpning tar plats i Nyköping

    Nyköping positionerar sig allt tydligare som frilufts-och naturdestination. Området utvecklas till ett nav för terränglöpning.

  • Dykning efter tång på Västkusten
    2026-03-08 10:38

    Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring

    Tång kan bli en ny grund för mat, turism och livskraftiga kustsamhällen

  • Samverkansbild Stockholm Archipelago
    2026-03-07 15:47

    Från lokal samsyn till global världsklass – lärdomar från Stockholm Archipelago

    En kombination av djup analys, modiga prioriteringar och uthålligt samarbete över tid

  • 2026-03-07 00:26

    EU-regler och digital hållbarhet: Så kan svensk turism vinna på tydligare spelregler

    Svensk turism säljs, bokas och upplevs i dag till stor del digitalt

  • Naturturism - platsen är skärgårdsmiljö
    2026-03-05 21:35

    Affärsutveckling som stärker platsen och företagen

    Genom projektet Växtkraft ska luckorna i kunskap mötas för att öka efterfrågan på natur- och kulturupplevelser och samtidigt gynna platsen

  • Villa Äng - drönarbild
    2026-03-04 23:03

    Villa Äng – nästa nivå av arktisk lyx i Arctic Sweden

    Familjen bakom Treehotel i Harads presenterar Villa Äng – en privat och exklusiv villa mitt i hjärtat av det arktiska Sverige

  • Veckans profil

    Mikael Melin Invite

    Mikael Melin

    Chief growth officer på Invite Guest Technology med ansvar för den nordiska marknaden

    Vi frågar Mikael om varför Invite har introducerats på den svenska marknaden och vad det norska företaget kan hjälpa svenska hotell med.

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Så mycket att fira! Uppdaterad högtidskalender för 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Anmäl dig till Swedish Workshop Kiruna 2026

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Dryckesfestival på Spritmuseum – En hyllning till svensk dryckeskultur – från äpple till druva, från must till sprit
      2026-03-14
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-festival-vin-cider-destillat/?date=2026-03-14
    • Västmanlands Turismdag 2026
      2026-03-16
      • Fagersta
      • regionvastmanland.bmc.nu
    • Besökskraftsdagen 2026 (Region Stockholm) – Fullbokat
      2026-03-17
      • Stockholm
      • sv-se.eu.invajo.com/event/regionstockholm/besokskraftsdagen2026///invite
    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Den måltidsintresserade globala resenären
      2026-03-17
      • Digitalt
      • sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningdenmaltidsintresseradeglobalaresenaren173
    • Ö- och Skärgårdsriksdag
      2026-03-18
      • Stockholm
      • skargardarna.se/2026/01/23/o-och-skargardsriksdag-2026/
    • Svenska Destinationsdagarna 2026 19-20 mars 2026
      2026-03-19
      • Norrköping
      • norrkoping/inbjudan-destinationsdagarna-2026
    • Spritmuseum Talks: berusning som kulturarv
      2026-03-24
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-talks-berusning-som-kulturarv/?date=2026-03-24
    • Busstorget 16-17 april
      2026-04-16
      • Halmstad (Tylösand)
      • nmevents.se/busstorget/
    • Swedish Workshop i Kiruna 21-22 april
      2026-04-21
      • Kiruna
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-workshop-2026/
    • Spritmuseum Talks: njutning & lidande
      2026-04-22
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-talks-njutning-lidande/?date=2026-04-22
    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-03-02 05:52

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 09-26

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende, Evene...

    • 2026-03-04 23:03

      Villa Äng – nästa nivå av arktisk lyx i Arctic Sweden

      Familjen bakom Treehotel i Harads presenterar Villa Äng – en privat och exklusiv villa mitt i hjärtat av det arkt...

    • 2026-03-07 15:47

      Från lokal samsyn till global världsklass – lärdomar från Stockholm Archipelago

      Hur går en destination från att vara relativt okänd internationellt till att bli utsedd av National Geographi...

    • 2026-03-08 10:38

      Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring

      För många är tång något man kliver över på väg till badet. För andra kan den bli en ny grund för mat, t...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      När jag föreläser för regioner och destinationer kommer samma fråga ofta upp: Hur skapar vi levande vandringsleder – och vilken r...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Bianca Brandon-Cox siar om framtiden… Observera: Detta är ett önskat framtida scenario baserat på min profession inom ...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet