-
Rekord för gästnattsstatistik i juli för Jönköping
Det är för tidigt att summera sommaren ännu, men den gästnattsstatistik som släppts för juni och juli pekar mot nya rekord. Närmare 100 000 gästnätter i juni och 172 000 i juli befäster sommardestinationens starka position.
Stora evenemang bidrog till rekordmånga besökare
I juni sticker framförallt början av månaden ut då Elmia Wood lockade 10 000-tals besökare. Men man ser även en tydlig topp under den nya gaming- och LAN-festivalen Glitched. Stora evenemang i juli som till exempel Ironman och förstås O-ringen bidrog till att dra rekordmånga besökare. Det förstärkte det övriga sommarutbudet i Jönköping, Huskvarna, Gränna och Visingsö.
För Visingsös del var juli den bästa månaden de senaste fyra åren och en kraftig uppgång jämfört med förra året. Drygt 65 000 besökare, cirka 12 000 fler än 2024.
”Det är verkligen roligt att vi befäster Jönköping som sommardestination. Orsakerna är många och vi kommer under hösten titta närmare på detta men att vårt långsiktiga och strategiska arbete tillsammans med besöksnäringen ger resultat är tydligt. Vi har denna sommar också toppat med flera stora evenemang som lockat många besökare till vår kommun och vårt arbete med att lyfta fram olika besöksmål och en aktiv semester utomhus inom hela Jönköpings kommun har gett resultat.” Säger Lena Stävmo, VD på Destination Jönköping.
Återhämtningen efter pandemin har varit stark
Första halvan av året, januari-juni, är det näst bästa någonsin sett till antalet gästnätter. Återhämtningen efter pandemin har varit mycket stark och tre av de senaste fyra åren har varit i nivå med eller bättre än innan pandemin.
Sedan 2015 har antalet gästnätter ökat med cirka 60 000 för perioden januari-juni. Från 305 000 till 364 000 gästnätter.
Här hittar ni gästnattsstatistik för Jönköpings kommun.
Läs mer om Jönköping på Turismnytt här.
- Text: Destination Jönköping
- Foto: Destination Jönköping
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 30 2026
Nyhetsfattig vecka men mest är det om Destination, Boende, Evenemang samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
SHL-klubbarna skapar miljardvärden – turismen pekas ut som en av de största vinnarna
Grant Thornton, har på uppdrag av SHL kartlagt vilket samhällsvärde ligan och elitklubbarna skapar och kommit fram till att det är så mycket som 3,8 miljarder
-
Ny undersökning: Svenska föräldrar vill ge barn en sommar med mer närvaro
Mer än var tredje förälder vill att barnen minns sommarlovet för dess närvaro. Enligt en undersökning på uppdrag av First Camp.
-
Sveriges Bussföretag: Turistbussar på el – hur svårt kan det vara?
Elbussar introduceras i stor skala i den upphandlade kollektivtrafiken. Men turistbussar lyser med sin frånvaro. Vad beror det på?
-
Finnlines lyfter sjöfartens avgörande roll för Nordens försörjningsberedskap
Finnlines deltog i Almedalsveckan och SuomiAreena för att diskutera sjöfartens betydelse för Sveriges och Finlands försörjningsberedskap.
-
Visit Sweden – värmeböljan i Europa kan stärka Sverige som destination
Den extrema sommarvärmen i Europa kan ge ytterligare skjuts åt intresset för Sverige som resmål enligt Visit Sweden.
-
Persontågen mellan Finland och Norrbotten börjar rulla i augusti
Den 10 augusti börjar persontågen rulla mellan Uleåborg, Torneå och Haparanda. För Norrbotten är det mycket glädjande.
-
O-Ringen intar Göteborg – elitsprint i city och folkfest i Slottsskogen
Den 19–25 juli kommer O-Ringen till Göteborg. Under en vecka fylls staden av världens största orienteringsäventyr.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Arctic Bath har utvecklat SPA-menyn – platsen och närvaro i fokus
Arctic Bath har utvecklat sin SPA-upplevelse. En meny där behandlingarna i större grad speglar gästernas behov av återhämtning.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
O-Ringen intar Göteborg – elitsprint i city och folkfest i Slottsskogen
Den 19–25 juli kommer O-Ringen till Göteborg. Under en vecka fylls staden av världens största or...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende samt K...
-
Åre Hostel – Cecilia Lind och Isabel Hamilton bakom satsningen
Den 1 september tar Cecilia Lind och Isabel Hamilton över verksamheten i fastigheten vid Åre torg som tidigare ha...
-
Visita – bra intäktsutveckling på hotellmarknaden i juni
I juni 2026 ökade antalet belagda hotellrum med 3 procent jämfört med motsvarande månad 2025. Logiintäkterna ökad...
-
-
Gästbloggare
-